Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Wyczyścili studnie, ale w wielu woda wciąż nie nadaje się do spożycia. Sanepid przestrzega też przed ujęciami publicznymi

Halina Gajda
Halina Gajda
Sanepid przebadał także studnie publiczne. Tutaj też trzeba uważać na wodę
Sanepid przebadał także studnie publiczne. Tutaj też trzeba uważać na wodę fot.halina gajda
Sanepid ponownie przebadał część przydomowych studnie przy ulicach Skrzyńskich, Tokarza i Bieckiej, które zostały zanieczyszczone podczas ostatnich ulew. Okazało się, że tylko w kilku woda nadaje się do spożycia. Badania wykazują, że w pozostałych wciąż znajdują się niebezpieczne bakterie z grupy coli.

Dziesiątki godzin spędzone na pompowaniu studni, kilogramy zużytego do dezynfekcji środka a efekty jak na razie dalekie od oczekiwanych. Z 22 pobranych próbek z przydomowych studni przy ulicach Tokarza, Skrzyńskich i Bieckiej, tylko w pięciu przypadkach woda okazała się zdatna do picia. W pozostałych 17 jest zgłoła inaczej.
- W zakresie wykonywanych oznaczeń woda nie nadaje się do spożycia, ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne – przestrzega Jadwiga Wójtowicz, szefowa stacji sanepidu w Gorlicach.
Wszystko wskazuje, że całą operację trzeba będzie wykonać raz jeszcze. Próbki z kolejnych studni, które zostały zanieczyszczone podczas ostatnich ulew, będą pobierane w najbliższych dniach.

Sanepid przebadał też studnie publiczne. I tak analizie poddana została woda z ujęcia przy ul. Tuwima. Z uzyskanych wyników wynika, że woda nie nadaje się do spożycia. Badania wykazały tam obecność bakterii z grupy coli, dużą mętność oraz
nieakceptowalny zapach. Normom sanitarnym nie odpowiada także woda w studniach publicznych przy ulicach: ul. Kościuszki 24 i Garbarskiej. W obu przypadkach stwierdzono przekroczenia jeśli chodzi o ogólną liczbę mikroorganizmów.
Przebadana została także woda ze studni publicznej przy ul. Słowackiego, k. Stróżowianki. Tutaj, pod względem parametrów mikrobiologicznych, woda odpowiada normom sanitarnym. Jesli chodzi o parametry fizykochemiczne, to zakwestionowano mętności oraz zapach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska