Czytaj także: Szkoły rodzenia nie na każdą kieszeń
Kraków wybrał publiczne i niepubliczne placówki medyczne, które organizują 4-tygodniowe kursy. Zajęcia adresowane są w szczególności do kobiet będących pierwszy raz w ciąży. Mają przygotować je do roli matki i porodu.
Do tej pory program realizowało aż pięć szpitali. Były to: Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego, Szpital Miejski Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital na Siemiradzkiego im. Rafała Czerwiakowskiego, Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Położniczo-Ginekologiczny "Ujastek" oraz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ginekologii i Położnictwa "Gemelli".
Jak dowiedziała się "Gazeta Krakowska", limit miejsc w szkole rodzenia przy szpitalu Czerwiakowskiego został wyczerpany już... w lutym. W Szpitalu Żeromskiego kilka wolnych miejsc pozostało jedynie na kurs listopadowy. - W czerwcu, lipcu i sierpniu nie prowadzimy zajęć, a na wrzesień mamy już komplet pacjentek - mówi położna Barbara Lulek. - Pacjentki często zapisują się zaraz po tym, jak dowiedzą się, że będą mamami, chociaż najlepszy czas na rozpoczęcie zajęć jest około 28 tygodnia ciąży - dodaje.
Niecierpliwym ciężarnym, chcącym skorzystać z zajęć w szkole rodzenia, pozostają zatem prywatne placówki. Ceny wahają się od 20-30 zł za pojedyncze zajęcia, do nawet 1200 złotych za cały pakiet. Na miesięczny kurs przyszła mama wyda około 300 złotych.
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Wojna kiboli w Nowej Hucie: 14 lat za kratami za śmierć nastolatka?