Spis treści
- Jaka kosiarka do ogrodu?
- Kosiarka ręczna do małego ogrodu
- Kosiarka ręczna z napędem elektrycznym
- Elektryczna kosiarka rotacyjna idealna do 500 mkw. Zalety i ograniczenia
- Kosiarka spalinowa do dużego trawnika. Zalety i wady
- Kosiarka akumulatorowa i inne typy kosiarek
- Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki?
Jaka kosiarka do ogrodu?
Wybór sprzętu do koszenia trawy jest duży, dlatego, żeby ułatwić sobie wybór, musimy najpierw zastanowić się nad kilkoma rzeczami i uświadomić, jaka kosiarka jest nam rzeczywiście potrzebna, żeby wygodnie i wydajnie kosić trawnik. Najważniejsze są dwie rzeczy, częściowo powiązane ze sobą – to wielkość trawnika oraz napęd kosiarki.
Do najmniejszych trawników wystarczy nam podkaszarka lub kosa, jednak w tym artykule skupimy się na najpopularniejszych kosiarkach ogrodowych, które służą do ścinania trawy i są prowadzone po trawniku na kołach. A do wyboru mamy kilka typów. Jak wybrać kosiarkę i jaka się sprawdzi w ogrodzie 500 mkw oraz na mniejszych i większych powierzchniach? Podpowiadamy.
Kosiarka ręczna do małego ogrodu
Kosiarki ręczne to kosiarki bębnowe, z ostrzami, które przypominają listwy umieszczone na wałku. Nadają się do koszenia niewielkich powierzchni (do 50-100 mkw), i to pod warunkiem, że kosimy regularnie, a powierzchnia trawnika jest nie tylko niewielka, ale także równa. Te urządzenia słabo nadają się do koszenia wysokiej trawy, czy pracy na nierównym terenie. Do ich zalet należy niska cena i to, że są ciche oraz w pełni ekologiczne. Wadą jest to, że napęd to siła naszych mięśni, koszenie nimi jest więc męczące.
Kosiarka ręczna z napędem elektrycznym
Pośrednim rozwiązaniem są kosiarki elektryczne, które również mogą pracować jako kosiarki ręczne. Zdecydowanie ułatwia to pracę na większych powierzchniach, jednak takie kosiarki mają noże bębnowe. A one nadają się głównie do koszenia niezbyt wysokiej trawy i na równym terenie.
Elektryczna kosiarka rotacyjna idealna do 500 mkw. Zalety i ograniczenia
Elektryczne kosiarki rotacyjne o najpopularniejszy typ kosiarek do przeciętnego przydomowego ogrodu. Świetnie nadają się do koszenia trawników o powierzchni do około 500 mkw. Noże ustawione są „na płasko” i obracają wokół osi pionowej. Mogą ścinać trawę różnej wysokości, radzą sobie też z nierównościami terenu. Pewnym ograniczeniem jest to, że musimy mieć dostęp do prądu, ogranicza nas też długość kabla.
Wadą kosiarki elektrycznej bywa manewrowanie między krzewami i innymi przeszkodami, gdy trzeba uważać na przewód zasilający. Natomiast zaletami są: stosunkowo cicha praca (ale zwracajmy uwagę na ten parametr, bo modele są dość zróżnicowane pod tym względem, im mniej decybeli [dB], tym urządzenie będzie cichsze), brak spalin i łatwość obsługi i konserwacji.
Kosiarka spalinowa do dużego trawnika. Zalety i wady
Kosiarkę spalinową wybierzmy, jeśli mamy duży ogród (powyżej 500 mkw) lub nie mamy dostępu do zasilania sieciowego. Kosiarki spalinowe są najbardziej wydajne (choć mają silniki o różnej mocy). Ich zaletą jest to, że nie ogranicza ich długość kabla (nie przeszkadza on też w czasie pracy), ani konieczność podłączenia do niego. Natomiast do wad zaliczają się spaliny oraz hałas – to najgłośniejsze urządzenia. Spaliny śmierdzą, zatruwają środowisko i nas – bo podczas koszenia będziemy je wdychać. O silnik spalinowy trzeba zadbać, a jego uruchomienie bywa bardziej problematyczne niż w przypadku elektrycznego (zależy to od zastosowanych rozwiązań). Jednak bywa, że kosiarka spalinowa jest optymalnym rozwiązaniem.
Kosiarka akumulatorowa i inne typy kosiarek
Dostępne są także kosiarki akumulatorowe, jednak to stosunkowo drogie i mniej wydajne urządzenia. Są polecane do niedużych trawników (do około 200 mkw). Choć w czasie pracy nie potrzebują podłączenia do sieci, akumulatory wymagają kilku- kilkunastu godzin ładowania. Zaletą jest cicha praca.
Osobną klasą urządzeń są roboty koszące (kosiarki automatyczne) oraz – przeznaczone do naprawdę dużych ogrodów – traktorki ogrodowe.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki?
Przy zakupie kosiarki warto też wziąć pod uwagę:
- szerokość koszenia – przeważnie wynosi ona od ok. 30 do 60 cm (większa jest w kosiarkach samojezdnych). Im większa, tym szybciej skosimy trawę, ale trudniej nam będzie manewrować, szczególnie między krzewami, rabatami i innymi przeszkodami; warto się zastanowić, jaki kształt ma nasz trawnik. Szersze są też trudniejsze w prowadzeniu;
- kosz – warto wybrać kosiarkę z koszem, do którego trafi trawa, dzięki temu nie trzeba jej grabić, po zakończeniu koszenia. Trzeba jednak pamiętać, że kosz będzie utrudniał manewrowanie między przeszkodami. Jednak w trudniejszych fragmentach ogrodu można go po prostu zdjąć;
- regulacja wysokości koszenia – kosiarki powinny mieć regulowaną wysokość koszenia (przynajmniej 3 poziomy).
Urządzenia mogą mieć też funkcje dodatkowe:
- związane z koszeniem – jak np. funkcja mulczowania, czyli rozdrabniania trawy
- oraz z pracą – jak zabezpieczenie przed przegrzaniem, wyhamowanie noży czy napęd na koła (przydatny przy większych powierzchniach i stosowany w kosiarkach spalinowych).
Warto też zwrócić uwagę na takie pozorne drobiazgi, które stają się ważne podczas pracy, jak:
- wysokość uchwytu i możliwość regulacji (szczególnie jeśli osoba kosząca jest wysoka lub niska),
- średnica kół – im bardziej nierówny trawnik, tym wygodniejsze będą większe.
