Kraków. Nie będzie hali sportowej? Budowę blokują... nowi mieszkańcy

Joanna Urbaniec
Stara hala jest już w opłakanym stanie. Przeciwko nowej protestują... mieszkańcy, którzy niedawno wprowadzili się do budynku obok. Joanna Urbaniec
507 uczniów, 23 oddziały, 100 godzin WF-u w tygodniu - to średnio 3 godziny zajęć jednorazowo. Tylko nie ma gdzie ich poprowadzić. To sytuacja jaka ma miejsce w Szkole Podstawowej nr 88 na Szklanych Domach w Nowej Hucie.

Dyrekcja szkoły od paru lat zabiega o budowę hali sportowej,która mogłaby zapewnić miejsce do ćwiczeń dla wszystkich uczniów. Początkowo powstało boisko wielofunkcyjne z tzw pieniędzy ,,spalarnianych” czyli jako rekompensata za budowę spalarni w Nowej Hucie ale na halę funduszy już nie starczyło.

- Jako mama ucznia jestem całą sytuacją bardzo zaniepokojona, ponieważ informacja o budowie hali przesuwana jest z roku na rok, a syn jest w klasie szóstej - mówi Pani Barbara Suder, mama jednego z uczniów. Warunki są, delikatnie mówiąc, średnie. - Sala gimnastyczna, jaką dysponuje szkoła, jest mała, niska i lata swojej świetności ma już dawno za sobą - dodaje.

Szkoła a w tym i sala gimnastyczna została wybudowana w 1957 roku,ma prawi tyle lat co Nowa Huta więc dokładnie pamięta czasy PRL.

Na podstawie uchwały nr LXXXV/2114/17 Rady Miasta Krakowa z dn. 11.10.2017r. trwają prace nad opracowaniem nowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego teren Szkoły Muzycznej, SP 88 i XII LO. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru "Centrum Nowej Huty II- część A,B,C  umożliwi rozbudowę placówek oświaty, zlokalizowanych na obszarze historycznego  centrum Nowej Huty. Również Rada Dzielnicy XVIII  podjęła uchwałę nr XLVII/486/2018  z dn. 23.04.2018r. ,która zawiera pozytywną opinię dot. w/w planu.

18 września 2018r. w UMK  odbyła się publiczna dyskusja dot. w/w planów. W dyskusji uczestniczyli mieszkańcy bloku sąsiadującego z boiskiem szkolnym, dyrekcja szkoły , przedstawiciele nauczycieli i Rady Rodziców.W jej trakcie mieszkańcy bloku stwierdzili ,że widzą konieczność budowy nowej sali sportowej ale nie w tym miejscu. Jeden z mieszkańców kwestionował budowę nowej sali sportowej twierdząc ,że szkoły obok mają takie sale i że nie są one wykorzystywane, twierdził również , że uczniowie szkoły to małe dzieci i nie potrzebują nowej sali.

W międzyczasie obok podstawówki deweloper zdążył wybudować już apartamentowiec i sprzedać mieszkania do których mieszkańcy wprowadzali się w 2016 roku. A teraz to oni starają zablokować planowaną przez szkołę inwestycję .

- Kupując mieszkania byliśmy informowani przez dewelopera o planach budowy hali przy szkole podstawowej dlatego wybraliśmy mieszkania z oknami na park, pomimo wyższej ceny - informuje nas mieszkanka nowo wybudowanego apartamentowca, Pani Ania.

Szkoła została zbudowana w 1957 r. Od tego czasu konieczne są zmiany w zakresie infrastruktury sportowej. Szkoły w najbliższej okolicy posiadają po 2 sale sportowe.

- O budowę nowej sali sportowej zabiegamy od dawna.  Obecnie mamy jedną salę gimnastyczną o powierzchni 162 metrów i jedną salkę do gimnastyki korekcyjnej, która powstała w 2000 r. w miejscu pracowni fizyczno- chemicznej. Obecna reforma spowodowała, że w szkole pozostały klasy VII i VIII . Mamy 507 uczniów w 23 oddziałach. Realizowanych jest 110 godziny WF-u w tygodniu, średnio 22 godziny codziennie. Zajęcia prowadzone są w sali gimnastycznej, w małej salce do gimnastyki korekcyjnej, na korytarzach, w zależności od warunków pogodowych i stanu zanieczyszczenia powietrza na boisku wielofunkcyjnym. Małą salkę do gimnastyki korekcyjnej będziemy musieli zamienić w pracownię fizyczno - chemiczną, bo tą funkcję pełniła do 2000 r.- mówi Anna Mroczkowska ,dyrektor SP 88 w Nowej Hucie.

Budowa nowej hali sportowej, w której możliwe będzie prowadzenie 2 godz. wf równolegle rozwiąże problem dużej ilości godz. wf, poprawi warunki BHP - obecnie szatnia chłopców ma 5m2, znajdzie się pomieszczenie na przechowywanie sprzętu sportowego.dodaje

Głos protestu słychać również od lokalnych aktywistów ,którzy oburzeni są całą sytuacja.

- Mam nadzieję, że syn zdąży "zasmakować'' nowej hali w swojej szkole bo nie ukrywam, że jestem pełen obaw gdy posyłam go na WF. Ta sala gimnastyczna pamięta czasy PRL-u i tylko patrzeć jak coś się stanie. Nowi mieszkańcy wiedzieli, że kupują mieszkania obok szkoły i wiedzieli ,że w planach budowa jest hali sportowej. I mają jeszcze czelność protestować - mówi Maciej Twaróg miejski aktywista i ojciec jednego z uczniów.

Jego postulaty popiera również Marin Bąk ,,Bzyk” wokalista formacji Wu-Hae,który w tym roku staruje w wyborach do Rady Miasta Krakowa. - W takiej sytuacji priorytetem powinno być bezpieczeństwo dzieci i ich rozwój, przecież wszystkim nam zależy aby nasze pociechy mogły się rozwijać. Nie powinno być na ten temat dyskusji ponieważ gołym okiem widać ,że jest ona bezwzględnie potrzebna.

Blok mieszkalny powstał 4 lata temu jako nadbudowa i rozbudowa istniejącego parterowego baraku , tylko 20 mieszkań ma okna od strony boiska.

Obecna zmiana dotyczy  planu zagospodarowania , nie przesądza o wielkości i usytuowaniu sali sportowej.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Nie będzie hali sportowej? Budowę blokują... nowi mieszkańcy - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Hala przesunięta zgodnie zproźba problem nadal pozostał to tyle z nowości a dzieci nadal na korytarzach i „przebieralno-toaletach” i tak od paru lat oraz nadal nie wiadomo czy zszansa na zmiany . Pozatym „14 metrowy mur „to przy wykorzystaniu co do cm możliwych MAKSYMALNYCH wymiarów obiektu a nie do tego dążymy

q
qwerty

Na spotkaniu w Urzędzie Miasta mieszkańcy bloku w pierwszym zdaniu powiedzieli, że nie są przeciwni budowie HALI sportowej koniec kropka. Byłem i słyszałem, jedyny postulat to odsunięcie hali od bloku. Od strony szkoły hala o wysokości 14 m miałaby powstać w odległości 8m od bloku. Sprawdziłem, nie ma tak wybudowanej hali w NH. Nawet na os Słonecznym hala jest około 20 m od najbliższego bloku i ok. Mieszkańcom chodzi o to, aby przesunąć orlika w kierunku bloku i na to miejsce wybudować HALĘ lub rozbudować obecną salę. Protokół ze spotkania to potwierdza. Kto krytykuje, to niech sobie wyobrazi, że mieszka na parterze w jakimkolwiek bloku np. w NH i budują mu 14m mur przed oknami. Odnosząc się do postów, mieszam w tym bloku i jestem nowohucianinem z urodzenia czyli tzw hutasem dla tubylców, a mieszkańcy tego bloku to wartość dodana dla dzielnicy XVIII, młodzi po studiach w KRK żadne słoiki, są już nasi inżynierowie, prawnicy, lekarze. Ponadto w tym "apartamentowcu" mieszkania były tańsze niż w innych dzielnicach KRK.

G
Gosc

Wizerunek starej Huty niszczą właśnie takie plomby wpychanie na zielonych terenach. Szkoła istnieje od lat 50 a blok 2 lata. Gdzie logika? Szkoła powinna mieć prawo gospodarować swoim terenem a nie podporządkowywać się wrzeszczącym mieszkańcom jakiegoś rozbudowanego baraku.

G
Gość

To naprawdę mała sala gimnastyczna, więc do hali temu bardzo daleko. To tak, jakby wymiary 16m. x 10m. Trzeba większej. To, co dobre dla dzieci z I, czy II klasy, nie jest dobre dla młodzieży z VIII klasy (często dziewczęta w VIII klasie są naprawdę duże, wyższe niż przeciętna kobieta).

N
Nh

Wybudowanie hali w tak bliskiej odległości od bloku, zniszczy wizerunek huty, która charakteryzuje się przemyślaną zabudową w odpowiednich odległościach, czy nie dałoby się umieścić hali w innej części terenu szkoły który jest ogromny?

k
kuba

I tak cud że jeszcze jest tam miejsce na jakąś halę, Jacek zapomniał zabetonować?

d
db

Tania reklama grajka, który startuje od Majchrowskiego. Wcześniej ten sam JM jako prezydent wydał zgode na wyburzenie budynku i postawienie bloku a teraz wielki problem. Majchrowski odpowiada za kompletny bałagan organizacyjny w mieście. Śmieszą mnie osoby na zdjęciu, skoro jesteście w komitecie betonowania miasta to już dawno trzeba było uzgodnić z Jackiem wielkość hali.

F
FanBoy

Aśka, gratuluję! Cudownie odjaniepawlona prywata.

Jak zawsze miałaś dobre i rzetelne publikacje, tak ta chałtura dla "bliskich i znajomych królika" jest żenująco niska jak na Twoje możliwości. Dorzuć jeszcze, ze Bzyk na radnego się pacha i ogarniasz mu darmową reklamę.

m
mich

Ci co kupowali mieszkania na Zakrzówku to też wiedzieli, że będą tam bloki, ale zebrali się, zaprotestowali, a głupki w naszym imieniu wyda ze 120-150 baniek z naszych podatków, aby zapewnić tym cwaniaczkom ogródek za płotem, balkonem itd.

T
Tubylec

...To glówny problem mieszkańców Huty, jak i Krakowa. Wszystko roszczeniowcom przeszkadza....

k
ka

Manipulacja informacją że się w głowie nie mieści! Jestem mieszkańcem nowego budynku, uczestniczyłem także w dyskusji publicznej dotyczącej projektu planu zagospodarowania - przekazane informacje w artykule są bardzo stronnicze. Mieszkańcy NIE chcą blokować budowy, co było wyraźnie podkreślone - zresztą można to dowieść na podstawie stenogram w urzędzie miasta. Dyskusja miała na celu przedstawienia innych koncepcji projektu, żeby szkoła miała WIĘKSZĄ swobodę rozbudowy obecnej hali - bo przy obecnym projekcie planu jest to niewykonalne.
Padło też pytanie czy rozważa się przeniesienie orlika gdzie indziej, bo to najlepsze miejsce na halę - nikomu by nie przeszkadzała. Jeśli szkoła dawno planowała budowę hali to pytanie dlaczego orlik o gigantycznych wymiarach 35x60m powstał w miejscu gdzie najbardziej pasuje hala sportowa?

Na dodatek informacje np. że jest przecież tylko 20 mieszkań od strony szkoły, otóż jest ich 30 można to sprawdzić. Nie jest to może kluczowe, ale pokazuje poziom dziennikarstwa.

g
gość 3

Szanowna Pani Redaktor. Artykuł, jednostronny. Gdzie jest stanowisko mieszkańców sąsiednich bloków,
w tym bloku "szwedzkiego". Na osiedlu Słonecznym też wybudowano ogromna halę wbrew opinii mieszkańców sąsiednich bloków. Dość komuny w Nowej Hucie!!! Wiecej uczciwości i profesionalizmu w przekazie!! Granie dziećmi to też skandal.

g
gość 2

Z tego co wiem, nikt nie jest przeciw rozbudowie starej sali gimnastycznej. Trzymajmy się terminologii. Chcemy wybudować nową salę gimnastyczną dla dzieci szkoły nr 88. A nie ogromnej hali sportowej 40x 50 m w odległości 8 m od istniejacego bloku, pod wynajem dla dorosłych!!!

J
Jaro

Taaaa już widzę jak deweloper informował o tym że mają wybudować cos obok jego budynku ;-) sam kupowałem mieszkanie i deweloper zawsze przekazuje w superlatywach swoje mieszkania...

G
Gość

AUTORKA to co napisała to dno i 7m mułu żadnego rozeznania wśród mieszkańców jedyne co można stwierdzić to TO, że jest w komitywie z panami z Filmiku tacy oto wielcy SPOŁECZNICY,
Hala jest potrzebna.
STOP FAKE NEWS!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3