MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rekordowa liczba turystów

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
fot. Andrzej Banaś
Aż 12 mln 150 tys. turystów odwiedziło Kraków w roku 2016. To ponad dwa miliony więcej niż w roku ubiegłym. Wpływ na taki wzrost miały niewątpliwie Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w ostatnim tygodniu lipca. Podczas pobytu w Krakowie w 2016 roku goście wydali aż 5 miliardów 400 milionów zł.

Rekordową liczbę turystów ogłoszono na XXVIII Dorum Turystyki, które tradycyjnie podsumowało sezon turystyczny. Badania na temat liczby turystów przeprowadziła Małopolska Organizacja Turystyczna na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa.

– Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem tego roku były Światowe Dni Młodzieży. Trzeba powiedzieć, że miasto doskonale sobie poradziło z tym przedsięwzięciem, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i bezpieczeństwa. Cieszymy się, że obraz Krakowa w oczach pielgrzymów, mieszkańców i mediów był tak pozytywny. To wielki sukces całego miasta, nie tylko instytucji, ale i różnych środowisk. Świadczą o tym napływające do nas z różnych instytucji, np. Kancelarii Prezydenta RP, opinie i podziękowania – powiedział Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa ds. promocji miasta.

W 12 mln 150 tys. turystów, którzy odwiedzili Kraków w 2016 roku, 9 mln 250 tys. to turyści krajowi, a 2,9 mln zagraniczni. Spośród tych ostatnich najliczniejszą grupę, można by rzec już tradycyjnie, stanowili goście z Wielkiej Brytanii. Ich liczba spadła jednak o ponad 13 proc. w stosunku do zeszłego roku. Licznie odwiedzali Kraków Niemcy (spadek o 11 proc.), Włosi (ta sama liczba), Portugalczycy i Hiszpanie (wzrost o 9,69 proc.), Kanadyjczycy i Amerykanie z USA (wzrost o 5,31 proc.), Białorusini i Ukraińcy (o 4,71 proc. więcej niż w 2015 roku), Irlandczycy i Islandczycy (więcej o 2,63 proc.), Austriacy i Szwajcarzy (wzrost o 2,58 proc.). Ogółem turystów zagranicznych było więcej o ponad 10 procent.

Wśród turystów krajowych nastąpił wzrost o 24,5 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym (najwięcej z Małopolski, Śląska, Mazowsza, Podkarpacia, Dolnego Śląska, Wielkopolski). Ogółem Kraków odwiedziło o 20,9 proc. turystów więcej niż w 2015 roku (krajowych i zagranicznych).

Wśród głównych celów przyjazdu do Krakowa badani wskazali zabytki (35 proc.), wypoczynek (23,2 proc.), wizytę u krewnych (6,3 proc.), cel religijny (5,2 proc.).

Podczas pobytu w Krakowie w 2016 roku goście wydali aż 5 miliardów 400 milionów zł. To o pół miliarda więcej niż w 2015 roku (to sumy bez kosztów dojazdu i opłaconego wcześniej noclegu). Najwięcej wydają Norwegowie (ponad 1900 zł), Kanadyjczycy (1750 zł), Japończycy (1400 zł), Duńczycy (prawie 1300 zł), Belgowie i Brytyjczycy (prawie 1000 zł). Najmniej – Polacy (340 zł), Czesi i Węgrzy (odpowiednio 354 zł i 326 zł).

77 proc. odwiedzających Kraków deklaruje, że przyjedzie tu kiedyś jeszcze raz, a 94 proc. poleci Kraków swoim znajomym.

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY 2016 W KRAKOWIE ZAKOŃCZONE. ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska