MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielki jubileusz w gminie Raciechowice. 100-lecie Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Raciechowicach

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Wielki jubileusz w gminie Raciechowice. 100-lecie Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Raciechowicach
Wielki jubileusz w gminie Raciechowice. 100-lecie Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Raciechowicach Aleksandra Łabędź
Wielkie święto dla uczniów, nauczycieli i mieszkańców gminy Raciechowice. W piątek, 24 maja Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Raciechowicach rozpoczęła świętowanie jubileuszu 100-lecia istnienia. Uroczystości zainaugurowała uroczysta msza św. w intencji absolwentów uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły w kościele parafialnym w Raciechowicach, którą koncelebrowali: ks. proboszcz Maciej Winiarski, ks. kanonik Józef Czarny i ks. kanonik Wiesław Cygan. Następnie miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie tablicy poświęconej pamięci Kazimiery Anny z Bujwidów Rouppertowej. Uroczystości uświetniły przemowy okolicznościowe i występy dzieci. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Gazeta Krakowska.

- Uroczyste obchody stulecia naszego istnienia to wyjątkowy moment, który chcieliśmy uczcić razem z całą społecznością szkolną, absolwentami, nauczycielami oraz wszystkimi, którzy przez te lata wspierali nasz rozwój - mówiła jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości dyrektor szkoły mgr Agnieszka Podsiadło.

W uroczystościach wzięli udział księża pracujący aktualnie i w przeszłości w parafii Świętego Jakuba Apostoła w Raciechowicach, poseł Władysław Kurowski, Maciej Ostrowski pełnomocnik wojewody małopolskiego, Rafał Kudas wicestarosta powiatu myślenickiego, wójt gminy Raciechowice Robert Żurek, Artur Pasek I Małopolski Wicekurator Oświaty, a także byli wójtowie gminy Raciechowice: Marek Gabzdyl i Wacław Żarski, radni powiatowi, a także była dyrektor SP w Raciechowicach - Teresa Rynduch oraz dyrektorzy i nauczyciele z sąsiadujących szkół w gminie. Wśród gości był obecny również prof. Jan Szarek, a także mgr Paweł Jakubiec dyrektor Biblioteki Głównej UR w Krakowie.

Podczas uroczystości nie zabrakło również przedstawicieli rodziny Bujwidów: - Tadeusz Żaba-Bujwid, prezes Towarzystwa im. J. Piłsudskiego wraz z synem - obecnie najmłodszym przedstawicielem rodziny Bujwidów.

Obchody rozpoczęły się od mszy św. w kościele parafialnym w Raciechowicach w intencji absolwentów, uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Modlitwę uświetnili swoim śpiewem uczniowie szkoły świętującej jubileusz.

Tuż po mszy św. nastąpiło uroczyste odsłonięcie przez dyrektorkę szkoły Agnieszkę Podsiadło, wójta gminy Raciechowice Roberta Żurka, a także najmłodszego z potomków rodziny Bujwidów - tablicy poświęconej pamięci Kazimiery Bujwidowej. Tablicę poświęcił ks. proboszcz Maciej Winiarski.

- 100 lat historii to wyjątkowy jubileusz. To czas i miejsce, kiedy łączymy historię, teraźniejszość oraz przyszłość - mówił poseł Władysław Kurowski: - Dziś trzeba wam pogratulować tego, że pamiętacie, bo przecież historia jest nauczycielką życia. To taki czas, kiedy wspominamy wszystkich tych, którzy przyczynili się do tego, w jakim miejscu dzisiaj jesteśmy po tych 100-latach. Ich zasługi, każdego jednego ucznia, który kończył tę szkołę. Nie sposób ich wszystkich dziś wymienić, ale na pewno każdy z nas ma w sercu i myśli kogoś wyjątkowego, kto tę szkołę kończył (...) Drodzy nauczyciele, jesteście tymi którzy prowadzą ucznia przez życie, towarzyszą mu w zdobywaniu kolejnych stopni wiedzy i umiejętności, ale tak samo jesteście tymi, którzy kształtują postawy, czyli ogólnie mówiąc, wychowujecie tę młodzież. Życzę wam tego, żebyście zawsze dobrze trafiali do serc tych młodych ludzi i umiejętnie podchodzili do ich talentów, które w tej szkole mogą być rozwijane.

Następnie Maciej Ostrowski pełnomocnik wojewody małopolskiego odczytał okolicznościowy adres od Krzysztofa Jana Klęczara, wojewody małopolskiego: - Jubileusz, który dzień świętujemy jest niezwykłą okazją do świętowania roli państwa szkoły. Tym większej, że trwającej 100 lat. Te 100 lat zamknięte w murach raciechowickiej szkoły to wiele pokoleń uczniów, którzy zdobywali tu wiedzę, ale również przyjaźnie i wspomnienia, które zaowocowały z nimi na całe życie. To także historia wielu nauczycieli, którzy oddali się swojej pracy, odgrywali i odgrywają znaczącą rolę w kształtowaniu młodych ludzi, a przez to całej lokalnej społeczności. Historia państwa szkoły i starań o jej wybudowanie jest nierozerwalnie związana z niełatwą historią naszej ojczyzny. Jest też świadectwem tego, że nasze indywidualne decyzje mają wpływ na życie naszych bliskich, sąsiadów i całych miejscowości na przestrzeni wielu pokoleń (...)

- Wasza szkoła słynie z tego, że jest szkołą na wysokim poziomie i ma wybitną kadrę nauczycielską. Bardzo serdecznie dziękuję za cały wasz wkład w edukację naszego powiatu, bo przecież cały ten kwiat młodzieży, którzy są absolwentami tej szkoły, trafiają do naszych szkół średnich - mówił Rafał Kudas wicestarosta powiatu myślenickiego.

- Będziemy dalej rozwijać i dbać o szkołę w Raciechowicach, jak również i inne nasze placówki, których mamy pięć. Będziemy równo dzielić nasze pożytki i równo dbać o ich rozwój. Z tego miejsca, gdzie zakończyliśmy jedno 100-lecie i otwieramy kolejne - życzę żeby było tak samo udane, a mam nadzieję, że i lepsze dla tej szkoły, naszej gminy, naszej społeczności - mówił wójt gminy Raciechowice Robert Żurek.

Następnie Artur Pasek I Małopolski Wicekurator Oświaty odczytał okolicznościowy adres Gabrieli Olszowskiej, Małopolskiej Kurator Oświaty: - (...) Z szacunkiem chylę czoła przed dawnymi i obecnymi nauczycielami, którzy kontynuują piękne i szlachetne tradycję. Życzę z całego serca by wysiłek wszystkich państwa i uczniów przynosił obfite owoce. By każdy uczeń tej szkoły rozwinął swoje talenty, którymi będzie dobrze służył ojczyźnie.

Przemówienia podsumował Tadeusz Żaba-Bujwid, prezes Towarzystwa im. J. Piłsudskiego: - Niech będzie mi wolno w imieniu rodzin Bujwidów i Rouppertów złożyć na wasze ręce, a szczególnie władz gminy, dyrekcji szkoły, grona pedagogicznego, młodzieży szkolnej i całej lokalnej społeczności - najlepsze życzenia, dalszego tak owocnego trwania tej placówki edukacyjnej. Dzieło zapoczątkowane 100 lat temu nieustannie rozwija się i kwitnie. Jest to zasługą wspólnego, mądrego wysiłku szeregu pokoleń. Z głębi serca życzę by szkoła rozwijała się w dalszym ciągu pomyślnie. Niech kolejne 100 lat będzie dla niej nieustającym pasmem sukcesów. Niech przysposabia RP nie tylko światłych ludzi, ale i patriotów. A dobry Bóg, niech z niebieskich krain obdarza ją i jej społeczność obfitością swoich łask.

Z kolei 25 maja w godz. od 9.00 do 13.00 zaplanowano zwiedzanie szkoły i wystaw związanych z jubileuszem. Dodatkowe atrakcje to gry i zabawy sportowe, dmuchańce, a także wata cukrowa i grill.

Kazimiera Anna Z Bujwidów Rouppertowa

Właścicielka ziemska i mecenas regionalnej kultury. Fundatorka Szkoły Powiatowej w Raciechowicach i założycielka biblioteki. Lekarka bezinteresownie lecząca i ratująca sąsiadów. Dobrodziejka tutejszych mieszkańców. Patriotka służąca Polsce w dziejowych próbach obu wojen światowych. Zamordowana przez Niemców w 1944r.

Historia szkoły

W 1894 roku pod przewodnictwem jednego z nauczycieli, pana Różyckiego, powstała szkoła ludowa dla okolicznych dzieci z Raciechowic i Komornik. Po 19 latach, w 1913 roku mieszkańcy wsi Komorniki postanowili zbudować własny budynek szkolny, niestety prace zostały wstrzymane z powodu wybuchu I wojny światowej. Blisko 7 lat później z inicjatywy pana Jana Filipowskiego zaczęto budowę szkoły w Raciechowicach. W 1921 roku premier Wincenty Witos dokonał wmurowania kamienia węgielnego. Trzy lata później została oddana do użytku jedna klasa, a dwa lata później cały jednopiętrowy budynek.

W czasie II wojny światowej szkoła w Raciechowicach pełniła rolę koszar wojsk niemieckich.

Jednym z dyrektorów w późniejszych latach była Maria Cebula. 23 maja 1973 roku rozpoczęto prace nad rozbudową szkoły. Po trzech latach, 21 listopada 1976 r. odbyła się uroczystość otwarcia nowego budynku. Do roku 1990 funkcję dyrektora pełnili: Zuzanna Grabowska, Marian Ligęza, Halina Jańczyk, Zdzisław Radmacher oraz Teresa Rynduch.

1 września 1990 r. najpierw z wyboru Rady Pedagogicznej, a po dwóch latach w wyniku konkursu dyrektorem szkoły w Raciechowicach został Janusz Włodarczyk.

W 1999 r. rozpoczęto budowę nowego budynku gimnazjalnego mieszczącego 6 klas i halę sportową. Po dwóch latach, 23 czerwca 2001 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowego obiektu.

1 września 2019 r. dyrektorem szkoły została mgr Agnieszka Podsiadło.

Kosmiczny poziom matur rozszerzonych - uczniowie załamani

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska