
"Bliźnięta - zaskakująca więź"
Dwuczęściowy film BBC przenosi nas w osobliwy i zadziwiający świat bliźniąt jednojajowych, które, będąc naturalnymi klonami, są znakomitym obiektem badań naukowych, dzięki którym możemy wyjaśnić, co decyduje o naszej tożsamości. W pierwszej części filmu naukowcy zapoznają nas z wnioskami, jakie płyną z faktu, że bliźnięta jednojajowe są swoimi genetycznymi kopiami. Na dziedzińcu londyńskiego szpitala 250 par bliźniąt świętuje swój wkład w rozwój badań naukowych. Lekarze bliźniacy, Chris i Xand Van Tulleken postanowili się dowiedzieć, czy identyczny profil genetyczny zdecyduje o podobieństwie ich losów. W filmie poznamy pary bliźniąt wychowanych przez różnych adopcyjnych rodziców, cierpiących na te same choroby: depresję, schorzenia układu krążenia, mimo skrajnie różnych stylów życia. Dowiemy się także, które cechy ludzkie determinowane są przez geny, a które należy przypisać wpływom otoczenia.
Emisja: TVP1, godz. 22:25

"Vinci"
Robert Cumiński vel Cuma (Robert Więckiewicz), specjalista od kradzieży dzieł sztuki, ze względu na zły stan zdrowia wychodzi warunkowo z więzienia. Zwolnienie aranżuje paser Gruby (Mieczysław Grąbka), który zleca mu kradzież legendarnej "Damy z łasiczką" Leonarda Da Vinci z Muzeum Czartoryskich. Cenny eksponat jest pilnie strzeżony przez najnowocześniejsze systemy alarmowe, więc rzecz wydaje się niewykonalna. Cuma zwraca się o pomoc do speca od ładunków wybuchowych, byłego wspólnika Szerszenia (Borys Szyc). Nie wie, że Julian Wolniewicz, bo tak brzmi jego prawdziwe nazwisko, wycofał się z branży i teraz pracuje w policji. Szerszeń ma wobec Cumy dług wdzięczności, godzi się więc na udział w rabunku, ale planuje ochronić skarb narodowy przed złodziejami. W tym celu zwraca się do starego fałszerza Hagena (Jan Machulski) z prośbą o wykonanie kopii obrazu. Ten, wymawiając się podeszłym wiekiem, poleca mu Magdę (Kamilla Baar) - 28-letnią studentkę konserwacji zabytków na krakowskiej ASP, a przy tym genialną kopistkę. W tym czasie komisarz Wilk (Marcin Dorociński), który przed laty aresztował Cumę, nie spuszcza go z oka... czytaj więcej
Emisja: TVN, godz. 22:30

"Benek"
Zakwalifikowany do konkursu głównego na FPFF w Gdyni w 2007 roku "Benek" zagłębia się w życie ludzi funkcjonujących na "złomowisku", aby znaleźć jaśniejsze odcienie Śląska i sportretować go bez karykaturalnych czarno-białych uproszczeń. To film ciepły, mądry i mocno osadzony w społeczno-obyczajowym kontekście. Benek Kacik (Marcin Tyrol) został górnikiem w wieku 18 lat. Zszedł pod ziemię tak, jak jego dziadek, ojciec i starszy brat Eryk (Zbigniew Stryj). Po 10 latach pod ziemią pewnego dnia w tajemnicy przed matką (Krystyna Rutkowska-Ulewicz) i bratem rezygnuje z pracy w kopalni. Za otrzymaną odprawę kupuje mieszkanie, meble i rozmaite efektowne gadżety. Rodzina go odrzuca, bo sprzeniewierzył się pokoleniowej tradycji. Zostaje sam, kończą się pieniądze, a znalezienie nowej satysfakcjonującej pracy jest niezwykle trudne. Bez powodzenia próbuje sił jako rzeźnik i jako męska prostytutka. Pomimo zawziętości i desperacji, Benek popada w coraz większą spiralę kłopotów. Gdy wydaje się, że jest już na samym dnie, poznaje Dankę (Mirosława Żak). Miłość do niej sprawia, że znajduje w sobie upór i siłę, które odwracają koło fortuny.
Emisja: TVP1, godz. 23:30