Lawina zwolnień w Krakowie. Teraz w branży rachunkowo-księgowej
- Od 1 kwietnia do 5 maja 2025 roku zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych zgłosiło do Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie siedem zakładów pracy. Planowana liczba osób do zwolnienia to 1015 – przekazała nam Magdalena Żuchowicz, zastępca kierownika Działu Usług Rynku Pracy Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.
Zgłoszenia z ostatnich tygodni pochodzą od firm różnej wielkości, z sześciu branż. Największe zwolnienia, które mają dotknąć w sumie 725 osób, planują dwiekorporacje zajmujące się rachunkami, księgowością oraz doradztwem podatkowym.
Chęć redukcji zatrudnienia w ramach zwolnień grupowych zgłosiły do GUP w Krakowie w okresie 1 kwietnia - 5 maja 2025:
dwie firmy zajmujące się działalnością rachunkowo-księgową oraz doradztwem podatkowym. Jedna chce zwolnić 600 osób, druga 125
firma prowadząca działalność w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych (z wyłączeniem motocykli) – 139 osób
przedsiębiorstwo zajmujące się przetwarzaniem danych, zarządzaniem stronami internetowymi (hosting) i inną tego typu działalnością – 74 osoby
firma prowadząca działalność związaną z oprogramowaniem – 35 osób
firma zajmująca się sprzedażą detaliczną sprzętu audiowizualnego w wyspecjalizowanych sklepach – 23 osoby
pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (internet) - 19 osób
Coraz trudniej na krakowskim rynku pracy
1877 osób zgłosili krakowscy pracodawcy do zwolnień grupowych w okresie styczeń – marzec 2025. W kolejnych tygodniach, do 5 maja, okazało się że krakowskie firmy zamierzają rozwiązać w tym trybie umowy o zatrudnieniu z kolejnymi 1015 pracownikami. Tym samym, tylko w pierwszych czterech miesiącach tego roku w tak trudnej sytuacji znalazło się w sumie 2892 pracowników w Krakowie.
W pierwszym kwartale 2025 roku największe masowe zwolnienia w Krakowie przeprowadzano w globalnych korporacjach finansowych (w szwajcarskich firmachUBS oraz HSBC), zajmujących się m.in. przetwarzaniem danych, zarządzanie stronami internetowymi (hostingiem) i inną tego typu działalnością. Problem dotknął także branżę rachunkowo-księgową i doradztwo podatkowe, tu jedna z firm planowała zwolnienie 139 osób.
W okresie styczeń-marzec zwolnienia masowe zapowiedziało 10 krakowskich firm, działających w ośmiu branżach
związanej z grami losowymi i zakładami wzajemnymi - 72 osoby
związanej z doradztwem w zakresie informatyki - 32 osoby
wydawanie książek - 11 osób
badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie biotechnologii - 145 osób
związanej z oprogramowaniem – dwa zgłoszenia, jedna firma chce zwolnić 49 osób, druga 20
rachunkowo-księgowej, doradztwo podatkowe - 139 osób
przetwarzanie danych, zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność – dwa zgłoszenia, jedna firma planuje zwolnić 1200 osób, druga 189
inżynieria i związane z nią doradztwo techniczne - 20 osób
Wśród najczęstszych przyczyn rosnącej – od kilkunastu miesięcy – liczby osób, które tracą pracę w krakowskich firmach w ramach zwolnień grupowych wymieniane są: szeroko rozumiane przyczyny ekonomiczne, zmiany organizacyjne, wynikające z sytuacji ekonomicznej pracodawcy, postępowanie upadłościowe, likwidacja lub zakończenie działalności pracodawcy.
Fala zwolnień masowych w Krakowie rozpoczęła się w 2024 roku. O problemie pisaliśmy tutaj:
Bezrobocie w Krakowie i Małopolsce. Powoli, ale rośnie
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec marca 2025 stopa bezrobocia w Krakowie wyniosła 2,2 proc. To o 0,2 proc. więcej niż na koniec 2024 roku (wtedy było 2 proc.).
- W województwie małopolskim stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec marca 2025 roku także zmieniła się na niekorzyść w porównaniu do wskazań z grudnia 2024 roku i osiągnęła poziom 4,4 proc. Oznacza to wzrost o 0,2 punktu procentowego wobec stanu z końca ubiegłego roku. Negatywnie prezentują się także dane dotyczące stopy bezrobocia rejestrowanego w Polsce - osiągnęła ona w końcu marca 2025 roku poziom 5,3 proc. Oznacza to, że w stosunku do poziomu z końca grudnia 2024 roku wzrost o 0,2 punktu procentowego – podaje Grodzi Urząd Pracy w swym wydawnictwie – Krakowskim Obserwatorium Rynku Pracy za okres styczeń-marzec 2025.
Z danych zamieszczonym w tym dokumencie wynika, że na koniec marca tego roku w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie zarejestrowane były 11664 osoby bezrobotne. To o 1007 osób więcej – o 9,4 proc. – w porównaniu z 31 grudnia 2025 roku.
- Na koniec marca 2025 roku, największą liczbę bezrobotnych, podobnie jak na koniec IV kwartału 2024 roku, odnotowano w Dzielnicy XVIII – Nowa Huta (odpowiednio 1285 i 1181 osób) oraz w Dzielnicy IV – Prądnik Biały (odpowiednio 1086 i 986 osób), natomiast najmniejszą w Dzielnicy IX – Łagiewniki – Borek Fałęcki (odpowiednio 266 i 228 osób) oraz w Dzielnicy VII – Zwierzyniec (odpowiednio 268 osób i 233 osoby) - podano w najnowszym Krakowskim Obserwatorium Rynku Pracy.
