- Koło tężni na Bagrach, w dodatku kosztem zieleni rozpoczęła się budowa betonowego fortepianu. To zadanie, które było w Budżecie Obywatelskim i nie wygrało. Inne wygrane projekty chyba nawet nie zostały rozpoczęte, ale fortepian jest procedowany wręcz błyskawicznie. Nie widać żadnych napraw ścieżek na Bagrach, które mają takie dziury że nawet wózkiem dziecięcym trzeba mocno manewrować, żeby w miarę przejść, nie widać żadnych prac przy plaży, która jest w opłakanym stanie, ale kolejna ścieżka do fortepianu jest budowana - komentuje w mediach społecznościowych jedna z mieszkanek.
Obawia się także o to, że uruchomienie fortepianu nad Bagrami spowoduje gromadzenie się przy nim osób, w tym młodzieży i jeszcze większe problemy z hałasem, bowiem okoliczni mieszkańcy już narzekają na to, że w tym rejonie, szczególnie w okresie letnim, jest zbyt głośno.
- Nie ma pieniędzy na windę dla wózków i niepełnosprawnych przy kładce nad torami prowadzącej nad Bagry, a pieniądze na fortepian się znalazły. O remoncie tej kładki nie wspomnę - dodaje mieszkanka.
Dzielnica XIII chce uzgadniania wszelkich zmian na Bagrach
- Mieszkańcy obawiają się, że pojawienie się fortepianu spowoduje, iż będzie głośno. Podstawą będzie to, jakie będą zasady korzystania z fortepianu. Jeżeli ma być ogólnodostępny, to jeden potrafi grać na takim instrumencie, a są tacy, którzy nie potrafią. Może też być tak, że ktoś zechce skorzystać z instrumentu nocą, a woda przecież będzie niosła dźwięki. Do tego fortepian ma stanąć koło tężni, do której wiele osób przychodzi wypocząć w ciszy i spokoju - komentuje Szymon Toboła, przewodniczący Rady Dzielnicy XIII Podgórze.
- Jako Rada Dzielnicy XIII podjęliśmy uchwałę, w której zawnioskowaliśmy, aby wszelkie zmiany dotyczące zagospodarowania terenu nad Zalewem Bagry były z nami uzgadniane. Szkoda, że nikt mieszkańców i nas nie zapytał się o instalację fortepianu. Dostaliśmy natomiast już zaproszenie na pierwszy koncert z wykorzystaniem fortepianu, który się ma odbyć w przedostatni weekend maja w ramach Pikniku Chorwackiego nad Bagrami - dodaje przewodniczący Szymon Toboła.
Wstępnie fortepian ma być dostępny bez ograniczeń
O wyjaśnienia zwróciliśmy się do Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.
- Zarząd Zieleni Miejskiej prowadzi obecnie zadanie inwestycyjne obejmujące budowę placu z fortepianem zewnętrznym, całorocznym, na potrzeby użytkowników Parku Bagry Wielkie. Fortepian zostanie zamontowany we wschodniej części parku Bagry Wielkie, między pergolą wypoczynkową a tężnią, na przygotowanym niewielkim placyku - informują w ZZM. - Głównym celem jest wprowadzenie nowej, ciekawej, formy wypoczynku w system terenów zielonych miasta, które dają mieszkańcom możliwości nieodpłatnego rozwijania umiejętności artystycznych. Ponadto placyk z fortepianem pozwoli na organizację imprez plenerowych w formie koncertów, co również będzie miało wpływ na integrację mieszkańców, szczególnie biorąc pod uwagę, iż będzie dostępny dla różnych grup - dodają.
W ZZM informują, że koszt zakupu i montażu instrumentu to 129 750 zł netto.
Przyznają tam też, że fortepian będzie ogólnodostępny w przestrzeni publicznej Parku Bagry Wielkie, tak więc każdy będzie mógł z niego skorzystać. - Wstępnie planowane jest uruchomienie instrumentu bez ograniczeń czasowych, w przypadku jeśli w jakiś sposób będzie powodował uciążliwość dla mieszkańców znajdujących się przy Parku zabudowań zostanie rozważona opcja wyciszenia lub wyłączenia instrumentu w godzinach nocnych - wyjaśniają w ZZM.
Fortepian odporny na mróz, upał i akty wandalizmu
Przypomnijmy, że do Budżetu Obywatelskiego 2024 został zgłoszono projekt dotyczący zakupu całorocznego fortepianu zewnętrznego, służącego szeroko rozumianej edukacji muzycznej całej społeczności (młodzieży i dorosłych) miasta Krakowa oraz dającego możliwość organizowania recitali fortepianowych i koncertów kameralnych.
Opis zdania zakłada, że fortepian ma być wykonany z betonu architektonicznego odpornego na warunki atmosferyczne oraz ewentualne zniszczenie (wandalizm). Ma posiadać także hermetyczną klawiaturę oraz szerokie krzesło z betonu, na którym mogą usiąść nawet dwie osoby.
Założenie jest też takie, by korzystaniem z fortepianu, jego włączeniem i wyłączeniem, a także jego głośnością było można sterować na odległość za pomocą odpowiedniej aplikacji.
"Fortepian działa przy temperaturach od minus 20 do plus 50 stopni Celsjusza i jest wodoodporny. Istnieje możliwość podłączenia dodatkowego nagłośnienia oraz innych instrumentów. Waży on około 450 kg, czyli tyle ile klasyczny fortepian" - czytamy w opisie zadania.
