Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. W szkole, w pracy, w rodzinie

.
Dobre wykształcenie to podstawa w dobie tworzenia konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy i innowacyjności. Bardzo ważne jest zatem wspieranie rozwoju umiejętności, kompetencji i wiedzy Małopolan, by maksymalnie wykorzystywać potencjał mieszkańców w budowaniu gospodarczej przewagi regionu. A tę zapewnią ludzie dobrze wykształceni i elastyczni na rynku pracy.

Na różne formy wsparcia aktywności zawodowej przeznaczono w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 łącznie ponad 270,7 mln euro (oś 8. Rynek pracy). Chodzi tu zarówno o rozwój przedsiębiorczości, także poprzez zakładanie własnej firmy, o rozwój kompetencji i podnoszenie kwalifikacji oraz o aktywizację zawodową w ramach programu realizowanego przez powiatowe urzędy pracy. Istotne jest również wsparcie ludzi młodych, którzy muszą łączyć życie zawodowe z rodzinnym.

Zanim jednak młody człowiek zacznie szukać pracy, musi być do tego dobrze przygotowany, a to zależy oczywiście od jego wykształcenia i kwalifikacji. Na rozwój kształcenia ogólnego, w tym także na wychowanie przedszkolne, zarezerwowano w małopolskim RPO ponad 88 mln euro.

Znacznie więcej, bo 96,5 mln euro, przeznaczy się natomiast na rozwój szkolnictwa zawodowego w regionie. Jego ranga zaczyna wzrastać, bowiem młodzież coraz częściej widzi korzyści płynące z nauki w szkole zawodowej każdego szczebla. Kto zechce, ten po jej ukończeniu może iść od razu do pracy, kto chce pogłębiać wiedzę, zdobywać nowe kwalifikacje i doświadczenie, ten wybierze studia wyższe.

Każda szkoła, zarówno ogólnokształcąca, ale przede wszystkim zawodowa, musi dobrze przygotować młodych ludzi do potrzeb lokalnego rynku pracy. Muszą one zatem poszerzać swoją ofertę edukacyjną i szeroko współpracować z biznesem: model szkolnictwa dualnego to dzisiaj potrzeba chwili. W ramach osi 10. Wiedza i kompetencje programu regionalnego zapisano więc pieniądze zarówno na ten cel, jak i na tworzenie i rozwój centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego oraz na edukację uczniów ze specjalnymi potrzebami. Łączna kwota to 65 mln euro, a wnioski będą wyłaniane w trybie konkursowym.

Wiele młodych osób musi łączyć życie zawodowe z rodzinnym, co nie jest łatwe, każde możliwe wsparcie jest więc bardzo cenne. W małopolskim RPO przeznaczono na ten cel 25 mln euro. W ramach konkursu będą więc wyłaniane projekty wspierające rozwój punktów opieki nad dziećmi do lat trzech, w tym żłobków (też przyzakładowych) i klubów, a także zwiększania miejsc w placówkach już istniejących. Pieniądze będą też przeznaczone na zapewnienie opieki dzieciom do lat trzech przez dziennego opiekuna.

Nie bez znaczenia są też programy profilaktyczne i prozdrowotne. Na wdrażanie w Małopolsce ogólnopolskich oraz regionalnych programów poprawiających stan zdrowia przeznaczono łącznie prawie 15 mln euro. Pieniądze te pomogą w walce z groźnymi chorobami, ułatwią wykrywanie raka jelita grubego, szyjki macicy i piersi, dofinansują programy walki z chorobami układu krążenia, narządów ruchu itp.

Kontakt
Więcej na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Główny Punkt Informacyjny: Kraków - tel.: 12 616 0 616, e-mail: [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska