"Prace nad modernizacją naszej siedziby - dawnego kina Światowid nabierają tempa i w związku z tym nadchodzą zmiany w naszym funkcjonowaniu. Zamknięty dla publiczności został budynek na os. Centrum E 1" - poinformowało z końcem kwietnia Muzeum Krakowa, którego oddziałem jest Muzeum Nowej Huty.- "Do Światowida wrócimy w 2028 r. wraz z nową wystawą stałą, przestrzeniami do spotkań, edukacji i bogatym programem działania".
Muzeum Nowej Huty mieści się dawnym kinie Światowid na os. Centrum E 1 w Nowej Hucie. Budynek został wybudowany w latach 1955-1957, według projektu Andrzeja Uniejewskiego i jest przykładem architektury socrealizmu. Kilka lat temu wpisano go do rejestru zabytków.
Budynek nigdy w swojej 70-letniej historii nie przeszedł generalnego remontu.
Nowohucka placówka dostała 76 mln zł z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). Całkowita wartość projektu szacowana jest na 99 mln, wymagany jest wkład własny miasta w wysokości 23 mln – uchwała w tym zakresie zostanie przedłożona Radzie Miasta Krakowa.
Projekt przebudowy ma potrwać cztery lata, jeszcze w tym roku mają zostać przeprowadzone postępowania przetargowe, kolejne dwa lata zajmą prace remontowe, a ostatni rok muzealnicy poświęcą na zbudowanie wystawy stałej. Muzeum ma już jej scenariusz - ma być opowieścią o fenomenie Nowej Huty z umiejscowieniem jej w bardzo szerokim kontekście PRL-u, ale także transformacji ustrojowej.
Na czas prac remontowych muzealnicy przeniosą się na Os. Szkolne 22 do budynku dawnej filii Biblioteki Pedagogicznej.
"Cały czas, bez zmian, działamy też w Podziemnej Nowej Hucie (os. Szkolne 37) z wystawą „Stan zagrożenia” - wyjaśnia Muzeum Nowej Huty.
