Program upamiętniający ofiary rozpoczął się mszą o 9:30 w kościele oo. Karmelitów Bosych na ulicy Rakowickiej. O godzinie 11 uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz Rakowicki. Pod pomnikiem ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej przez o. Jerzego Pająka została poprowadzona modlitwa w intencji pomordowanych kresowian.
Wysłuchać można też było okolicznościowych pieśni i przemówień, które wygłosili dyrektor oddziału IPN w Krakowie Filip Musiał, wicewojewoda małopolski Józef Gawron oraz Maciej Wojciechowski. Pod pomnikiem zostały złożone kwiaty, a obok zaaranżowana mała, ale bardzo wymowna wystawa złożona z porozrzucanych części odzieży oraz ze zdjęć przedstawiających skalę terroru i okrucieństwa rzezi.
Organizatorem tego wydarzenia jest Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Krakowie, Miasto Kraków oraz Muzeum Armii Krajowej pod patronatem – między innymi – Dziennika Polskiego. O godzinie 13, na placu Szczepańskim, otwarta zostanie wystawa „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”, którą będzie można zobaczyć do dnia 26 lipca.
O godzinie 18 w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie (ul. Wita Stwosza 12) zaprezentowana zostanie wystawa „Rzeź wołyńska” oraz zostanie wygłoszony wykład „Samoobrony polskie na Wołyniu” przez dr Pawła Naleźniaka z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie.
Na zakończenie zostanie wyświetlony głośny film „Wołyń” reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Jak podaje IPN, celem organizowania tych wydarzeń jest godne upamiętnienie ofiar ludobójstwa oraz edukacja na temat rzezi wołyńskiej. Jak powiedział prezes IPN, Jarosław Szarek, 75. rocznica ludobójstwa na Wołyniu to ostatni moment, kiedy świadkowie tych dramatycznych wydarzeń mogą wziąć udział w obchodach.
ZOBACZ KONIECZNIE: