Kochamy magnolie, które zachwycają swoimi ogromnymi kwiatami. Trwa moda na te królowe wiosny. Ale do swojego ogrodu warto też wprowadzić inne drzewa i krzewy, które będą cieszyć oko obfitym kwitnieniem od kwietnia do maja. Mowa tu o roślinach z rodziny różowatych, takich jak: wiśnie, czereśnie, śliwki, migdały.
W polskim ogrodzie jak w kraju kwitnącej wiśni
- Jednymi z niedocenianych drzew i krzewów w naszych ogrodach są wiśnie. W Ogrodzie Botanicznym UJ mamy między innymi czysty gatunek wiśni pochodzący z Japonii, tamtejszy endemit. Ta wiśnia na wiosnę ma przepiękne kwiaty, morze kwiatów! - mówi dr Krzysztof Kapała, inspektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. - To wiśnia różowa. Zresztą widać, że ma kwiaty lekko nabiegłe różowym kolorem - pokazuje.
Specjalista dodaje, że gatunki czyste (czyli te pierwotne, niebędące wynikiem krzyżowania) wiśni rodem z Japonii w naszych warunkach nie zawiązują nasion i owoców. Ale rekompensują to ogromną ilością kwiatów wczesnowiosennych.
Od drzewiastych po karłowe
Inspektor Ogrodu Botanicznego UJ zwraca uwagę, że właściwie w każdym ogrodzie jest miejsce dla kwitnącej wiśni, śliwy czy migdałka.
- Te rośliny właściwie nie mają żadnych wymagań, są łatwe w uprawie. Możemy je sadzić w każdego typu glebie i zarówno na stanowiskach osłoniętych, jak i w pełnym słońcu. Wszędzie bardzo dobrze dadzą sobie radę - podkreśla Krzysztof Kapała. - Pamiętajmy jedynie, że w zależności od ogrodu możemy posadzić zarówno formy drzewiaste, o potężnych rozmiarach, jak i formy karłowe, które nie przekroczą 1,5-2 metrów wysokości - tak jak na przykład Prunus tenella, czyli migdałowiec karłowy, pospolicie nazywany migdałkiem - mówi fachowiec.
Dodajmy, że jeśli chcemy uzyskać obfitsze kwitnienie naszego migdałka, warto wspomóc go nawozem. Nawożenie tej rośliny powinno się przeprowadzić wiosną, kiedy rozpoczyna wegetację, a także w połowie lata, a więc wtedy, kiedy zawiązują się pąki kwiatowe na następny sezon. Najlepsze będą nawozy wieloskładnikowe do roślin kwitnących, kompost albo obornik.
Płaczące lub o łuszczącej się korze
Do mniejszych ogrodów można polecić np. wiśnię jedońską (Prunus yedoensis) odmianę 'Shidare yoshino'. To wiśnia płacząca, w formie parasola. Jej okaz można oglądać w krakowskim Ogrodzie Botanicznym. Koronę tego niedużego drzewa zdobią zwisające do ziemi gałęzie, co roku w kwietniu obsypane białymi kwiatami. Kwiaty te, na długich szypułkach, są zebrane w grona po kilka sztuk. Pachną i są miododajne.
Do wyboru mamy również wiśnie ozdobne, które sadzi się nie tyle dla pięknych kwiatów, co ze względu na ciekawy wygląd ich łuszczącej się kawałkami kory. Takie wiśnie również można znaleźć w kolekcji Ogrodu Botanicznego UJ. Z pni pokrytych łuszczącą się korą słyną np. wiśnie tybetańskie. Ta odmiana polecana jest do mniejszych ogrodów jako soliter, więc drzewo rosnące samotnie, a nie w grupie. Wiśnia tybetańska jest mrozoodporna i może być sadzona na terenie całej Polski.
Różowe aleje japońskich wiśni ‘Kanzan’
Spośród wiśni ozdobnych najbardziej widowiskowe są te o pełnych kwiatach, ostatnio coraz częściej sadzone nie tylko w przydomowych ogrodach, ale także wzdłuż alejek na skwerach i w parkach w miastach. To np. wiśnia piłkowana (Prunus serrulata). W okresie kwitnienia miejsca, gdzie rosną szpalery tych drzew, są oblegane przez miłośników widoków jak z Japonii, osób, które chcą sobie zrobić romantyczne zdjęcia pośród tysięcy różowych kwiatów.
W Polsce jedną z najpopularniejszych odmian wiśni piłkowanej jest 'Kanzan'. Pochodzi z Japonii i w swojej ojczyźnie podczas kwitnienia stanowi główną atrakcję obchodów tradycji Hanami (to japoński zwyczaj podziwiania urody kwiatów, zwłaszcza kwiatów ozdobnych wiśni, doceniania ich piękna).
Taka wiśnia to średniej wielkości drzewo - dorasta do 5-8 metrów wysokości, jego korona osiąga podobną średnicę. 'Kanzan' ma ukośnie wzniesione gałęzie, które układają się w regularny kształt odwróconego stożka. Kwiaty ma zebrane po kilka na długich szypułkach, różowe, pełne i o imponującej wielkości - bo o średnicy do 6 centymetrów. Liście, które pojawiają się pod koniec kwitnienia, są ząbkowane (piłkowane - stąd nazwa) brzegi. Jesienią przebarwiają się na żółto.
Decydując się na wiśnię piłkowaną 'Kanzan', trzeba pamiętać, że to drzewo ma nieco większe wymagania, jeśli chodzi o uprawę. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, stanowiska ciepłe, słoneczne lub lekko zacienione. Nie poleca się sadzenia tej wiśni w tych rejonach Polski, gdzie występują silne mrozy, czyli we wschodniej części kraju. Natomiast w centrum i na zachodzie 'Kanzan' będzie zimować bez problemu.
- Mamy też odmiany wiśni japońskich, które mogą kwitnąć już zimą - takie jak Prunus incisa, czyli wiśnia wczesna, która zakwita już początkiem grudnia, a w styczniu czy w luty jest w pełni kwitnienia - zwraca uwagę dr Krzysztof Kapała.
Nie zapominajmy, że warto posadzić w ogrodzie również nasze rodzime, polskie odmiany wiśni i czereśni. Wtedy na wiosnę będziemy się cieszyć białymi, pachnącymi kwiatami, którymi są wówczas obsypane, a w wakacje - ich owocami.