Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kolejne opóźnienie w przebudowie placu Biskupiego. Tym razem pojawiły się problemy związane z pandemią koronawirusa [ZDJĘCIA] 29.05

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Termin zakończenia przebudowy placu Biskupiego znów się przesunął. Tym razem urzędnicy wyjaśniają, że pojawiły się problemy związane z dostawą materiałów z powodu pandemii koronawirusa.

FLESZ - Komu rząd dopłaci do wakacji?

od 16 lat

- W ostatnim czasie wykonawca przebudowy placu Biskupiego miał problemy z dostawami kostki kamiennej spowodowane stanem epidemicznym w Polsce. Dostawy już dotarły. Wykonawca układa kostkę kamienną - informują w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa.

Przypomnijmy, że ZDMK podpisał umowę na przebudowę placu Biskupiego z firmą Zygmunt Włodarczyk Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe Włomex na kwotę 4 888 346 zł. Firma Włomex wygrała przetarg. Zygmunt Włodarczyk to były miejski radny z prezydenckiego klubu „Przyjazny Kraków”. W przeszłości jego firma była zwycięzcą przetargu i wykonawcą oświetlenia na bulwarach wiślanych.

Terminem umownym zakończenia przebudowy placu Biskupiego był 30 października 2019 r. W magistracie wyjaśniają, że przedłużenie tego terminu spowodowane było pracami remontowymi prowadzonymi na sieciach - przez Tauron, Miejskiej Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz PSGaz. - Prace te były niezależne od wykonawcy. Podpisaliśmy z nim porozumienie przedłużające wykonanie inwestycji do 13 lutego 2020 roku. Przygotowujemy się do podpisania kolejnego porozumienia - zamawiający jest w trakcie pozyskiwania pozwolenia na budowę w zakresie montażu urządzeń zabawowych - od tej decyzji będzie zależny ostateczny termin zakończenia inwestycji - wyjaśniają w ZDMK.

Przyznają tam, że w umowach z wykonawcą zostały zapisane kary umowne. - Na ten moment nie zostały nałożone. Po zakończaniu prac przeanalizujemy, czy jest podstawa do naliczenia kar. Drugie porozumienie nie zamyka nam drogi do ewentualnego nałożenia kary - informują w ZDMK.

Przypomnijmy, że przetarg na przebudowę placu Biskupiego rozstrzygnięto w styczniu ubiegłego roku. Miasto zamierzało przeznaczyć na to zadanie 1,5 mln zł. Zwycięska oferta firmy Włomex była trzykrotnie większa. W ZDMK tłumaczono jednak, że na zadanie znaleźli tam finansowanie w ramach przesunięć w budżecie. Urzędnicy uznali, że należy realizować to zadanie mimo ofert wyższych niż przewidywał kosztorys. Brali bowiem pod uwagę to, że gdyby został ogłoszony kolejny przetarg, to oferty mogłyby zawierać jeszcze wyższe kwoty.

Wiosną ubiegłego roku mieszkańcy niepokoili się, że prace się nie rozpoczęły. Urzędnicy wyjaśniali, że trzeba zaczekać na wytyczne miejskiego inżyniera ruchu w sprawie projektu organizacji ruchu oraz informacje od gestorów podziemnych sieci o harmonogramie robót. Prace zaczęto na początku czerwca 2019 r.

Po przebudowie plac Biskupi, który wcześniej był miejscem zaniedbanym z naziemnym parkingiem, ma zyskać zupełnie nowe oblicze. Projekt zakłada podział tej przestrzeni na trzy strefy. Pierwsza z nich (największa), strefa parkowa, ciągnąca się od ul. Asnyka, zostanie uporządkowana, powstanie nowa nawierzchnia, zainstalowane zostaną nowe ławeczki, oświetlenie, kosze na śmieci. Będzie zielono.

Środkowa strefa to przestrzeń zarezerwowana dla dzieci z placem zabaw. Znajdą się tam m.in. trampoliny i ścianka zabawowa oraz miejsce do rysowania kredą czy gry w klasy.

Natomiast strefa znajdująca się przy ul. Krowoderskiej ma być przekształcona w plac miejski. Zlikwidowano tam już parking. W zamian pojawi się nowa nawierzchnia, dekoracyjne oświetlenie, ławeczki oraz fontanna.

Miejsca postojowe zaplanowano na ulicy Biskupiej i wokół placu. Na ulicach sąsiadujących z placem ma być położony nowy asfalt, powstaną nowe chodniki. Po zakończeniu prac remontowych wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu. Uspokojenie ruchu oraz montaż stojaków rowerowych mają wpłynąć korzystnie na komfort ruchu pieszego i rowerowego.

Początkowo władze miasta planowały pod placem Biskupim budowę podziemnego parkingu. Mieszkańcy przez pięć lat toczyli batalię przeciwko tej inwestycji. Ostatecznie, w 2014 r., prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podjął decyzję, że wycofuje się z tego pomysłu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska