Teraz jest dobry okres na założenie trawnika (wcześniej trzeba przygotować ziemię). A jeśli trawnik mamy, ale jego stan nie jest najlepszy, należy go nawieźć (stosujemy nawozy jesienne do trawników), a także zrobić aerację (napowietrzanie) oraz wertykulację (nacięcie darni). Być może ostatni już raz kosimy trawę.
Dla roślin
Wcześniej trzeba zgrabić liście, które możemy wykorzystać jako kompost na rabaty. Warstwa liści świetnie sprawdza się jako izolator do utrzymania dodatniej temperatury, a jak wiadomo, przymrozki jesienne zawsze zaczynają się od gruntu.
Jeśli chcemy przezimować pelargonie, fuksje, oleandry, datury i inne kwiaty balkonowe, rośliny wieloletnie, ale nieodporne na mróz, to powoli musimy je przenieść do domu lub na miejsce zimowania (większość kwiatów balkonowych powinna znaleźć się w jasnym, ale chłodnym pomieszczeniu). Trzeba zwracać uwagę na temperaturę; kwiaty zabieramy z ogrodu czy balkonu, kiedy temperatury spadają do ok. 10ºC.
Jeśli planujemy hodować iglaki lub inne rośliny, które nie zrzucają liści na zimę (rododendrony czy mahonie), to teraz jest ostatnia chwila, aby je posadzić. Muszą mieć czas, żeby ukorzenić się przed zimą.
Warto zasilić rośliny. Z nawozów mineralnych wybieramy te zawierają potas i fosfor, czyli pierwiastki, które wzmacniają rośliny przed zimą i ułatwiają im przetrwanie tego okresu. W handlu są najczęściej dostępne jako „nawozy jesienne”. Z powodzeniem możemy też zastosować kompost oraz suszony obornik.
Dla narzędzi i ścieżek
Przyjrzyjmy się uważnie chodnikom, podjazdom czy brukowanym ścieżkom. Największym problemem jest przerastająca roślinność, czyli mech i chwasty, które przedostają się przez fugi. Aby się ich pozbyć, warto je regularnie usuwać przez cały rok. Przyda się oczyszczanie oraz impregnacja. Warto również pomyśleć o wszelkich drobnych naprawach.
Narzędzia ogrodnicze powinny zostać dokładnie wyczyszczone i odpowiednio zabezpieczone. Przez dłuższy czas nie będą przecież używane. Dobrze, jeśli pomyślimy o specjalnym miejscu do ich przechowywania: schowku na narzędzia czy domku narzędziowym, w zależności od miejsca i funduszy, którymi dysponujemy.
Dla mebli
Metalowe komplety wypoczynkowe powinny zostać schowane w suchym oraz ciepłym miejscu. Przed zimą dobrze jest zaopatrzyć się w pokrowce na meble.
Wcześniej usuwamy kurz szmatką, nasączoną wodą z dodatkiem detergentu. Na rynku dostępne są środki antykorozyjne, które pozwalają zabezpieczyć metalowe meble ogrodowe, tak aby do późnej jesieni mogły służyć nam w ogrodzie, a później przetrwać zimę bez rdzy. Warto więc zadbać o ochronny filtr w postaci nowej warstwy podkładu antykorozyjnego oraz emalii. Dotyczy to szczególnie mebli metalowych i żeliwnych; te z aluminium są bardziej odporne na korozję.
Jeśli jesteśmy miłośnikami drewnianych mebli, pamiętajmy, że drewno wymaga troskliwej pielęgnacji - stosowania odpowiednich olejów, impregnatów, wosków i lakierów.
Bogaci w Rosji nie idą do wojska. Komentarz G. Kuczyńskiego
