Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Forum Rolnicze "Gazety Pomorskiej" 2019. Pełne wiedzy, gości i emocji [relacja, zdjęcia, wideo]

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Forum Rolnicze "Gazety Pomorskiej" 2019
Forum Rolnicze "Gazety Pomorskiej" 2019 Dariusz Bloch/Tomasz Czachorowski
"Przyjeżdżam tu co roku. Jak byłem pierwszy raz, bardzo spodobało mi się, że jest tylu fachowców, a pytania można zadawać także ministrom" - mówi pan Mirosław, rolnik, który o zapisy dopytywał już kilka tygodni przed ich rozpoczęciem. Nie on jeden. Już teraz wielu uczestników Forum Rolniczego "Gazety Pomorskiej" chciało zapiać się na kolejną edycję. Taka z pewnością będzie.

Forum Rolnicze zorganizowaliśmy po raz 6. W piątek 11 października spotkaliśmy się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Dzień zaczęliśmy od 2 tur paneli tematycznych w salach o nazwach pór roku.

Woda podziałała jak magnes. Forum zaczęliśmy od paneli dyskusyjnych

Największe "oblężenie" przeżyła sala jesień, gdzie zaplanowaliśmy dyskusję o nawadnianiu i nowoczesnych technologiach, które mogą być wykorzystywane w okresie suszy lub nadmiaru wody. Prelegentami byli tu ambasador nadzwyczajny i pełnomocnik Kazachstanu w RP Margulan Baimukhan. Podzielił się kazachskimi doświadczeniami w walce z suszą i opowiedział o tym, jak tam rolnicy radzą sobie z trudnymi warunkami.

W panelu uczestniczyli również Grzegorz Smytry, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy oraz prof. dr hab. Jan Kuś z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

W tym samym czasie (od godziny 12:00) trwał panel poświęcony roślinom białkowym w Polsce. O możliwościach uzależnienia się od importowanej soi mówili dr hab. inż. Maciej Walczak z Zakładu Mikrobiologii Środowiskowej i Biotechnologii UMK w Toruniu, Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz dr hab. Piotr Dorszewski z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Ponad 170 rolników uczestniczyło w panelu Agroligi. KPODR zaprosił do rozmowy o najlepszych wzorcach, dobrych praktykach na przykładzie gospodarstw i przedsiębiorstw Polski Centralnej i północno-wschodniej. Podjęto tu także temat zarządzania finansami w sektorze rolnym - szanse i zagrożenia PROW 2014-2020.

Po przerwie ponownie spotkaliśmy się w salach BCTW, by wziąć udział w drugiej turze paneli - o produkcji roślinnej, zwierzęcej i inwestycjach eko w rolnictwie.

- Lepsze czasy dla drobiarzy już były - zaczął soje wystąpienie jeden z prelegentów na panelu: "Jak zarobić na produkcji wieprzowiny, wołowiny i drobiu? Szanse na dobrą współpracę z zakładami przetwórczymi, albo własne przetwórstwo". Na to pytanie starali się znaleźć odpowiedź Witold Choiński, Prezes Związku Polskie Mięso, Piotr Lisiecki, Prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, Jerzy Wierzbicki, Prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, dr inż. Tadeusz Sobczyński, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Sławomir Homeja, Prezes Stowarzyszenia Wieprz Polski.

Polecamy też: Relacje, zdjęcia, wideo - wszystko o Forum Rolniczym "Gazety Pomorskiej" 2019

Kolejna z prelekcji dotyczyła zmian w stosowaniu środków ochrony roślin na terenie Unii Europejskiej. Jakie wyzwania stoją przed polskimi gospodarzami. Czy rolnictwo precyzyjne może przyjść im z pomocą? Mówili o tym, dr hab. Roman Kierzek, Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy, prof. dr hab. Tomasz Kurowski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, dr hab. inż. Dariusz Pańka, prof. UTP, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy.

Program azotanowy - nowe obowiązki nie tylko dla właścicieli zwierząt hodowlanych. Co zrobić, żeby wydać mniej na środki ochrony roślin? Naturalne metody uprawy, w tym probiotyki oraz wykorzystanie produktu pofermentacyjnego (wytworzonego w procesie produkcji biogazu) do poprawy żyzności i właściwości gleb. W tym panelu zaproszonymi prelegentami byli: Marek Krysztoforski, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, dr inż. Krzysztof Jończyk, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, dr Alina Kowalczyk-Juśko, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Po takiej dawce wiedzy nasi goście udali się na przerwę, a następnie przeszli do hali nr III, by tam przysłuchiwać się debacie ministrów.

Wspólna Polityka Rolna po 2020 - jaka będzie? Czy prostsza?

Z tym pytaniem prowadzący tę część Forum Rolniczego Lucyna Talaśka-Klich i Krzysztof Karman zwrócili się do obecnych i byłych przedstawicieli ministerstwa rolnictwa.

Roman Jagieliński (były wiceminister i minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej w latach 1995-1997): - W oczach banku ziemia rolna nie jest już takim gwarantem jak kiedyś.

Wojciech Mojzesowicz (były minister rolnictwa i rozwoju wsi lipiec-listopad 2007 r.) o tym, że wieś polska pustoszeje: - Trudno dzielić politykę rolną od krajowej, powinny się uzupełniać - wtedy będą efekty. Następne pokolenie zostanie na gospodarstwach, jeśli rynek pozwoli na przyzwoite życie. To coraz trudniejsze.

Jacek Janiszewski (były minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej w latach 1997-1999): - W pewnym momencie musimy się zdecydować – chcemy służyć państwu czy elektoratowi. Te wszystkie lata od 2004 (wejścia do UE) niewątpliwie były latami oddechu. Kwestia taka, że następne pokolenia muszą usłyszeć, że to będzie dobry biznes, który nie będzie podlegał koniunkturze politycznej.

Stanisław Kalemba (były minister rolnictwa i rozwoju wsi): - Środki unijne nie są w odpowiednim tempie wykorzystany, ze względu na karygodne zmiany, często poza prawem w ARiMR. Zwolniono kierowników powiatowych, regionalnych. Często wybitnych fachowców. Wprowadzono ludzi bez kwalifikacji.

Artur Balazs (od 2001 minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej, a następnie minister rolnictwa i rozwoju wsi): Według mnie mnie rolnik jest największym beneficjentem wejścia do UE. (...) Unia Europejska to wielka administracja, w niej często rolnicy się gubią.

Jan Krzysztof Ardanowski, obecny minister rolnictwa i rozwoju wsi: - Uproszczenia będą polegały na informatyzacji na dużą skalę - mówił o tym, co ma się zmieć i zmniejszyć biurokratyzację.

Zobacz też zapis relacji na żywo: Forum Rolnicze "Gazety Pomorskiej"

Gala nagród. Nagrodziliśmy laureatów plebiscytu i konkursów

Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy za rok, na 7. już Forum Rolnicze!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Forum Rolnicze "Gazety Pomorskiej" 2019. Pełne wiedzy, gości i emocji [relacja, zdjęcia, wideo] - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska