
Cenne rachunki
Mimo zachęt ambasadora, wciąż 70-80% Polskich emigrantów chce pozostać na Wyspach. Oprócz potwierdzenia tożsamości i niekaralności, będą musieli przedstawić dokumenty poświadczające legalność i ciągłość swojego pobytu – np. potwierdzenie wynajmu mieszkania lub zatrudnienia, rachunki za energię elektryczną lub płacenie podatków. Osoby, które planują powrót muszą pamiętać, że nie wszystkie uprawnienia zawodowe uzyskane w Wielkiej Brytanii będą uznawane na terenie Unii Europejskiej, w tym Polski.

Kto może mieć problem?
Problem z udowodnieniem legalności pobytu mogą mieć osoby, które pracują w tzw. szarej strefie lub nie są odnotowane jako najemca lub płatnik (np. prowadzą dom). W tym wypadku procedura rejestracyjna może potrwać dłużej. Potwierdzenie legalności pobytu jest bardzo istotne dla osób, które pobierają zasiłki lub inne świadczenia. Status rezydenta w 2021 będzie niezbędny, aby móc takowe pobierać.

Brexit zaboli
Polacy na Wyspach muszą liczyć się ze wszystkimi skutkami brexitu, z jakimi będą się mierzyć obywatele brytyjscy. Największe obawy budzą przewidywane problemy z dostawą żywności i leków. Już 20% Brytyjczyków gromadzi zapasy niezbędnych produktów. Brexit odbija się także na portfelach obywateli – do tej pory przeciętne brytyjskie gospodarstwo domowe straciło jż na nim ok. 900 funtów.