Jak wynika z badania firmy ManpowerGroup, ostatni kwartał bieżącego roku przyniesienie bardzo dobre perspektywy zmiany pracy. We wszystkich przeanalizowanych regionach Polski przeważają firmy chcące od października do grudnia rekrutować nowych pracowników.
Najwięcej nowych rąk do pracy będą potrzebowały firmy z południowo-zachodniej Polski (woj. dolnośląskie i opolskie). Prognoza netto zatrudnienia, czyli różnica między odsetkiem firm planujących powiększać zespoły, a tymi, które chcą je redukować, wynosi tam +7%.
Warto przeczytać:
Nieznacznie mniejsze szanse dla osób poszukujących pracy zanotowano w regionie centralnym, czyli w województwach łódzkim i mazowieckim, a także w regionie północnym – kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie (+6%) oraz południowym – małopolskie, śląskie (+6%).
Najmniej nowych pracowników będą rekrutować przedsiębiorstwa zlokalizowane we wschodniej części kraju – lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie (+3%) oraz północno-zachodniej – wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie (+3%).
- Po dłuższym okresie negatywnego wpływu pandemii na zatrudnienie w wielu branżach, od początku września widzimy znaczące ożywienie. Po zakończonym sezonie urlopowym firmy mierzą się często z szybką potrzebą realizacji swoich zamówień, co łączy się z potrzebą pozyskania dodatkowych pracowników. Regiony, w których prognoza zatrudnienia jest najwyższa charakteryzują się dużym nasyceniem firm, a co za tym idzie większymi potrzebami personalnymi. Również teraz te województwa reagują dynamicznie i wykazują gotowość do uzupełnienia stanów osobowych. O wzroście pracowników mówią przedsiębiorstwa zlokalizowane na południu i południowym-zachodzie, gdzie wysoki udział mają firmy produkcyjne, logistyczne czy centra biznesowe - mówi Luiza Luranc, ekspertka z firmy Manpower.
10 oznak, po których poznasz dobrą ofertę pracy i solidną firmę
Coraz więcej pracowników zatrudnianych jest w branży e-commerce, która od czasu wybuchu pandemii intensywnie się rozwija. Sporo ofert zatrudnienia dotyczy także branży produkcyjnej. Co ciekawe, duże plany zatrudnienia dotyczą firmy z branży motoryzacyjnej, która była jedną z najbardziej dotkniętych kryzysem.
Choć najczęściej poszukiwani są pracownicy szeregowi, kierowani do prostych zadań, eksperci przewidują dobre perspektywy zatrudnienia także dla specjalistów. Wykwalifikowanych pracowników poszukują przede wszystkim firmy obszaru obsługi klienta oraz centra usług wspólnych, gdzie najbardziej pożądaną cechą jest znajomość języków obcych.
- Pandemia przyczyniła się do wzrostu popularności pracy zdalnej, którą cześć firm obiera jako docelową formę współpracy. Takie podejście otwiera szerokie, zupełnie nowe możliwości dla kandydatów, ponieważ miejsce zamieszkania przestaje być ograniczeniem. Dodatkowo zachęca do zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnościami, dla których świadczenie pracy w biurze było sporym wyzwaniem - dodaje ekspertka Manpower.
Warto przeczytać:
W porównaniu do mijającego kwartału, zapotrzebowanie na pracowników najbardziej wzrośnie w regionie centralnym, gdzie prognoza rekrutacyjna firm jest wyższa o 19 punktów procentowych. Więcej ofert pracy będzie też na północy i południu (wzrost o 16 pp.).
Jedynym regionem, gdzie firmy będą poszukiwać mniejszej liczby pracowników jest wschód Polski (spadek o 3 pp.).
