Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: w kurii odnowili cenne dokumenty i pamiątki

Grażyna Starzak
Ks. prof. Jacek Urban prezentuje bullę papieską z 1924 r.
Ks. prof. Jacek Urban prezentuje bullę papieską z 1924 r. Grażyna Starzak
Brewiarz kard. Adama Sapiehy, rękopisy kazań kard. Karola Wojtyły, papieską bullę z początku ub. wieku i wiele innych cennych pamiątek po krakowskich biskupach będzie można oglądać w wersji elektronicznej w powstającym w Łagiewnikach Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się".

W archiwum krakowskiej kurii zakończono konserwację ważnych dokumentów i pamiątek po dwóch wybitnych metropolitach krakowskich. Wszystkie zostały poddane konserwacji, opisane i zdigitalizowane w archiwum kurii w Krakowie. W ramach przedsięwzięcia współfinansowanego przez resort kultury przeprowadzono również konserwację rękopisów powstających na przestrzeni czterech wieków w kancelarii Arcybiskupów Krakowskich. Można z nich korzystać w czytelni archiwum przy ul. Franciszkańskiej 3.

Akta biskupów krakowskich to pisma, rękopisy, korespondencja oraz dokumenty powstałe w kancelarii kard. Albina Dunajewskiego, kard. Jana Puzyny oraz abp. Eugeniusza Baziaka - poprzednika Karola Wojtyły. - To akta o niezwykłej randze historycznej. Powstały w okresie rozbiorów, epoce józefinizmu austriackiego, ale także w latach stalinizmu i wzmożonej walki państwa z Kościołem - podkreśla ks. prof. Jacek Urban, dyrektor archiwum.

Z tzw. archiwum staropolskiego, które poddano konserwacji, do uporządkowania i zabezpieczenia pozostały jeszcze różnego rodzaju prośby, podania i inne dokumenty towarzyszące sprawom, którymi zajmowali się w poprzednich wiekach pracownicy biskupiej kancelarii. Owe "produkta", jak mówią historycy, znajdują się w 150 specjalnych pudłach. - Dopiero po ich uporządkowaniu i konserwacji - a potrwa to kilka lat - będziemy mogli powiedzieć, że zamknięty został pierwszy etap zabezpieczenia naszych zbiorów, czyli konserwacja archiwum staropolskiego - mówi ks. prof. Urban.

W ramach tego samego projektu zakonserwowano też wszystkie bulle papieskie. M.in. tę z 10 grudnia 1924 r., w której papież Pius XI podnosi Kraków do rangi metropolii, a biskupa krakowskiego do godności metropolity. Wcześniej zabezpieczono też całość akt kardynałów Sapiehy i Wojtyły - 55 metrów bieżących archiwaliów.

Osobny zbiór poddany konserwacji stanowią pamiątki po biskupach krakowskich, należące przede wszystkim do kard. Adama Sapiehy. Są to przekazywane mu dary, dokumenty pergaminowe i papierowe, zdjęcia, pocztówki, albumy, księgi, ale i pamiątki osobiste. Zbiór uzupełniają przedmioty będące wyposażeniem kancelarii biskupiej, m.in. tłoki do suchych i woskowych pieczęci, będące dowodem kunsztu polskiego rzemieślnika.

W archiwum krakowskiej kurii, które jest jednym z największych archiwów kościelnych w Polsce, pozostało jeszcze wiele cennych dokumentów, które wymagają konserwacji. - To, co do tej pory zabezpieczyliśmy, stanowi mniej niż jedną dziesiątą naszych zbiorów - mówi dyrektor archiwum.

Przedwojenne cukiernie Krakowa [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska