https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2025 w Krakowie. Prawie 600 tys. osób uprawnionych do głosowania. 15 maja to kluczowa data

Redakcja Kraków
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Piotr Krzyżanowski
Wybory prezydenta RP odbędą się w niedzielę 18 maja, lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7-21. W Krakowie jest obecnie prawie 600 tys. osób uprawnionych do udziału w wyborach. Jeszcze tylko dziś – 15 maja – można złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania w I turze wyborów prezydenckich lub pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania.

- Według stanu na 9 maja w Krakowie jest 582 547 wyborców uprawnionych do głosowania w wyborach prezydenckich. Wydano 4703 zaświadczeń o prawie do głosowania, złożonych zostało 35 142 wniosków o zmianę miejsca głosowania, a 1132 osoby złożyły wnioski o ujęcie w stałym obwodzie głosowania – wyliczają krakowscy urzędnicy.

Co zrobić, by zagłosować w wyborach w Krakowie?

Udział w głosowaniu może wziąć każdy obywatel Polski, który: najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, nie jest pozbawiony praw publicznych orzeczeniem sądu, nie jest ubezwłasnowolniony, nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Kto chce zagłosować w Krakowie, ale w Centralnym Rejestrze Wyborców ma adres zamieszkania poza Krakowem - lub: zamierza głosować w innym miejscu w Krakowie albo w CRW nie ma wskazanego adresu zamieszkania – może skorzystać z trzech opcji:

  • zmiany miejsca głosowania w wyborach prezydenta RP

  • głosowania w dowolnej komisji wyborczej na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania pobranego z dowolnego urzędu gminy

  • zmiany stałego obwodu głosowania (dotyczy osób, które stale zamieszkują w Krakowie)

Wnioski o zmianę miejsca głosowania można zgłaszać tylko do czwartku 15 maja (a jeśli będzie II tura wyborów – od jej ogłoszenia do 29 maja)

  • do właściwego dla danego adresu urzędu gminy

  • online (https://www.gov.pl/web/gov/zmien-miejsce-glosowania)

  • w przypadku głosowania w Krakowie – do Urzędu Miasta Krakowa (w godz. 7.40-15.30) w następujących lokalizacjach: adresy w dzielnicach od I do VII – al. Powstania Warszawskiego 10, adresy w dzielnicach od VIII do XIII – ul. Wielicka 28a, adresy w dzielnicach od XIV do XVIII – os. Zgody 2

Co ważne - zmiana miejsca głosowania dokonana przed I turą obowiązuje także na II turę głosowania. Zmienić miejsce głosowania możesz wielokrotnie – także między I, a II turą.

Zaświadczeniem o prawie do głosowania – także tylko do 15 maja

Kto nie wie jeszcze, w której komisji wyborczej w dniu wyborów będziesz chciał zagłosować, może pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania, z którym można zagłosować w dowolnej komisji wyborczej w Polsce lub za granicą.

Wnioski o wydanie zaświadczenia można składać do 15 maja (a w przypadku konieczności przeprowadzenia II tury – od ogłoszenia II tury do 29 maja) w dowolnym urzędzie gminy w Polsce.

Zgodnie z kodeksem wyborczym wniosek taki trzeba złożyć w formie papierowej, po opatrzeniu go własnoręcznym podpisem. Wnioski składane drogą elektroniczną nie będą rozpatrywane.

W Krakowie wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania są przyjmowane w urzędach: al. Powstania Warszawskiego 10, ul. Wielicka 28a, os. Zgody 2.

- Składając wniosek przed I turą, otrzymasz zaświadczenie także na ewentualną II turę głosowania. Zaświadczenie w Twoim imieniu może odebrać osoba upoważniona. W takim przypadku wypełnij formularz, w którym wskażesz swojego pełnomocnika i podpisz wniosek własnoręcznie – zaznacza UMK.

Natomiast pod jakim adresem znajduje się lokal wyborczy, gdzie mamy zagłosować – każdy może sprawdzić w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Kraków zapewni transport do lokali wyborczych

Osoby z niepełnosprawnościami i starsze, mające trudności w poruszaniu się, mogą skorzystać z bezpłatnego transportu do i z obwodowych komisji wyborczych na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Zapisy przyjmują pracownicy Wydziału Polityki Społecznej, Równości i Zdrowia, Referatu ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami pod numerami telefonów 12/323-32-40 oraz 12/616-50- 76.w dniach:

  • od 12 do 16 maja w godzinach 8-15

  • 18 maja (w dniu wyborów) w godzinach 7-21

- Prosimy o zgłaszanie potrzeby dowozu z wyprzedzeniem. Zamawiając przewóz na bieżąco należy liczyć się z sytuacją, że o preferowanej godzinie nie będzie wolnych samochodów i realizacja dowozu będzie możliwa w innych godzinach. Prosimy również o zgłaszanie potrzeby dowozu do obwodowych komisji wyborczych w dniu wyborów najpóźniej do godz. 20, tak, aby dowóz mógł zostać zrealizowany przed zamknięciem lokali wyborczych – zaznaczają w krakowskim magistracie.

- W ramach transportu do lokali wyborczych nie są realizowane dowozy osób obłożnie chorych, leżących, wymagających transportu sanitarnego. Takie osoby powinny rozważyć możliwość głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika – informują urzędnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska