Pandemia zweryfikowała plany dotyczące Kina Świt
Jak tłumaczy nam Miłosz Horodyski, prezes spółki Apollo Film: - Gdyby nie pandemia, w dawnym Kinie Świt już moglibyśmy oglądać filmy i cieszyć się nową przestrzenią. Trzeba pamiętać, że zarówno kina jak i restauracje przez długi czas nie działały. Właśnie to przełożyło się na naszą sytuację finansową.
Na początku 2021r. spółka Apollo Film wypowiedziała umowy najmu przedsiębiorcom działającym na pierwszym piętrze w dawnym Kinie Świt na osiedlu Teatralnym. Wówczas zniknęła z tego miejsca kawiarnia, siłownia, biuro podróży, czy też sklep muzyczny. Najemcy zostali zobligowani do opuszczenia budynku do końca lutego 2021r. Nie obeszło się to bez echa, że spółka podjęła taką decyzję właśnie w czasie pandemii.
Już wówczas spółka zarządzająca centrum Świt zapewniała, że chce tam otworzyć kino studyjne. Spółka Apollo Film uzyskała także dotację z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na reaktywację kina.
- Mieliśmy już zakupione fotele, plan zagospodarowania obiektu. Niestety nie udało się zrealizować kompleksowego zagospodarowania przestrzeni, od którego uzależnione było otwarcie kina. Od tamtego czasu, po wycofaniu się inwestora, postanowiliśmy ciężar zagospodarowania obiektu wziąć na siebie - tłumaczy Horodyski.
Aktualnie zarządca centrum od ponad roku pracuje nad nową koncepcją, która zakłada co najmniej dwa alternatywne scenariusze wykorzystania tej przestrzeni. Zarówno w jednym, jak i w drugim, kino jest częścią koncepcji.
- Pamiętajmy, że pandemia mocno zmieniła tez obraz przestrzeni rozrywkowej w Nowej Hucie. Zniknęła Plaza - zespół handlowo-rozrywkowy. To są czynniki, które mocno oddziałują na programowanie naszych działań. Kino jest przedsięwzięciem, które w kształcie studyjnym nie przynosi przychodów, które mogłyby pokryć koszty sporej inwestycji opartej jeszcze o zalecenia konserwatorskie - mówi prezes spółki Apollo Film.
Horodyski tłumaczy, że otwarcie wyłącznie kina w centrum Świt nie jest możliwe, ponieważ koszt inwestycji nie dałby gwarancji nawet długoterminowego zwrotu zainwestowanych pieniędzy.
Zmiany o których mowa dotyczą jednak jedynie pomieszczeń znajdujących się na piętrze centrum. Parter z kolei jest zajmowany przez sklep wielkopowierzchniowy, który nadal prowadzi tam swoją działalność.
Niepewna przyszłość kinematografii?
- Nie da się przewidzieć rozwoju kinematografii zwłaszcza wobec gwałtownego skoku technologicznego i zmiany sposobu konsumpcji rozrywki - mówi Miłosz Horodyski.
Dlatego też działalność kina w centrum Świt będzie powiązana z działalnością kulturalną, która da gwarancję spółce prawa handlowego przychodów, aby nie narazić jej na zarzut niegospodarności.
Dzisiaj prezes Apollo Film nie mówi jeszcze o dokładnych kosztach, czy też ostatecznym kształcie inwestycji.
- Większość z poprzedników, patrząc na rachunek strat i zysków, nie brał na serio możliwości przywrócenia kina w tym miejscu. Apollo Film konsekwentnie od 2 lat działa na rzecz otwarcia kina w danym budynku zabytkowego kina Świt. Jako spółka prawa handlowego podjęła się tego zadania rozumiejąc go przede wszystkim jako misję, nie zaś li tylko i wyłącznie jako przedmiot biznes planu - dodaje Horodyski.
Spółka Apollo Film w ostatnich latach podjęła się także próby otwarcia nowej sali w Okrąglaku na Kazimierzu.
Kilkadziesiąt lat historii Kina Świt
Na os. Teatralnym w Nowej Hucie Kino Świt rozpoczęło swoją działalność w 1953r. Sam budynek zaprojektował arch. Andrzej Uniejewski, natomiast jego wnętrza Marian Sigmund. Blisko 70 lat temu Kino Świt miało dwie sale, dużą i małą. Działalność kina zakończyła się po 49 lat w 2002 roku. Budynek wówczas stał się handlową przestrzenią. W 2012r. z kolei budynek centrum przeszedł gruntowy remont o łącznej wartości 7 mln zł. Po roku na jego fasadzie pojawiła się kopia słynnego neonu "ŚWIT".
Ile wydajemy na aktywność fizyczną?

- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Góralskie królestwo Marty i Dawida Kubackich. W Szaflarach zbudowali piękny dom
- Te ZNAKI ZODIAKU będą obrzydliwie BOGATE
- Jakie linie tramwajowe planowane są w Krakowie w najbliższych latach? LISTA