- Przede wszystkim kino znów będzie w sali kinowej, czyli przestrzeni, która jeszcze niedawno pełniła funkcję filmowej kawiarni. Pierwotnie w tym miejscu była mała salka projekcyjna i to jest symboliczny powrót to pierwotnego konceptu. Budynek jest pod ochroną konserwatorską, ale dotyczy to w szczególności kilku obiektów, które w projekcie trzeba było wpisać jako element nowego wystroju: - informuje Miłosz Horodyski, prezes Apollo Film: - I tak dawna, zabytkowa gablotka posłuży jako bajkowa wizualizacja Kina Świt, które najstarsi mieszkańcy Huty pamiętają z lat 60-tych.
Na parterze przy wejściu maluchy zobaczą z kolei rysunkową mapę Nowej Huty według wizji architektów planujących miasto idealne z zaznaczonym na niej Świtem. Zachowana zostanie też drewniana długa ława, która stoi w Kinie Świt od początku jego istnienia.
Projekt bawialni powstał dzięki współpracy właściciela budynku Apollo Film i inwestora ROYAL ESTATE z o.o. Właściciele spółki wcześniej stworzyli markę „Krakowskie wypieki”, która otworzyła w Krakowie i Nowej Hucie blisko 15 cukierni. Za projekt wystroju odpowiada Biuro Vision Studio.
- Długo szukaliśmy poważnego kontrahenta, który podejmie się całościowego zagospodarowania I piętra dawnego Kina Świt. W realizacji pomysłu, który zrodził się tuż przed pandemią przeszkodził lockdown. Jego skutki odczuł nie tylko inwestor, który ostatecznie zerwał z nami umowę, ale również i nasza spółka. Pomysł, który zakłada kilka salek tematycznych dla dzieci, sporych rozmiarów „małpi gaj” i kawiarnię udało się połączyć z ambicją przywrócenia w tym miejscu kina. Niestety covid-19 zmienił rzeczywistość dość mocno i samodzielne kino w tym miejscu nie miałoby szans utrzymanie. Niemniej jednak ostateczny zamysł na pewno ucieszy mieszkańców Nowej Huty – dodaje Miłosz Horodyski.
Kilkadziesiąt lat historii Kina Świt
Na os. Teatralnym w Nowej Hucie Kino Świt rozpoczęło swoją działalność w 1953 r. Sam budynek zaprojektował arch. Andrzej Uniejewski, natomiast jego wnętrza Marian Sigmund. Blisko 70 lat temu Kino Świt miało dwie sale, dużą i małą. Działalność kina zakończyła się po 49 lat w 2002 roku. Budynek wówczas stał się handlową przestrzenią. W 2012 r. z kolei budynek centrum przeszedł gruntowy remont o łącznej wartości 7 mln zł. Po roku na jego fasadzie pojawiła się kopia słynnego neonu "ŚWIT". Na początku 2021 r. spółka Apollo Film wypowiedziała umowy najmu przedsiębiorcom działającym na pierwszym piętrze w dawnym Kinie Świt na osiedlu Teatralnym. Wówczas zniknęła z tego miejsca kawiarnia, siłownia, biuro podróży, czy też sklep muzyczny. Już wówczas spółka zarządzająca centrum Świt zapewniała, że chce tam otworzyć kino studyjne.
Tarcza Wschód za miliardy
