- Projekt Superścieżki mieszkańcy zaczęli nazywać kolejną superściemą. Mamy kolejny dowód na potwierdzenie tego. Uczestniczyłam w spotkaniach dla mieszkańców związanych z planowaniem Superścieżki. W jej ramach na terenie Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego miało powstać miejsce rekreacji dla mieszkańców wraz z zielenią. Zamiast niego wycina się tam drzewa - mówi jedna z mieszkanek Grzegórzek.
Wycinka dla potrzeb budowy lodowiska
O wyjaśnienie powodu wycinki drzew zwróciliśmy się do Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego. Poinformowano nas tam, że w styczniu 2025 r. KSOS rozpoczął budowę wielofunkcyjnego obiektu sportowego przy ul. Kordylewskiego, który docelowo oddany zostanie do użytku publicznego do grudnia 2026 r.
Sztuczne lodowisko o wymiarach 42 x 21 m, zgodnie z zastosowaną technologią będzie mogło tam funkcjonować przez ok. 5 miesięcy w roku, w pozostałych miesiącach obiekt ma być wykorzystywany jako boisko wielofunkcyjne.
- Wycinka drzew została zrealizowana w związku z tą inwestycją, która ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców oraz rozwój infrastruktury sportowej w regionie. Przed podjęciem decyzji o wycince, przeprowadzono szczegółowe badania środowiskowe i wydano decyzje, zgodnie z którymi generalny wykonawca robót budowlanych (Meritum Grupa Budowlana Sp. z o.o.), realizując przepisy umowy na realizację budowy obiektu, dokonał usunięcia kolidujących z inwestycją drzew - informuje Iwona Nowicka, specjalista ds. administracyjnych w KSOS. - Drzewa przeznaczone do usunięcia zostały zinwentaryzowane pod kątem gatunku, obwodu oraz stanu zdrowotnego. Żadne z nich nie jest objęte indywidualną formą ochrony przyrody, nie rosną na obszarze chronionym ani nie znajdują się w rejestrze pomników przyrody. Uporządkowanie roślinności w granicach planowanego terenu budowy podjęte zostało zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz po starannej analizie potrzeb i możliwości - dodaje.
Na superścieżce planowano mnóstwo zieleni
Przypomnijmy, że projekt Superścieżki powstał na podstawie pomysłów mieszkańców, którzy uczestniczyli w 2015 r. w warsztatach. Pomysł był taki, by między rondami Grzegórzeckim i Mogilskim (po stronie urzędu i sądów) stworzyć zupełnie nowy deptak, oddzielony od ruchliwej al. Powstania Warszawskiego pasem zieleni.
Wzdłuż deptaku miały powstać miejsca odpoczynku (ławki, hamaki), boiska sportowe, atrakcje wodne (fontanna, poidełka) oraz przestrzeń do działań kulturalno-rozrywkowych.
Odsunięta od drogi i aut ścieżka miała mieć długość około kilometra. Wokół niej zaplanowano mnóstwo zieleni, m.in.: ponad 190 drzew, 2900 mkw. traw ozdobnych oraz 1680 mkw. krzewów.
W ramach projektu wyznaczono kilka głównych miejsc, w których będzie się można zatrzymać i odpocząć albo aktywnie spędzić czas. Przy rondzie Grzegórzeckim miał powstać reprezentacyjny plac miejski z zielenią oraz fontanną. Wtedy, gdy powstawała koncepcja Superścieżki w tym miejscu planowano Nowy Ratusz Urzędu Marszałkowskiego. Teraz koncepcja się zmieniła i działka przy rondzie rezerwowana jest na nową Filharmonię Krakowską.
Na terenach Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego (KSOS) w ramach Superścieżki wyznaczono ogólnodostępny park sportowy. To miała być wielofunkcyjna strefa do gier i zabaw z boiskami.
Na Skwerze im. M. Eilego wyznaczono nowy plac zabaw z naturalnych materiałów. Kolejnym punktem był plac miejski wyznaczony w rejonie pozostałości fortu przy rondzie Mogilskim. Tam miały się pojawić małe fontanny. To miało być miejsce spotkań, wystaw, kameralnych koncertów dla około 50 widzów.
Pierwszy, zrealizowany etap zadania został oddany krakowianom w czerwcu 2017 roku. Chodzi o zrewitalizowany skwer im. Mariana Eilego, nad którym góruje potężny biurowiec. To w zasadzie jeden z nielicznych, w stu procentach zrealizowanych elementów ścieżki.
W realizację tego etapu zaangażował się prywatny inwestor. Przypomnijmy, że przy rondzie Mogilskim powstał biurowiec. Zbudowano go w miejsce zielonego placu przed budynkiem sądów. Inwestor postanowił zrewanżować się za to mieszkańcom Grzegórzek wsparciem projektu Superścieżki.
