Mieczysław Gil
Uczestnik strajków sierpniowych w 1980 r. Członek zarządu Komisji Robotniczej Hutników. Wiceprzewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Solidarności w Małopolsce odpowiedzialny za sekcję prasy. Uczestnik strajku w HiL po 13 grudnia 1981. Przewodniczący RKS „S” Regionu Małopolska; po pacyfikacji strajku w ukryciu. 13 I 1982 zatrzymany, przez 2 dni internowany, następnie aresztowany, 25 II 1982 skazany wyrokiem Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego na 4 lata więzienia i 2 lata pozbawienia praw publicznych, osadzony w ZK w Krakowie, Raciborzu, Strzelcach Opolskich, Kłodzku i Strzelinie;
W 1988 roku dołączył do strajku robotników pod przewodnictwem Andrzeja Szewczuwiańca w Hucie Lenina. Protesty m.in w Hucie Lenina i Stoczni Gdańskiej doprowadziły do porozumienia opozycji demokratycznej z komunistami.
Mieczysław Gil brał aktywny udział w obradach Okrągłego Stołu . W 1989 r. wybrany po tzw. kontraktowych wyborach do Sejmu z listy Komitetu Obywatelskiego. Po dwóch latach ponownie został posłem z listy komitetu popierającego Lecha Wałęsę. W latach 1998-2002 radny Sejmiku Województwa Małopolskiego z listy AWS. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności.
- To była najbrzydsza ulica Krakowa. Pamiętacie jeszcze jak wyglądała?
- Malowniczy zakątek pod Krakowem: zamek, jezioro z zaporą i piękne drewniane chaty
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek
Rusza gazociąg Baltic Pipe
