-- W 2024 roku zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych zgłosiły do Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie 24 zakłady pracy. Planowana liczba osób do zwolnienia to 2756 – przekazała nam Aneta Chanek, zastępca dyrektora ds. organizacyjnych Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.
Dla porównania, w 2023 roku znalazło się w takiej sytuacji, w ramach zwolnień masowych, łącznie 954 pracowników (z 12 firm), a rok wcześniej – 434 (z sześciu firm).
Kraków. Największe problemy w trzech branżach
Tylko w pierwszym kwartale 2024 roku zatrudnienie w krakowskich firmach miało stracić – według zgłoszeń do GUP - 1005 pracowników. Największe masowe zwolnienia przeprowadzono wtedy w międzynarodowych korporacjach: Aptiv Services Poland (370 osób), PepsiCo (198), Octopus Energy Kraków (317).
W okresie kwiecień – czerwiec 2024 pracodawcy zgłosili chęć rozwiązania umów o zatrudnienie z 537 osobami, a gdy mogło wydawać się, że ten niekorzystny trend na rynku pracy wyhamował (w lipcu 2024 nie zanotowano zgłoszeń o grupowych zwolnieniach), kolejne miesiące pokazały, że sytuacja wciąż nie wygląda optymistycznie.
W drugiej połowie ubiegłego roku masowe zwolnienia w krakowskich firmach dotknęły łącznie 1079 osób. Najgorsze pod tym względem były sierpień (486 pracowników zgłoszonych do zwolnień grupowych) oraz październik (351).
Czytaj także
W ciągu minionych 12 miesięcy wypowiedzenia wręczano najczęściej - lub w największym wymiarze - pracownikom firm z trzech branż: rachunkowo-księgowej, związanych z oprogramowaniem oraz budowlanej.
W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych zgłosiły 24 krakowskie zakłady pracy różnej wielkości. Jak przekazał nam GUP, były to firmy działające w branżach:
realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych (trzy zgłoszenia, w sumie 390 osób)
działalność związana z oprogramowaniem (sześć zgłoszeń, w sumie 656 osób)
działalność rachunkowo-księgowa, doradztwo podatkowe (cztery zgłoszenia, w sumie 838 osób)
produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych (370 osób),
sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych (108 osób)
pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowana (126 osób)
działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura (43 osoby)
pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych (103 osoby)
działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne (24 osoby)
sprzedaż hurtowa wyrobów tytoniowych (37 osób)
badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych (dwie osoby)
produkcja wyrobów tytoniowych (40 osób)
naprawa i konserwacja maszyn (19 osób)
Bezrobocie w Krakowie nadal w granicach 2 procent
Co istotne, „pula” osób zgłoszonych do zwolnień grupowych niekoniecznie jest tożsama z liczbą pracowników, którzy faktycznie stracili zatrudnienie w ramach tego typu procedur.
Jak podaje Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, w okresie styczeń – listopad 2024 według zgłoszeń od pracodawców przyjętych w krakowskim GUP oraz innych Powiatowych Urzędach Pracy w Małopolsce - masowe zwolnienia miały objąć łącznie 2689 osób. Jednak faktycznie dotyczyły 2032 pracowników.
Natomiast zgłoszony w grudniu 2024 zamiar rozwiązania umów z 242 pracownikami krakowskiej firmy, zajmującej się usługami rachunkowo-księgowymi oraz doradztwem podatkowym może mieć realny wymiar dopiero w pierwszych tygodniach 2025 roku (wynika to z tego, że pracodawca musi zgłosić takie przymiarki do urzędu pracy z co najmniej 30-dniowym wyprzedzeniem).
Czytaj także
- Stopa bezrobocia w Krakowie spadła o 0,1 punktu procentowego - z 2,1 proc. na koniec czerwca do 2 proc. na koniec listopada 2024 roku. Natomiast dane za cały 2024 rok będą znane w późniejszym terminie. Liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie uległa wzrostowi - z 9963 osób bezrobotnych zarejestrowanych na koniec grudnia 2023 roku do 10657 osób bezrobotnych zarejestrowanych na koniec grudnia 2024 roku. Jest to wzrost o 694 osoby bezrobotne – wylicza Aneta Chanek z krakowskiego GUP.
Natomiast takie dane dla Małopolski za 2024 rok to stopa bezrobocia: 4,4 proc. na koniec marca, 4,1 proc. na koniec czerwca, 4,1 proc. na koniec listopada.
Lawina grupowych zwolnień, ale „rynek pracy jest stabilny”
Wśród najczęstszych przyczyn masowych zwolnień w krakowskich firmach wymieniane są: szeroko rozumiane przyczyny ekonomiczne, zmiany organizacyjne, wynikające z sytuacji ekonomicznej pracodawcy, postępowanie upadłościowe, likwidacja lub zakończenie działalności pracodawcy.
- Mogły mieć na to wpływ (na grupowe zwolnienia – red.) długofalowe skutki inflacji oraz znaczący wzrost kwoty minimalnej, co bezpośrednio przełożyło się na wzrost kosztów zatrudnienia pracownika i świadczonych przez firmy usług. Nieodzowną przyczyną lekkiego wzrostu stopy bezrobocia z początkiem roku kalendarzowego jest także sezonowość, ponieważ sporo działalności świadczy swoje usługi o cieplejszych porach roku. Ten ostatni trend jest obserwowany przez Grodzki Urząd Pracy od lat – oceniał kilka miesięcy temu Marek Cebulak, dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.
Czytaj także
Z materiałów tej jednostki wynika, że ubiegłoroczne grupowe zwolnienia w krakowskich firmach, choć momentami lawinowe, nie zachwiały lokalnym rynkiem pracy. – Kraków wyróżnia się na tle kraju stabilnością i elastycznością rynku pracy, co jest zasługą zarówno aktywności gospodarczej, jak i programów wsparcia realizowanych przez Grodzki Urząd Pracy – twierdzi dyrektor GUP.
