Wielkie świętowanie w Czasławiu
W czwartek, 1 maja cała społeczność wsi Czasław świętuje jubileusz 125-lecia Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika. Obchody rozpoczęły się o godz. 10.00 uroczystą mszą świętą - polową - na dziedzińcu szkoły. Koncelebrowali ją księża związani z Parafią Raciechowice przez wiele minionych lat: ks. Józef Czarny, ks. Wiesław Cygan, ks. Rafał Ryczek, ks. Andrzej Strama, ks. Maciej Winiarski oraz ks. Jacek Budzoń - dziekan dekanatu Dobczyce.
Następnie na scenie wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Czasławiu, a także przedstawiciele lokalnych władz i społeczności. W wydarzeniu wzięła również udział małopolska kurator oświaty Gabriela Olszowska oraz poseł na Sejm RP Władysław Kurowski. Na uroczystych obchodach pojawili się mieszkańcy gminy Raciechowice i okolic, byli i obecni nauczyciele szkoły, rodzice, a także obecni uczniowie i absolwenci. Tego dnia na pewno w Czasławiu nie brakuje pełnych wzruszeń - wspomnień!
Podczas jubileuszu miało również miejsce kilka symbolicznych wydarzeń jak np. poświęcenie nowego sztandaru, odsłonięcie dwóch pamiątkowych tablic, a także zakopanie kapsuły czasu.
Po oficjalnej części obchodów zaplanowano festyn.
125-lat historii
Szkoła Podstawowa w Czasławiu powstała około 1900 roku. Uczył w niej wówczas tylko jeden nauczyciel. Początkowo swoją "siedzibę" miała w budynku wynajętym od jednego z mieszkańców, Wojciecha Woźniczki. Później została przeniesiona do budynku wynajętego od Franciszka Suchty i wówczas uczyło w niej już dwóch nauczycieli.
Przez lata szkoła coraz bardziej się rozwijała, a potrzeby lokalowe wzrastały, dlatego zaczęto rozważać konieczność budowy własnego budynku. Z inicjatywy prof. Odo Bujwida (uczonego, miejscowego właściciela majątku i propagatora szczepionek) powstał Komitet Budowy Szkoły, który już w roku 1910 przystąpił do budowy własnego szkolnego budynku. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu lokalnej społeczności, budynek został oddany do użytku jeszcze w tym samym roku. Wówczas budynek składał się z: dwóch sal lekcyjnych i mieszkania dla kierownika szkoły. Posiadał też kanalizację i natryski.
Jak dowiadujemy się z zapisków szkolnych, po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu niepodległości w szkole nadal uczyło dwóch nauczycieli. Z kolei w czasie trwania najazdu niemieckiego w latach 1939-40 budynek szkolny - opuszczony przez gospodarzy - stał się miejscem schronienia dla uchodźczej ludności. Budynek został wówczas poważnie zniszczony.
W okresie okupacji, w bardzo trudnych warunkach nadal były prowadzone zajęcia.
W kwietniu 1946 r. dyrektorem szkoły został Józef Denys. Od tego czasu w szkole pracę rozpoczęło trzech nauczycieli. W tym czasie do szkoły uczęszczało 111 uczniów. Równocześnie prowadzono też kursy dla analfabetów.
- 19 stycznia 1947 r. budynek szkoły służył jako lokal wyborczy w pierwszych po wyzwoleniu wyborach do Sejmu - czytamy w szkolnych zapiskach.
Wówczas wyposażenie szkoły było bardzo skromne: kilka starych ławek, dwie tablice i dwa stoły nauczycielskie. W szkolnej bibliotece było zaledwie 27 książek. Uczniowie nadal mogli korzystać z zaledwie dwóch sal lekcyjnych.
Dopiero w 1952 roku w szkole zaczęło uczyć czterech nauczycieli i właśnie wówczas przystąpiono do projektu poprawy warunków lokalowych. Z jednej dużej izby szkolnej stworzono trzy mniejsze sale. Za wszystkie koszty przebudowy zapłacili mieszkańcy.
Kapitalny remont szkoły miał miejsce dopiero 5 lat później.
- Kosztem 90 tys. zł przydzielonych z budżetu powiatowego i funduszy uzyskanych z dobrowolnego opodatkowania się mieszkańców Czasławia - dokonano wymiany stolarki, poprawy dachu, przebudowano ustępy, wyremontowano piece itd. - czytamy w szkolnych zapiskach.
W 1964 r. dyrektorem szkoły został Marian Ligęza, który zaczął mobilizować mieszkańców do dalszej rozbudowy placówki, a także budowy domu nauczyciela. I udało mu się to! W 1965 r. mieszkańcy przystąpili do budowy domu nauczyciela. Jeszcze w tym samym roku zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Domu Nauczyciela. W maju 1965 r. przeprowadzono zbiórkę funduszy na budowę. Wówczas udało się uzbiera 16,5 tys. zł.
- Również w maju 1965 r. nawiązuje z naszą wsią współpracę w ramach łączności miasta ze wsią - ekipa Pralniczej Spółdzielni Pracy, której prezesem był pan Augustyn Pohl. Od Spółdzielni tej Komitet Budowy Domu Nauczyciela uzyskał pomoc w gromadzeniu materiału na budowę - opisano w zapiskach szkoły.
Dzięki temu budowa rozpoczęła się w 1967 r. Prace udało się zakończyć w październiku 1968 r. a kilka lat później parcelę szkolną w całości ogrodzono siatką. Nie oznaczało to jednak zakończenia prac, ponieważ już w 1970 r. rozpoczęto kolejne starania o rozbudowę szkoły.
Kolejna rozbudowa szkoły była konieczna
- Stary budynek szkolny zbudowany w 1910 r. dla potrzeb cztero-oddziałowej szkoły o 1-2 nauczycieli, nie mógł zapewnić odpowiednich warunków dla ośmioklasowej szkoły podstawowej o 6-nauczycielach, mającej realizować zadania w zakresie odpowiednego poziomu nauczania i wychowania 130-uczniów - czytamy w szkolnych zapiskach.
Jeszcze w grudniu tego roku powstał wstępny projekt rozbudowy szkoły. 1 czerwca 1971 r. rozpoczęto budowę fundamentów pod nowy budynek. Przez blisko 2 tygodnie na budowie pracowało 20-30 mieszkańców wsi. Już pod koniec lipca tego roku na budowę weszła ekipa murarzy. Na czas prowadzonych prac, lekcje dla uczniów przeniesiono do dworu. Stary budynek szkoły został rozebrany, a na jego miejscu wzniesiono parterowy budynek z dużą kotłownią, kuchnią i salą. W kwietniu 1972 r. zakończono stan surowy nowego budynku. W kolejnych miesiącach skupiono się na montażu stolarki, pracach instalacyjnych, budowie zbiornika na ścieki, dróg, założeniu zieleńców i budowie urządzeń sportowych.
Budowę nowej szkoły zakończono w listopadzie 1973 r. Wówczas w budynku szkoły mieściło się sześć sal lekcyjnych, dwa pomieszczenia rekreacyjne, kuchnia, kotłownia, pokój nauczycielski, kancelaria i wc.
To jedna z najnowocześniejszy placówek w powiecie
Kolejne lata to nieustanny rozwój placówki, rosnąca oferta edukacyjna i coraz nowocześniejsze zaplecze. Przez szkolne mury przewinęły się setki uczniów. Dzisiaj Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Czasławiu to bardzo nowoczesny obiekt, który nieustannie się rozwija.
- Z dumą możemy dziś powiedzieć, że nasza szkoła przeszła w ostatnich latach prawdziwą metamorfozę. Została przekształcona w nowoczesną, przyjazną i inspirującą przestrzeń do nauki i rozwoju. Budynek przeszedł gruntowną modernizację, a jego infrastruktura została rozbudowana o przestronne sale - spełniające najwyższe standardy edukacyjne. W klasach pojawił się nowoczesny sprzęt interaktywny - tablice multimedialne, projektory i narzędzia cyfrowe, które wspierają nauczycieli i angażują uczniów. Taka technologia nie tylko ułatwia naukę, ale także rozwija kreatywność i umiejętności XXI wieku - podkreśla Wiesława Murzyn, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Czasławiu.
Dziś wspomniana szkoła to miejsce, w którym uczy się 278 uczniów, a w przedszkolu bawi się 70 dzieci.
Od 2016 roku szkoła rozpoczęła zupełnie nowy model edukacji, stając się jedną z pierwszych placówek w rejonie, która oficjalnie rozpoczęła wspieranie nauczania domowego. Rok 2020 również był niezwykle istotnym czasem dla lokalnej społeczności, ponieważ właśnie wtedy powołano do życia Niepubliczne Wielokulturowe Przedszkole w Czasławiu - placówkę, która powstała z myślą o najmłodszych mieszkańcach regionu.
- Jednym z najnowszych osiągnięć szkoły jest budowa zadaszenia nad boiskiem, które umożliwia prowadzenie zajęć sportowych niezależnie od pogody. To ważny krok w kierunku promowania aktywności fizycznej i zdrowego trybu stylu życia wśród uczniów - podkreśla dyrektorka szkoły.
