W krakowskim magistracie przekonują, że hybrydowy obiekt będzie tańszy i łatwiejszy w utrzymaniu.
– Widzimy duże zainteresowanie lodowiskami, ale niekoniecznie potrzebujemy dużych hal lodowych. Wystarczą nam takie właśnie lodowiska z lekką konstrukcją, które będą działały przez te pięć-sześć miesięcy i umożliwiały lokalnej społeczności realizację aktywności nie tylko o charakterze stricte sportowym, ale również rekreacyjnym, pozwalającym na rodzinne spędzanie czasu, a w pozostałych miesiącach będą wykorzystywane do sportów halowych – podkreśla wiceprezydent Krakowa Łukasz Sęk.
Lodowisko na Grzegórzkach z maksymalnym dofinansowaniem
Idea budowy obiektu hybrydowego, skrojonego pod aktualne potrzeby rekreacyjne mieszkańców Krakowa, powstała kilka lat temu, a teraz doczekała się wsparcia finansowego.
Całkowity koszt inwestycji to 25,5 mln zł. W tej kwocie uwzględnione są wszystkie nakłady na powstający obiekt, zagospodarowanie zewnętrzne terenu oraz pełne jego wyposażenie w sprzęt do nauki jazdy na łyżwach i gier zespołowych.
Inwestycja otrzymała maksymalne dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie 5 mln zł.
– Będzie to obiekt nowoczesny, na którym fani jazdy na łyżwach będą mogli bezpiecznie i z przyjemnością realizować swoją pasję. Takiego miejsca brakowało na mapie Krakowa – mówi dyrektor KSOS Krzysztof Augustyn. – Urzeczywistniając tę ideę, braliśmy pod uwagę względy ekonomiczne pozwalające maksymalnie zredukować koszty utrzymania obiektu w przyszłości. Nie przez przypadek lodowisko będzie funkcjonować wyłącznie w okresie jesienno-zimowym, nie trzeba wówczas ogrzewać obiektu, a przy niskich kosztach można utrzymać odpowiedniej jakości lód. Unikamy także mrożenia w okresie wiosenno-letnim przy wysokich temperaturach – dodaje.
Lodowa Arena nawiązująca do obiektu w Legionowie
Lodowa Arena – tak ma się nazywać nowy obiekt – zaprojektowana została przez krakowską grupę projektowo-inwestycyjną Tobiasz Architekci. Jest to udoskonalone rozwiązanie nawiązujące do obiektu w Legionowie, który od wielu lat sprawdza się w codziennym funkcjonowaniu i użytkowaniu. Za wykonanie inwestycji odpowiedzialna będzie firma Meritum Grupa Budowlana.
Cała inwestycja ma zostać oddana do użytku do grudnia 2026 roku – tak, by wraz z nastaniem zimy mieszkańcy mogli skorzystać z obiektu i w komfortowych warunkach pojeździć na łyżwach.
Lodowisko przez pięć miesięcy, później boisko wielofunkcyjne
Sztuczne lodowisko o wymiarach 42 x 21 m, zgodnie z zastosowaną technologią, będzie mogło funkcjonować przez około 5 miesięcy w roku, w okresie jesienno-zimowym, kiedy średnia temperatura zewnętrzna nie będzie przekraczać +15 stopni Celsjusza.
W pozostałych miesiącach obiekt będzie wykorzystywany jako boisko wielofunkcyjne, obejmujące centralny kort tenisowy oraz boisko do piłki ręcznej i nożnej o nawierzchni trawiastej z wypełnieniem piaskiem kwarcowym.
Poza sezonowym lodowiskiem obiekt ma być wyposażony w małą trybunę dla osób towarzyszących, pełen węzeł sanitarny, wypożyczalnię łyżew czy elektroniczny system obsługi klienta. Na zewnątrz obiektu inwestor przewidział ścieżkę dla rolek o długości około 350 m oraz miejsca parkingowe dla autokarów i samochodów osobowych. Cały obiekt doskonale wpisuje się w aktualną infrastrukturę sportową KSOS-u.
