https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znów wielki jubileusz w gminie Raciechowice. Szkoła Podstawowa w Czasławiu świętuje 125-lat istnienia

Aleksandra Łabędź
125-lecie Szkoły Podstawowej w Czasławiu
125-lecie Szkoły Podstawowej w Czasławiu Aleksandra Łabędź
Mieszkańcom wsi Czasław (powiat myślenicki) trudno w to uwierzyć, że miejscowa Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika ma już 125 lat. W czwartek, 1 maja, społeczność szkolna wspólnie z zaproszonymi gośćmi uczciła ten wyjątkowy jubileusz. Najpierw na szkolnym dziedzińcu została odprawiona polowa msza św. w intencji wszystkich pokoleń uczniów, nauczycieli, pracowników, rodziców i darczyńców. Później na scenie odbyły się uroczyste obchody jubileuszu, występy dzieci i przemówienia. Reszta dnia minie mieszkańcom Czasławia na wielkim świętowaniu na festynie.

Wielkie świętowanie w Czasławiu

W czwartek, 1 maja cała społeczność wsi Czasław świętuje jubileusz 125-lecia Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika. Obchody rozpoczęły się o godz. 10.00 uroczystą mszą świętą - polową - na dziedzińcu szkoły. Koncelebrowali ją księża związani z Parafią Raciechowice przez wiele minionych lat: ks. Józef Czarny, ks. Wiesław Cygan, ks. Rafał Ryczek, ks. Andrzej Strama, ks. Maciej Winiarski oraz ks. Jacek Budzoń - dziekan dekanatu Dobczyce.

Następnie na scenie wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Czasławiu, a także przedstawiciele lokalnych władz i społeczności. W wydarzeniu wzięła również udział małopolska kurator oświaty Gabriela Olszowska oraz poseł na Sejm RP Władysław Kurowski. Na uroczystych obchodach pojawili się mieszkańcy gminy Raciechowice i okolic, byli i obecni nauczyciele szkoły, rodzice, a także obecni uczniowie i absolwenci. Tego dnia na pewno w Czasławiu nie brakuje pełnych wzruszeń - wspomnień!

Podczas jubileuszu miało również miejsce kilka symbolicznych wydarzeń jak np. poświęcenie nowego sztandaru, odsłonięcie dwóch pamiątkowych tablic, a także zakopanie kapsuły czasu.

Po oficjalnej części obchodów zaplanowano festyn.

125-lat historii

Szkoła Podstawowa w Czasławiu powstała około 1900 roku. Uczył w niej wówczas tylko jeden nauczyciel. Początkowo swoją "siedzibę" miała w budynku wynajętym od jednego z mieszkańców, Wojciecha Woźniczki. Później została przeniesiona do budynku wynajętego od Franciszka Suchty i wówczas uczyło w niej już dwóch nauczycieli.

Przez lata szkoła coraz bardziej się rozwijała, a potrzeby lokalowe wzrastały, dlatego zaczęto rozważać konieczność budowy własnego budynku. Z inicjatywy prof. Odo Bujwida (uczonego, miejscowego właściciela majątku i propagatora szczepionek) powstał Komitet Budowy Szkoły, który już w roku 1910 przystąpił do budowy własnego szkolnego budynku. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu lokalnej społeczności, budynek został oddany do użytku jeszcze w tym samym roku. Wówczas budynek składał się z: dwóch sal lekcyjnych i mieszkania dla kierownika szkoły. Posiadał też kanalizację i natryski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Jak dowiadujemy się z zapisków szkolnych, po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu niepodległości w szkole nadal uczyło dwóch nauczycieli. Z kolei w czasie trwania najazdu niemieckiego w latach 1939-40 budynek szkolny - opuszczony przez gospodarzy - stał się miejscem schronienia dla uchodźczej ludności. Budynek został wówczas poważnie zniszczony.

W okresie okupacji, w bardzo trudnych warunkach nadal były prowadzone zajęcia.

W kwietniu 1946 r. dyrektorem szkoły został Józef Denys. Od tego czasu w szkole pracę rozpoczęło trzech nauczycieli. W tym czasie do szkoły uczęszczało 111 uczniów. Równocześnie prowadzono też kursy dla analfabetów.

- 19 stycznia 1947 r. budynek szkoły służył jako lokal wyborczy w pierwszych po wyzwoleniu wyborach do Sejmu - czytamy w szkolnych zapiskach.

Wówczas wyposażenie szkoły było bardzo skromne: kilka starych ławek, dwie tablice i dwa stoły nauczycielskie. W szkolnej bibliotece było zaledwie 27 książek. Uczniowie nadal mogli korzystać z zaledwie dwóch sal lekcyjnych.

Dopiero w 1952 roku w szkole zaczęło uczyć czterech nauczycieli i właśnie wówczas przystąpiono do projektu poprawy warunków lokalowych. Z jednej dużej izby szkolnej stworzono trzy mniejsze sale. Za wszystkie koszty przebudowy zapłacili mieszkańcy.

Kapitalny remont szkoły miał miejsce dopiero 5 lat później.

- Kosztem 90 tys. zł przydzielonych z budżetu powiatowego i funduszy uzyskanych z dobrowolnego opodatkowania się mieszkańców Czasławia - dokonano wymiany stolarki, poprawy dachu, przebudowano ustępy, wyremontowano piece itd. - czytamy w szkolnych zapiskach.

W 1964 r. dyrektorem szkoły został Marian Ligęza, który zaczął mobilizować mieszkańców do dalszej rozbudowy placówki, a także budowy domu nauczyciela. I udało mu się to! W 1965 r. mieszkańcy przystąpili do budowy domu nauczyciela. Jeszcze w tym samym roku zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Domu Nauczyciela. W maju 1965 r. przeprowadzono zbiórkę funduszy na budowę. Wówczas udało się uzbiera 16,5 tys. zł.

- Również w maju 1965 r. nawiązuje z naszą wsią współpracę w ramach łączności miasta ze wsią - ekipa Pralniczej Spółdzielni Pracy, której prezesem był pan Augustyn Pohl. Od Spółdzielni tej Komitet Budowy Domu Nauczyciela uzyskał pomoc w gromadzeniu materiału na budowę - opisano w zapiskach szkoły.

Dzięki temu budowa rozpoczęła się w 1967 r. Prace udało się zakończyć w październiku 1968 r. a kilka lat później parcelę szkolną w całości ogrodzono siatką. Nie oznaczało to jednak zakończenia prac, ponieważ już w 1970 r. rozpoczęto kolejne starania o rozbudowę szkoły.

Kolejna rozbudowa szkoły była konieczna

- Stary budynek szkolny zbudowany w 1910 r. dla potrzeb cztero-oddziałowej szkoły o 1-2 nauczycieli, nie mógł zapewnić odpowiednich warunków dla ośmioklasowej szkoły podstawowej o 6-nauczycielach, mającej realizować zadania w zakresie odpowiednego poziomu nauczania i wychowania 130-uczniów - czytamy w szkolnych zapiskach.

Jeszcze w grudniu tego roku powstał wstępny projekt rozbudowy szkoły. 1 czerwca 1971 r. rozpoczęto budowę fundamentów pod nowy budynek. Przez blisko 2 tygodnie na budowie pracowało 20-30 mieszkańców wsi. Już pod koniec lipca tego roku na budowę weszła ekipa murarzy. Na czas prowadzonych prac, lekcje dla uczniów przeniesiono do dworu. Stary budynek szkoły został rozebrany, a na jego miejscu wzniesiono parterowy budynek z dużą kotłownią, kuchnią i salą. W kwietniu 1972 r. zakończono stan surowy nowego budynku. W kolejnych miesiącach skupiono się na montażu stolarki, pracach instalacyjnych, budowie zbiornika na ścieki, dróg, założeniu zieleńców i budowie urządzeń sportowych.

Budowę nowej szkoły zakończono w listopadzie 1973 r. Wówczas w budynku szkoły mieściło się sześć sal lekcyjnych, dwa pomieszczenia rekreacyjne, kuchnia, kotłownia, pokój nauczycielski, kancelaria i wc.

To jedna z najnowocześniejszy placówek w powiecie

Kolejne lata to nieustanny rozwój placówki, rosnąca oferta edukacyjna i coraz nowocześniejsze zaplecze. Przez szkolne mury przewinęły się setki uczniów. Dzisiaj Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Czasławiu to bardzo nowoczesny obiekt, który nieustannie się rozwija.

- Z dumą możemy dziś powiedzieć, że nasza szkoła przeszła w ostatnich latach prawdziwą metamorfozę. Została przekształcona w nowoczesną, przyjazną i inspirującą przestrzeń do nauki i rozwoju. Budynek przeszedł gruntowną modernizację, a jego infrastruktura została rozbudowana o przestronne sale - spełniające najwyższe standardy edukacyjne. W klasach pojawił się nowoczesny sprzęt interaktywny - tablice multimedialne, projektory i narzędzia cyfrowe, które wspierają nauczycieli i angażują uczniów. Taka technologia nie tylko ułatwia naukę, ale także rozwija kreatywność i umiejętności XXI wieku - podkreśla Wiesława Murzyn, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Czasławiu.

Dziś wspomniana szkoła to miejsce, w którym uczy się 278 uczniów, a w przedszkolu bawi się 70 dzieci.

Od 2016 roku szkoła rozpoczęła zupełnie nowy model edukacji, stając się jedną z pierwszych placówek w rejonie, która oficjalnie rozpoczęła wspieranie nauczania domowego. Rok 2020 również był niezwykle istotnym czasem dla lokalnej społeczności, ponieważ właśnie wtedy powołano do życia Niepubliczne Wielokulturowe Przedszkole w Czasławiu - placówkę, która powstała z myślą o najmłodszych mieszkańcach regionu.

- Jednym z najnowszych osiągnięć szkoły jest budowa zadaszenia nad boiskiem, które umożliwia prowadzenie zajęć sportowych niezależnie od pogody. To ważny krok w kierunku promowania aktywności fizycznej i zdrowego trybu stylu życia wśród uczniów - podkreśla dyrektorka szkoły.

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska