Wieczorne przejazdy rolkarskie odbywają się w Krakowie od kilku lat i z każdym rokiem cieszą się coraz większą frekwencją. Wiąże się to z rosnącą popularnością jazdy na rolkach – według orientacyjnych szacunków z rolek, deskorolek lub hulajnóg stale lub okazjonalnie korzysta ponad 50 tys. krakowian. Wśród nich coraz więcej jest też osób starszych. Jazda na rolkach ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie – jest skuteczniejszym niż rower sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów, to także świetna forma prewencji chorób sercowo-naczyniowych.
Organizatorem wydarzenia jest Krakowski Klub Sportów Wrotkarskich „Krak”. Udział w przejeździe jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Przejazd nie ma charakteru masy krytycznej, lecz jest pomyślany jako pozytywne wydarzenie, którego celem jest dobra zabawa i popularyzacja zdrowego trybu życia, a także umożliwienie krakowianom poznania miasta z nieco innej niż zazwyczaj perspektywy.
Uczestnicy jadą ulicami, które na czas przejazdu są chwilowo wyłączane z ruchu (trwa to kilkanaście minut). Przejazdy celowo odbywają się w czwartki w godzinach wieczornych (po okresie powrotów z pracy), by maksymalnie ograniczyć uciążliwości dla kierowców. Nad bezpieczeństwem i sprawnością przejazdu czuwa policja, służby medyczne i „żółta ekipa”, czyli pilnujący porządku wolontariusze. Rolkarzom podczas przejazdu towarzyszy muzyka.
Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, które prowadzi kompleksową politykę rolkarską i traktuje UTO (rolki, deskorolki i hulajnogi) jako integralną część transportu miejskiego. Wspieranie rozwoju UTO wpisuje się w prowadzoną przez miasto politykę „Mobilny Kraków”, której celem jest rozwój zrównoważonego transportu i mobilności aktywnej.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/gaz_krakowska