https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli Gowin nie wystartuje, PiS wystawi radnego Pilcha?

Piotr Rąpalski, Dawid Serafin
Józef Pilch, radny PiS. Od lat jego partia pozostaje w mniejszości w radzie miasta. Rządzi w niej PO, blokując inicjatywy klubu PiS
Józef Pilch, radny PiS. Od lat jego partia pozostaje w mniejszości w radzie miasta. Rządzi w niej PO, blokując inicjatywy klubu PiS Anna Kaczmarz
Trzy prawicowe partie: Polska Razem, Solidarna Polska i PiS starają się zawrzeć koalicję i wystawić w listopadowych wyborach na prezydenta Krakowa Jarosława Gowina, który według sondaży ma szansę realnie powalczyć z urzędującym prof. Jackiem Majchrowskim.

Gowin jednak ciągle się waha, więc każda z partii szuka alternatywy, w tym przypadku "ostatniej deski ratunku". Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w PiS ma nią być radny miejski Józef Pilch. Jest jednym z dyrektorów w firmie budowlanej, radnym od dwóch kadencji. To jednak postać ciągle słabo rozpoznawalna w mieście.

Idą w ślady PO
W takim przypadku jednak PiS powieli porażkę PO. Platforma miesiącami szukała mocnego nazwiska wśród polityków, przedsiębiorców i naukowców. Chciała organizować prawybory, aby wyłonić najlepszego kandydata. Liczyła m.in. na byłego rektora AGH prof. Antoniego Tajdusia, posła PO Józefa Lassotę, przewodniczącego sejmiku wojewódzkiego Kazimierza Barczyka. Ale nikt z nich się nie zgodził. Do prawyborów zgłosiła się tylko radna miejska PO Marta Patena. To ona będzie reprezentować partię w listopadowej rywalizacji.

W PiS początkowo myślano o pośle Andrzeju Dudzie, który uzyskał niezły wynik w wyborach prezydenckich w Krakowie w roku 2010. W maju br. został jednak posłem Parlamentu Europejskiego i woli piastować to stanowisko.

Wtedy wskazano jako kandydata posła PiS prof. Krzysztofa Szczerskiego. - Byłem gotowy podnieść rękawicę, ale nie można mnie już traktować jako kandydata. Partia wyznaczyła mi zadania w Warszawie - tłumaczył Szczerski. PiS liczy na zwycięstwo w wyborach parlamentarnych za rok, a wtedy Szczerski ma zostać jednym z ministrów.

W podobnej sytuacji jest Solidarna Polska. Ubiegać się o zarządzanie Krakowem nie chce jej prezes Zbigniew Ziobro. Rok temu wskazał na kandydata senatora Macieja Klimę, ale ten już nie jest w jego partii. W razie niepowodzenia z Gowinem, SP typuje na kandydata też radnego, Mirosława Gilarskiego.

Został im Pilch

Ostatnio w szeregach PiS mówi się o Pilchu. - Byłoby to dla mnie wielkim zaszczytem, ale nikt jeszcze o tym ze mną nie rozmawiał. Nie dostałem oficjalnej propozycji - mówi Józef Pilch. - Jeśli taka byłaby wola władz zwierzchnich PiS, będziemy rozmawiać - dodaje.

Pilch na pewno chce wystartować w wyborach do rady miasta. To jednak nie przeszkadza w równoczesnym ubieganiu się o fotel prezydenta. - Rozmowy z wieloma potencjalnymi kandydatami trwają. Powołano do tego kilka zespołów ludzi - przyznaje Bolesław Kosior, szef klubu PiS w radzie miasta. - Potrzebujemy kandydata mocnego. Jarosław Gowin z poparciem zjednoczonej prawicy byłby takim, ale musimy też mieć alternatywę - dodaje.

Poseł PiS Ryszard Terlecki zaprzecza, że rozmowy prowadzone są z Pilchem. - Rozmawiamy obecnie z trzema osobami, nie tylko członkami PiS, ale wśród nich nie ma Józefa Pilcha - mówi Terlecki. Podobnie postępowała Platforma, starając się zataić, z kim prowadzi negocjacje. Nazwiska tych, którzy odmówili, jednak wypłynęły. To że nie zgodzili się, było ciosem dla tego ugrupowania.

Sam Terlecki walczyć o prezydenturę nie chce. Przegrał już raz z Majchrowskim w r. 2006. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że nie wystartuje też posłanka PiS Barbara Bubula. Podobnie poseł Andrzej Adamczyk.

- Po pierwsze mieszkam pod Krakowem, a prezydent powinien żyć w mieście, którym zarządza. Mam też inne powody - mówi Adamczyk. - Wiadomo jednak, że poseł, senator, osoba z pierwszych stron gazet ma większe szanse na zdobycie poparcia niż radny miejski - przyznaje.

Ale skoro kandydować nie chcą parlamentarzyści, to wracamy do radnych. Wśród nich Pilch, jako wiceprzewodniczący rady miasta, ma największy kontakt z mieszkańcami.

PiS i PO znów bez szans?
- Z pewnością Jarosław Gowin ma duży potencjał i prawicowe ugrupowania powinny z niego skorzystać. Wystawianie mało znanego kandydata jest błędem. Pilch nie ma szans na wygraną. Jego pozycja wyjściowa jest beznadziejna - komentuje dr Janusz Majcherek, politolog z Uniwersytetu Pedagogicznego. - PiS trochę wchodzi w buty PO, co do doboru kandydata - dodaje. Przyznaje też, że obie partie pokazują swoją słabość, od lat nie potrafią znaleźć sposobu na wygranie z obecnym prezydentem.

- Każda decyzja inna niż wystawienie wspólnego kandydata prawicy będzie błędem politycznym. Jeśli każda partia wystawi swojego kandydata, dojdzie do kanibalizmu politycznego na prawicy - zauważa dr Paweł Płaneta, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dodaje, że mocnych kandydatów nie ma, bo nikt nie chce przegrać z obecnym prezydentem. - Porażka dla wielu mogłaby oznaczać pewien rodzaj politycznego wyobcowania. A na to niektórzy politycy nie mogą sobie po prostu pozwolić - mówi dr Płaneta.

Józef Pilch
Urodzony w 1957 roku w Nowej Hucie. Ukończył studia inżynierskie o specjalności transport i logistyka oraz magisterskie o specjalności ekonomia i organizacja przedsiębiorstw.
Karierę zawodową rozpoczął pracą w Hucie im. Lenina na wydziale walcowniczym. Obecnie jest dyrektorem ds. zaplecza technicznego i usług w firmie Chemobudowa. Ponadto jest działaczem KS Wanda.
W 2006 r. został radnym miejskim z ramienia PiS. W latach 2009/2010 pełnił funkcję przewodniczącego rady. W 2010 roku ponownie zdobył mandat radnego. Obecnie piastuje funkcję jednego z trzech wiceprzewodniczących rady i pracuje w jej sześciu komisjach. Jest też członkiem rady społecznej Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mieszkańcy Krakowa
Mieszkańcy Krakowa decydują sami. Przyszłość Krakowa: DACH NAD GŁOWĄ dla każdego obywatela miasta, WYKSZTALCENIE w kierunku indywidualnych zdolności OPIEKA ZDROWOTNA bezwarunkowa dla wszystkich/WSZYSTKO ZGODNIE Z KONSTYTUCJĄ/

Program wyborczy Komitetu Wyborczego Wyborców Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów oraz kandydata na prezydenta miasta Krakowa Graniwida Sikorskiego.

Programem jest taki rozwój Krakowa który zapewni dobre miejsce do mieszkania jego mieszkańcom. Celem jest społeczny charakter władzy uchwałodawczej i wybór Prezydenta realizującego te cele.
1.Skupienie się na podstawowych potrzebach, takich jak praca, mieszkanie, służba zdrowia, edukacja:
2.Przywrócenie należnej roli Radzie Miasta Krakowa. Każdy projekt Uchwał winien być opiniowany przez Komisję Rady, oraz konsultowany przez czynniki społeczne.
3.Zmiany w strukturze organizacyjnej Urzędu Miasta Krakowa poprzez utworzenie stanowiska Z-cy Prezydenta ds. Polityki Zatrudnienia, Spraw Społecznych, Mieszkalnictwa i Budownictwa Komunalnego kosztem połączenia stanowisk Z-cy Prezydenta ds. Edukacji i Kultury. Celem jest skupienie zadań i odpowiedzialności w tym zakresie.
4.Domaganie się od władz państwowych urealnienia zaniżonych dotacji i subwencji na zadania zlecone i realizowane przez Miasto.
5.Natychmiastowe wstrzymanie sprzedaży gruntów znajdujących się w posiadaniu miasta.
6.Prowadzenie polityki społecznej faktycznie przeciwdziałającego bezrobociu, wykluczenia społecznego i bezdomności.
7.Realizowanie polityki mieszkaniowej i zapobiegania bezdomności, zgodnie z propozycjami strony społecznej „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
zatrzymanie eksmisji z kamienic będących od dziesięcioleci własnością
Skarbu Państwa/Miasta i rozbieranych pomiędzy sobą przez najwyższych
urzędników bezprawnie na podstawie podstawianych fałszywych
dokumentów, weryfikacja tych dokumentów i utworzenie Spółdzielni
komunalnych z zastosowaniem istniejącego prawa zasiedzenia i pierwokupu
przez długoletnich mieszkańców. Miasto przejmuje wszystkie pustostany
niezamieszkałe powyżej 20 lat z przeznaczeniem dla młodych rodzin lub
samotnych jako pierwsze mieszkanie mieszkańców Krakowa.
8.Wyeliminowanie patologii powodującej wykluczenie i bezdomność poprzez:
uzdrowienie sytuacji mieszkaniowej dla zasiedziałych obywateli miasta, Budownictwo komunalne na terenach Gminy które pozostały dla zabudowy.
9.Weryfikacja programów i kontrola środków unijnych przeznaczonych na zabezpieczenie mieszkań dla młodych małżeństw na odpowiednich warunkach i dla wszystkich obywateli naszego miasta.
Realizacja tego rozliczana przez społeczne komisje składające się z
profesjonalistów i wszystkich zainteresowanych. Doprowadzenie do
przejrzystości działań publicznych.
10.Wprowadzenie nadzwyczajnych egzaminów państwowych dla obejmowania
odpowiedzialnych stanowisk urzędniczych powiązanych z realną odpowiedzialnością karną za łamanie przepisów prawa.
11.zgodność inwestycji ze środowiskiem - pełna harmonia i balans przemysłu i przyrody.
M
Mieszkańcy Krakowa
12.Realizowanie polityki ochrony środowiska oraz jakości życia mieszkańców poprzez zwiększenie ilości terenów zielonych, parków miejskich, program sadzenia drzew szlachetnych, rozwój parków o charakterze leśnym / Lasek Łęgowski, Lasek Mogilski, Borek Fałęcki, Las na Pasterniku. Pełna ochrona środowiska naturalnego Zakrzówka, Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, ochrona terenów zielonych w Podgórkach Tynieckich i Parku Jerzmanowskiego.
Wykorzystanie i ochrona przyrodnicza wybrzeży Wisły, Dłubni, Białuchy,
Wilgi i Rudawy, zalewów Bagry, Staw Płaszowski i Staw na Dąbiu oraz
terenów zielonych w Śródmieściu i innych dzielnicach Krakowa.
Odwoływanie się do ekspertów uczelni co do zagospodarowania i utrzymania terenów
zielonych / Uniwersytet Rolniczy, Politechnika Krakowska, AWF i AGH/.
Zwiększenie ilości ławek umożliwiających odpoczynek.
13.Popieranie kultury oraz bibliotek publicznych jako ośrodków kultury oraz zwiększenie programów informatyzacji oraz pomoc mieszkańcom w opanowaniu Internetu.
14.Zwiększenie programów zdrowotnych realizowanych przez Gminę Kraków.
15.Zwiększenie wpływu na koszty ogrzewania i zanieczyszczenia powietrza poprzez rozwój sieci ciepłowniczej i przejęcie kontroli nad elektrociepłownią Łęg.
16.Od usług, handlu i przemysłu które znajduje się na terenie miasta Krakowa a zwłaszcza z obcym kapitałem odprowadzenie miastu należnego podatku.
17.Likwidacja niskiej emisji dymów z pieców węglowych w Śródmieściu Krakowa, miasto dofinansuje doprowadzenie linii MPC do kamienic i domów. Wystąpienie o fundusze europejskie na ochronę środowiska.
18.Ściąganie inwestorów umożliwiających znalezienie lepszej pracy, tworzenie warunków dla rozwoju biznesu zarówno małego, średniego jak i dużego. Kreowanie przez Gminę nowych miejsc pracy poprzez realizowanie inwestycji.
19.Zorganizowanie sezonowych robót publicznych /sprzątanie miasta, utrzymanie zieleni i nadzorowanie placów zabaw dla dzieci a szczególnie boisk szkolnych/. Wspieranie inicjatywy indywidualnych i zbiorowych mieszkańców co do robót zarobkowych.
20.Przejrzystością inwestycji i udział mieszkańców w projektach porządkiem podziału funduszy wg ważności i potrzeb inwestycji :
udrożnienie Krakowa i budowa parkingów.
21.Więcej konsultacji gminy z mieszkańcami co do planu zagospodarowania Krakowa w terenie. Lepsze przygotowanie placów zabaw dla dzieci i młodzieży.
22.Rozwój komunikacji publicznej i ścieżek rowerowych.
23.Jednolity bilet roczny dla mieszkańców Krakowa komunikacji miejskiej.
24.Remonty chodników i dróg osiedlowych.
25.Przywrócenie w szkołach stołówek.
26.Wnioskowanie o urzędowe wyznaczenie terminu remontu elewacji , szczególnie w śródmieściu i graniczących ze śródmieściem dzielnicach.
27.Opieka nad emerytami, rencistami i osobami niepełnosprawnymi poprzez:
kreowanie dla nich nowych miejsc pracy, zapewnienie udziału w życiu
społecznym i kulturalnym miasta, zapewnienie im lepszej opieki zdrowotnej i
faktycznego dostępu do usług publicznych.
28.Likwidacja Straży Miejskiej i zwiększenie pieszych patroli Policji przez całą dobę.
29.Likwidacja Rad Dzielnic, na to miejsce społeczne komitety osiedlowe.

Pełnomocnik Komitetu Wyborczego Wyborców Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów - Graniwid Sikorski e-maile [email protected] Tel. 604-489-954
k
krak
Prezia. Jedynie Gowin w połączonym prawicowym froncie jest w stanie coś ugrać. Wtedy w II turze część POpapranych poprze Gowina i wynik będzie niewiadomym.
l
loko
kolejny figurant, panie Dzieju
n
nie - PIS - pupil
zbierał dużo głosów, zwłaszcza w Mistrzejowicach. Mógłby powalczyć, jeśli oczywiście będzie chciał.
M
MAG
JAJA SOBIE ROBICIE
w
wiedia
jw
C
Ciocia Jadzia
Czemu nikt jeszcze tego skomentował? Czyżby nawet internauci nie wiedzieli jak?... :D
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska