
Co robić, gdy pojawią się objawy?
Kwarantanna służy obserwacji - w przypadku braku objawów po upłynięciu odpowiedniego okresu pacjent jest wolny.
Inaczej rzecz się ma, gdy w czasie trwania kwarantanny pojawią się objawy podobne do grypy. Osoba, która zaobserwuje u siebie gorączkę, kaszel, duszności, problemy z oddychaniem lub bóle mięśni, zobligowana jest do kontaktu telefonicznego ze stacją sanitarno-epidemiologiczną oraz do zgłoszenia się do oddziału zakaźnego.

Co robić w trakcie kwarantanny?
W trakcie kwarantanny osoba pod obserwacją ma pewne obowiązki. Należy do nich:
- udzielanie Państwowej Inspekcji Sanitarnej informacji na temat stanu zdrowia
- natychmiastowy kontakt z Państwową Inspekcją Sanitarną w razie pogorszenia się stanu zdrowia i zgłoszenie się do oddziału zakaźnego.
Należy także przestrzegać zasad higieny, które obejmują częste mycie rąk, unikanie dotykania twarzy i dezynfekowanie dotykanych powierzchni. Przy kaszlu bądź kichaniu należy zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką.

Czego nie robić w trakcie kwarantanny?
W czasie trwania kwarantanny zabronione jest opuszczanie miejsca jej odbywania. Nie można zatem wychodzić do sklepu czy apteki.
Nie należy także spotykać się z innymi osobami. Jeśli to niemożliwe – powinno się zachować bezpieczny odstęp, który wynosi 1-1,5 metra.

Co grozi za złamanie zasad?
W przypadku naruszenia zasad kwarantanny, w szczególności zaś opuszczenia miejsca izolacji, można otrzymać mandat karny w wysokości 5000 zł.