W piątek 31 sierpnia o godz. 17 przed Katedrą Wawelską zaczną zbierać się poczty sztandarowe. Pół godziny później rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny i 'Solidarności" koncelebrowana przez metropolitę krakowskiego ks. arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.
Po mszy uformuje się pochód, którzy przejdzie pod Krzyż Katyński. Tam okolicznościowe przemówienie wygłosi przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” Wojciech Grzeszek.
Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych odbywa się jako „Dzień Solidarności i Wolności”. Dzień Solidarności i Wolności jest obchodzony corocznie od 2005 roku i jest świętem państwowym.
Główne uroczystości odbędą się w Gdańsku z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Osobne obchody organizują tam środowiska związane z Lechem Wałęsą. W tym roku kontrowersje wzbudziło nie tylko kolejne rozzielenienie obchodów, ale przede wszystkim zamiar odsłonięcia tablicy upamiętniającej pobyt Lecha Kaczyńskiego i Jarosława Kaczyńskiego w w stoczni podczas strajku w 1988 roku. Gdy okazało się, że przeciwko takiej inicjatywie jest Jarosław Kaczyński, „Solidarność” się z niej wycofała i odsłonięcia tablicy jednak nie będzie.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Pedofilia w Kościele. Jaka jest skala tego zjawiska w Polsce?
Źródło: vivi24