MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne wydłużenie naboru wniosków o pomoc suszową 2019! Do kiedy potrwa?

AGW
Ci rolnicy, którzy wnioski już złożyli, niecierpliwią się i pytają o termin rozpatrzenia ich wniosków o pomoc.
Ci rolnicy, którzy wnioski już złożyli, niecierpliwią się i pytają o termin rozpatrzenia ich wniosków o pomoc. Agata Wodzień
Już po raz drugi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedłużyła w tym roku termin przyjmowania wniosków o pomoc suszową. Rolnicy, których uprawy znacznie ucierpiały w 2019 z powodu suszy, gradu czy wymarznięć, mają o 2 tygodnie więcej na dostarczenie wniosku.

Początkowo nabór wniosków miał trwać do końca października, potem wydłużono ten czas do 15 listopada, jednak we wtorek ARiMR poinformowała, że rolnicy dostaną jeszcze więcej czasu. Rolnicy i komisje, bo we wnioskach, a czasem i protokołach pojawiają się błędy. I formalności trzeba zacząć od nowa.

Nowy termin naboru wniosków - pomoc po suszy 2019

Według najnowszych, przekazanych 12 listopada informacji, wnioski i pomoc suszową będzie można składać do 29 listopada. Dotacja do hektara jest udzielana w przypadku szkody w uprawie (minimum 30%) spowodowanej w 2019 roku suszą, huraganem, gradem, deszczem nawalnym, przymrozkami wiosennymi lub powodzią. Straty muszą być oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę.

Ile wniosków w ARiMR złożyli rolnicy o pomoc suszową?

Z tym pytaniem zwróciliśmy się do ARiMR. Do tej pory, czyli do 15 listopada 2019 r. do biur powiatowych Agencji złożono ponad 318 tys. wniosków o udzielenie pomocy finansowej w związku ze szkodami poniesionymi w 2019 r. w uprawach rolnych na skutek suszy lub innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Agencja wypłaciła producentom rolnym ok. 498 mln zł.

Pomoc suszowa do hektara. Stawki w 2019 roku zależą od szkód i obsady zwierząt

  • 1 000 zł do 1 ha - zostanie przyznane do tych upraw, gdzie szkody wyniosły co najmniej 70%, w tym również do wieloletnich użytków zielonych, jeżeli w gospodarstwie jest wysoka obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie na 1 ha tych użytków.
  • 500 zł do 1 ha - pomoc do upraw, w których szkody wyniosły co najmniej 30% i mniej niż 70% oraz do wieloletnich użytków zielonych, gdzie szkody wyniosły co najmniej 30% i mniej niż 70%, jeżeli w gospodarstwie jest wysoka obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie na 1 ha tych użytków.
  • 500 zł na 1 ha - również w przypadku szkód w wieloletnich użytkach zielonych w wysokości 70%, jeżeli w gospodarstwie jest niska obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie na 1 ha tych użytków.
  • 250 zł na 1 ha - w przypadku szkód w wieloletnich użytkach zielonych w wysokości co najmniej 30% i mniej niż 70%, przy jednoczenie niskiej obsadzie zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie na 1 ha tych użytków

______________________________
Agro Pomorska odc. 81

https://pomorska.pl/zasilek-chorobowy-w-krus-ile-pieniedzy-i-na-jakich-zasadach-dostaje-rolnik/ar/c8-14103033

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kolejne wydłużenie naboru wniosków o pomoc suszową 2019! Do kiedy potrwa? - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska