Druga tężnia w Nowej Hucie i trzecia w Krakowie
Tężnia wykonana w rejonie Łąk Nowohuckich ma powierzchnię prawie 140 mkw., licząc z pergolami, które zdobią obiekt od strony południowej oraz północnej. Inne parametry budowli to: długość – 22,36 m, szerokość – 3,4 m, wysokość – 4,7 m. Z kolei żelbetonowy zbiornik znajdujący się pod tężnią mieści ponad 100 metrów sześc. wody solankowej.
- Tężnia jest zbudowana na planie prostokąta, a jej boki poszerzone zostały o pergole, które tworzą strefę inhalacji. Całość ma wymiar ponad 26 x 12 m. W słupach pergoli znajdują się ławki, na których można odpocząć zażywając solankowej kuracji. Elewację tężni tworzy ściana z wiązek tarniny, zwieńczona drewnianym gzymsem, skrywającym koryta rozprowadzające solankę – wylicza ZZM.
Solankowy obiekt przy ul. Padniewskiego jest drugim tego typu w Nowej Hucie (obok kompleksu przy Zalewie Nowohuckim). Budowa trzeciej miejskiej tężni kosztowała 1,576 mln zł. Część tej kwoty – 225,7 tys. zł – pokryło dofinansowanie z budżetu województwa, z puli na „Małopolskie tężnie solankowe 2024”.
Inwestycja w ramach budżetu obywatelskiego Krakowa… z 2017 roku
Budowa tężni w rejonie Łąk Nowohuckich to pomysł grupy studentów Wydziału Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, której liderowała Anna Zielonka. Projekt był na tyle interesujący, że jego autorzy, za namową swoich opiekunów Katarzyny Rotter-Jarzębińskiej i Doroty Buchwald-Cieślak, zgłosili go w 2017 roku do krakowskiego budżetu obywatelskiego. Pomysł spodobał się ogromnie również mieszkańcom. Inicjatywa, którą wsparło prawie 6000 osób, zajęła wtedy czwarte miejsce wśród projektów ogólnomiejskich.
Czytaj także
Niedługo potem okazało się, że trzeba zmienić lokalizację tężni. To wynik tego, że jesienią 2018 roku na terenach w rejonie ul. Padniewskiego zaczął obowiązywać nowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym działka zarezerwowana pod solankowy kompleks została przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową. Dlatego lokalizację obywatelskiej inwestycji zmieniono – na sąsiednie grunty, które w miejscowym planie wskazano pod park.
Tężnia rejonie Łąk Nowohuckich miała być gotowa już pięć lat temu. Prace związane z jej budową, zaplanowaną na siedem miesięcy, ruszyły w maju 2019 roku. Tyle, że pojawiały się komplikacje, doszło do zerwania przez miasto umowy z wykonawcą inwestycji. Ostatecznie budowę tężni zawieszono, jak się okazało, aż na kilka lat, bo jak tłumaczyli urzędnicy, w budżecie Krakowa brakowało na nią pieniędzy.
