https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków na 11 miejscu wśród miast najbardziej zatrutych smogiem

Piotr Rąpalski
Michal Gąciarz
Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej, aż 33 znajduje się w Polsce.

Najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przedstawia pomiary jakości powietrza z ponad trzech tysięcy miast w 103 krajach świata. W 80 proc. z nich zanieczyszczenie powietrza przekracza dopuszczalne normy. Polskie miejscowości znalazły się niestety w czołówce. Kraków na 11 miejscu.

Z raportu WHO wynika, że najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie jest Zabol w Iranie, a następnie indyjskie Gwalijar i Allahabad. Niestety, fatalnie w badaniu wypadł nasz kraj. Żywiec i Pszczyna to najbardziej zanieczyszczone miasta w Europie. W pierwszej dziesiątce, poza miastami z Bułgarii, znajdziemy jeszcze pięć polskich: 4. jest Rybnik, 5. Wodzisław Śląski, 6. Opoczno, 7. Sucha Beskidzka i 8. Godów. 11 pozycję - wraz ze Skawiną - zajął Kraków. Raport wskazuje, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej jest w naszym kraju, ale WHO zastrzega, że w zestawieniu znalazły się tylko miasta, które robią pomiary jakości powietrza.

- Zły stan powietrza nie był nigdy wyłącznie problemem Krakowa, jak często jest to przedstawiane. Ten raport jest tego najlepszym potwierdzeniem - komentuje Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza. - To problem ogólnopolski, wymagający natychmiastowych działań związanych z wprowadzeniem na poziomie parlamentu i rządu zmian w prawie dotyczących wprowadzenia limitów jakościowych dla paliw stałych i kotłów na paliwa stałe - dodaje.

WHO wzięła przy badaniu pod uwagę poziom pyłu PM 2,5, ale Kraków ma również problem z zanieczyszczeniami o większej średnicy, pyłem PM10. Urzędnicy uznają jednak 11. miejsce za pewien sukces.

- Gdyby raport odniósł się też do poziomów stężeń pyłów PM10, jestem przekonany, że Kraków znalazłby się jeszcze dalej od czołówki - mówi Śmiałek. W raporcie Europejskiej Agencji Środowiska z 2013 roku Kraków był na niechlubnym trzecim miejscu. Władze miasta uznają jednak, że tamte obliczenia nie były prawidłowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kazimierz
Ale Kraków ma I miejsce w ilości wyciętych drzew no i w betonowaniu pięknych zielonych skwerów- to jest miłość Prezydenta i jego Z-cy ds Rozwoju!!!
j
ja
nie trzeba raportu. Pooddychaj w Krakowie godzinę jak wieje ze Śląska i chwilę jak nie ma wiatru - momentalnie poczujesz czy przywiewają świeższe powietrze od tego co jest w Krakowie bez "pomocy", czy gorsze.
k
krk
Szukam tego raportu od dłuższego czasu w informacjach KAS'u, na stronach miasta, i tabularaza ... ale o tym że jakaś biedna staruszka ma jeszcze piec węglowy albo biedny rencista jeździ starym autem pełno danych jacy to straszni truciciele o największym emiterze SMRODU ze śląska NIC
G
Gie
Takie zanieczyszczenie a pszczoły żyją sobie całkiem dobrze w centrum Krakowa i dają zdrowy miód. Było o tym niedawno w GK.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska