Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalwaria Zebrzydowska. Mityng Anonimowych Alkoholików w słynnym małopolskim sanktuarium

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Kalwaria Zebrzydowska. Msza z udziałem członków ruchu AA
Kalwaria Zebrzydowska. Msza z udziałem członków ruchu AA Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej
Prawie 2 tys. osób wzięło udział w dorocznej Pielgrzymce Duszpasterstwa Trzeźwości do kalwaryjskiego sanktuarium pasyjno-maryjnego. W czasie pobytu w sanktuarium odbyły się także mityngi Anonimowych Alkoholików.

Modlitwa rozpoczęła się w sobotę (15.10.2022) na Dróżkach Kalwaryjskich. Od stacji Ratusza Piłata punktualnie o godzinie 10. pielgrzymi rozpoczęli nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

W czasie pobytu w sanktuarium odbyły się także mityngi AA i Al-Anon połączone ze świadectwami Anonimowych Alkoholików, któzy opowiadali o swojej drodze do życia w trzeźwości. Pielgrzymka odbyła się po raz 28. Zgromadziła członków duszpasterstw trzeźwości, trzeźwiejących alkoholików, ich rodziny oraz osoby zaangażowane w pomoc uzależnionym od alkoholu z wielu regionów Polski. Organizatorem było Duszpasterstwo Trzeźwości Archidiecezji Krakowskiej.

Na początku liturgii wszystkich zebranych w bazylice przywitał ojciec Salezy Nowak, wikary klasztoru, następnie ks. Mirosław Żak, odpowiedzialny za Duszpasterstwo Trzeźwości Archidiecezji Krakowskiej, odczytał słowo arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego do zebranych wiernych - informuje biuro prasowe kalwaryjskiego sanktuarium pasyjno- maryjnego.

Słynne, kalwaryjskie sanktuarium. Wielu tu pielgrzymuje

Bazylika Matki Boskiej Anielskiej to zabytkowy kościół znajdujący się w Kalwarii Zebrzydowskiej, będący częścią sanktuarium pasyjno-maryjnego.

Bazylika i klasztor położone są na południe od miasta, u podnóża Góry Żar, na południe i wschód od nich znajdują się 42 kaplice i kościoły dróżek. Sanktuarium i bazylika są jednym z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego. W sanktuarium znajduje się obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej.

Kościół i klasztor, wzniesiony w latach 1604–1609 według projektu Jana Marii Bernardoniego, został konsekrowany w 1609 r. w dzień uroczystości św. Franciszka przez biskupa krakowskiego Piotra Tylickiego. W 1609 r. Mikołaj Zebrzydowski przekazał bernardynom złotą figurę Matki Bożej Anielskiej zakupioną w 1590 r. w Loreto i poświęconą przez papieża Sykstusa V, którą umieszczono w ołtarzu głównym. Przed kościołem znajduje się prostokątny dziedziniec odpustowy z 1624 roku zwany Rajskim Placem. W 1979 r. papież Jan Paweł II nadał kościołowi głównemu tytuł bazyliki mniejszej.

Przed bazyliką wybudowano w latach 1927-32 kamienne schody prowadzące na Plac Rajski, ujęty z dwóch stron krużgankami z podcieniami filarowymi oraz konfesjonałami. Z przodu ogrodzenie z figurami świętych franciszkańskich. Na placu umieszczono dwie kolumny z posągami św. Franciszka oraz św. Antoniego.

Dlaczego jesienią tak często chorujemy?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska