FLESZ - Płaca minimalna pójdzie w górę
Remont konserwatorski elewacji frontowej i balkonów tej kamienicy przeprowadzono w 2019 roku. Miał on dofinansowanie z budżetu miasta - w kwocie brutto 130 tys. zł, co stanowiło 32 proc. kosztów tego zakresu prac.
Kamienicy ta została wzniesiona na początku XX wieku, jako dom czynszowy. Stoi jest w bezpośrednim sąsiedztwie Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Wyeksponowane dzięki remontowi walory architektoniczne budynku przy ul. Straszewskiego 24, charakterystyczne dla wczesnego modernizmu, wyróżniają obiekt spośród innych powstałych w tamtym czasie - podkreśla magistrat.
Plany budynku wykonał architekt Jan Peroś na zlecenie znanego literata Bolesława Wędrychowskiego. Inwestycja trwała w latach 1910-12. Peroś zaprojektował budynek dużych rozmiarów, na planie zbliżonym do prostokąta, z użytkowymi suterynami. Kamienica zajęła miejsce wcześniejszego parterowego budynku, w którym od 1902 roku mieścił się zakład fotograficzny.
"Według planu kamienica miała posiadać elewację frontową zaakcentowaną w środkowej osi wykuszem przebiegającym na wysokości I oraz II piętra. Projekt ten nie został jednak wykonany najprawdopodobniej z powodu zaleceń Rady Artystycznej Gminy Miasta Krakowa - organu powołanego w 1907 roku z inicjatywy Stanisława Wyspiańskiego. Rada stanowiła gremium specjalistów, wśród których byli artyści, architekci i inżynierowie. Zadaniem Rady było dbanie o utrzymanie i prawidłowy rozwój charakteru architektonicznego miasta, wydawanie opinii w sprawach projektowych nowych budynków, przede wszystkim odnoszących się do wyglądu elewacji frontowych" - przypomniano w nowym odcinku cyklu #krakowheritage.
Ostatecznie przy ul. Straszewskiego powstała kamienica z elewacją, którą na wysokości I oraz II piętra akcentują balkony o niespotykanym w Krakowie falistym rzucie, innym na każdej kondygnacji. Uzupełniają je barierki wykonane z żelaznych, giętych prętów, w stylistyce secesji geometrycznej.
Strefa parteru tego budynku została potraktowana jak cokół i obłożona okładziną ze sztucznego kamienia oraz tzw. pseudoboniowaniem wykonanym w tynku.
W 1930 roku przebudowano mieszczącą się w prawej części sień przejazdową na sklep, a rok później również na sklep przekształcono mieszkanie znajdujące się po prawej stronie od wejścia. Poza tymi przekształceniami dokonanymi w latach 30. XX wieku elewacja frontowa budynku nie była zmieniana i zachowała jednolity charakter.
Kamienica przy Straszewskiego 24 jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków.
- Kraków sprzed niemal stu lat na kolorowych zdjęciach!
- Kolejny słynny sklep wycofuje się z Polski! Jest ich coraz więcej [GALERIA]
- Nowy sklep internetowy Magdy Gessler. Ceny zwalają z nóg. Flaczki za 50 złotych!
- Tropiki zaledwie dwie godziny drogi od Krakowa! [ZDJĘCIA]
- Mieszkania w Krakowie dla milionerów. Tak można mieszkać!
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
