Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2019 z języka obcego. Czego się spodziewać na egzaminie gimnazjalnym? [ZADANIA, HARMONOGRAM]

Karina Czernik
EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019 język obcy
EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019 język obcy pixabay
Egzamin gimnazjalny 2019 z języka obcego nowożytnego. Na co zwrócić szczególną uwagę? Do egzamin gimnazjalnego z języka nowożytnego na poziomie podstawowym musi podejść każdy uczeń gimnazjum. Poziom rozszerzony dedykowany jest dla uczniów, którzy na egzaminie wybrali język, którego uczyli się również w szkole podstawowej. Mogą do niego jednakże podejść również pozostali uczniowie, jeśli zechcą sprawdzić poziom swoich umiejętności. To ostatni dzień zmagań gimnazjalistów.

Egzamin gimnazjalny z języka obcego nowożytnego 2019. Harmonogram.

Egzamin z języka obcego nowożytnego kończy zmagania gimnazjalistów. 12 kwietnia, w piątek o godzinie 9 uczniowie będą pisać egzamin na poziomie podstawowym, po czym o 11 na poziomie rozszerzonym. Termin dodatkowy został wyznaczony na środę, 5 czerwca. Czas, jaki uczniowie mogą przeznaczyć to 60 minut dla każdego z poziomów. Uczniowie mogą wybierać spośród 7 języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego oraz - od roku szkolnego 2013/2014 – ukraińskiego.

Jak będzie wyglądał egzamin gimnazjalny z języka nowożytnego?

Trzecia część egzaminu gimnazjalnego sprawdza, w jakim stopniu gimnazjalista spełnia wymagania z zakresu języka obcego nowożytnego określone w podstawie programowej. Na egzaminie na poziomie podstawowym sprawdzana będzie głównie umiejętność rozumienia ze słuchu oraz tekstów pisanych, a także znajomości funkcji oraz środków językowych. Zestaw zadań na poziomie rozszerzonym dodatkowo zawiera dłuższą wypowiedź pisemną. Typy tekstów w zadaniach na egzaminie rozszerzonym z języka obcego nowożytnego są bardziej urozmaicone, dłuższe oraz o większym stopniu złożoności. Wypowiedzi sprawdzające rozumienie ze słuchu są czytane nieznacznie szybciej.
Zobacz też: Czy egzaminy zostaną unieważnione przez strajk nauczycieli?

Co warto powtórzyć do egzaminu gimnazjalnego z języka nowożytnego 2019?

Zarówno uczniowie podchodzący do egzaminu na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym powinni posiadać odpowiedni zasób słów, by móc zrozumiale się wypowiedzieć. Warto więc powtórzyć słówka z takich działów jak: człowiek, dom, szkoła, praca, życie rodzinne i towarzyskie, żywienie, kultura, sport, zdrowie, zakupy i usługi, podróżowanie i turystyka itp. Dodatkowo, punktowana jest umiejętność stosowania formalnego oraz nieformalnego stylu wypowiedzi w zależności od sytuacji. Na egzaminie na pewno pojawi się praca z tekstem oraz słuchanie, warto więc te kilka dni przed testem, przeglądnąć podręcznik oraz rozwiązać kilka zadań.

Egzamin gimnazjalny 2019 - harmonogram

  1. 1.część humanistyczna 10.04.2019 (środa)
    z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie – godz. 9
    z zakresu języka polskiego – godz. 11
  2. część matematyczno - przyrodnicza 11.04.2019 (czwartek)
    z zakresu przedmiotów przyrodniczych – godz. 9
    z zakresu matematyki – godz. 11
  3. język obcy nowożytny 12.04.2019 (piątek)
    na poziomie podstawowym – godz. 9
    na poziomie rozszerzonym - godz. 11

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska