Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grodzisko na górze Żar będzie odkryte na nowo

Robert Szkutnik
Teren porządkują uczniowie klasy wojskowej z ZSiPO w Kalwarii
Teren porządkują uczniowie klasy wojskowej z ZSiPO w Kalwarii Robert Szkutnik
Już niedługo grodzisko Bugaj na szczycie kalwaryjskiej góry Żar (527 m n.p.m) położone kilkadziesiąt metrów od ruin zamku Barwałd stanie się widoczne. A to za sprawą dwóch entuzjastów historii Zbigniewa Kochana i Andrzeja Buckiego. - Prowadzimy odchwaszczenie tego słowiańskiego owalnego grodziska, żeby turyści mogli zobaczyć ten ciekawy obiekt archeologiczny w pełnej krasie - mówi Zbigniew Kochan.

Tak uczą patriotyzmu
W pracach pomagają im głównie uczniowie klasy wojskowej z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Kalwarii.

- Pracuje tu nawet czterdziestu jeden uczniów z klasy pierwszej naraz - mówi Agnieszka Książek, nauczycielka przysposobienia wojskowego. Dodaje, że uczniowie regularnie pojawiają się w tym miejscu, bo szkoła m.in. tak uczy młodzież patriotyzmu i promuje naukę historii.

Odsłanianie historycznego miejsca jest możliwe dzięki zgodzie lasów państwowych i wojewódzkiego konserwatora zabytków. Nie było to łatwe.

- Od dwudziestu lat staram się zainteresować tą sprawą decydentów, ale bez powodzenia. Dopiero społecznicy z Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej pomogli przełamać biurokratyczne bariery - mówi Andrzej Bucki, także członek Towarzystwa. Sam przekonany jest, że ta ziemia kryje nie tylko skarby średniowieczne, ale także wcześniejsze, słowiańskie z IX wieku. A może nawet z prehistorii tych ziem. - Na dnie Jeziora Mucharskiego znaleziono ślady z epoki brązu i żelaza, w niedalekiej Kleczy ślady rzymskie - podkreśla.

Trzeba zbadać i promować
Sęk w tym, że grodzisko Bugaj odkryte w 1957r. przez tzw. ekspedycję karpacką zostało tylko pobieżnie przebadane rok później. Wiadomo, że miało charakter obronny. Odkryto wtedy ślady ceramiki średniowiecznej.
"Grodzisko posiada obecnie kształt zbliżony do owalu o maksymalnych wymiarach 44x37 metrów, wypukły majdan obwiedziony jest czytelnym wałem i fosą" - napisał o tym miejscu dr Michał Wojenka z Instytutu Archeologii UJ. Potem od nowa zarosło.

Na razie miejsce to jest jeszcze otoczone drzewami i zarośnięte krzakami i chwastami, ale powoli zaczyna być bardziej widoczne. Co prawda wiodą tędy szlaki turystyczne, ale samo grodzisko jest nieoznaczone. To też ma się zmienić.

Tu ma tętnić turystyka
Zbigniew Kochan i Andrzej Bucki chcą nie tylko uporządkowania pozostałości po grodzisku i zbudowania na górze Żar punktów widokowych z jednej strony na Tatry, a z drugiej na Kraków. Myślą także o udostępnianiu do zwiedzania starego kamieniołomu na tej górze i pozostałości po zbójeckim zamku Barwałd.

Podoba ci się pomysł odkrycia na nowo starego grodziska? Wypowiedz się na naszej stronie!

Napisz do autora:
[email protected]

Co wiesz o Krakowie? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska