Nowy park w Krakowie. Pierwsze oceny mieszkańców
Park Aleksandry Północ oficjalnie pozostaje jeszcze zamknięty, ale jest już licznie odwiedzany przez z mieszkańców. Goście nowej przestrzeni są zachwyceni. Mówią o niej w superlatywach. Średnia opinii dla leśnego parku w Google to na dziś 5,0.
„Kiedyś teren zielony między Nowym Prokocimiem a Nowym Bieżanowem - z dzikimi ścieżkami, śmieciami. Aktualnie to nowy park, jeszcze nie skończony, ale już z wytyczonymi alejkami, drewnianymi ławkami, hamakami, leżakami oraz mini mostami nad potokiem. Piękne miejsce na spacer i relaks”.
„Park częściowo udostępniony, zapewne wkrótce zostanie oficjalnie otwarty. Już w tej chwili cieszy się dużą popularnością zarówno spacerowiczów jak i właścicieli czworonogów”
„Elegancko zrobiony park idealny na spacer”
„Doskonały park, aż chce się odpoczywać i leżeć na hamakach, których jest tutaj całkiem sporo. Dużą część alejek jest zacieniona, są też miłe dla oka i wygodne siedziska”
Enklawa w dolinie potoku Bieżanowskiego. Przyrodniczy raj
Park Aleksandry mający w sumie ok. 10 hektarów znajduje się pomiędzy Bieżanowem i Prokocimiem. Enklawa składa się z części północnej, mającej ok. 6 ha, ograniczonej ulicami Ćwiklińskiej, Jerzmanowskiego, Bieżanowską, Młodzieży i Telimeny oraz południowej (ograniczonej ulicami: Wielicką, Jerzmanowskiego, Aleksandry, Ćwiklińskiej).
Obszar położony w dolinie potoku Bieżanowskiego to raj dla miłośników przyrody. Jest tam m.in. oczko wodne, gdzie licznie występują płazy: żaba trawna, ropucha szara i zielona oraz traszka zwyczajna. W parku żyje wiele gatunków ptaków, m.in. zięba, pierwiosnek, grzywacz, kapturek i sierpówka. Są cenne siedliska przyrodnicze: rdestu wężownika, bzu hebd i suche murawy napiaskowe oraz roślinność wilgotnych łąk i torowisk niskich.
Park Aleksandry Północ powstał na wniosek mieszkańców
- Zielona przestrzeń zlokalizowana wzdłuż ul. Jerzmanowskiego przeszła w ostatnim czasie metamorfozę, zachowując przy tym charakter parku leśnego. Pierwsze skrzypce w tej przestrzeni gra zieleń, która zachowana została w jak najbardziej naturalnym kształcie - zaznacza Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Inwestycja warta 5,6 mln zł (etap I-IV) była prowadzona m.in. pod szyldem krakowskiego budżetu obywatelskiego, w ramach projektu „Utworzenie Parku Rzecznego Aleksandry – część północna”.
Związane z tym prace trwały od przełomu 2023 i 2024 roku. Przedsięwzięcie objęło m.in.: wykonanie parkowych alejek (w większości w śladzie przedeptów), schodów terenowych, oświetlenia (wzdłuż głównej alejki), kładek, które „łączą” osiedla w Bieżanowie i Prokocimia, obiektów małej architektury: hamaków, leżaków, ławek, koszy na śmieci, tablic informacyjnych, a także ścieżki zdrowia.
- W parku wprowadzone zostały strefy biocenotyczne, będące zielonymi enklawami służącymi utrzymaniu i podnoszeniu różnorodności biologicznej. Dla poprawy warunków siedliskowych gadów i płazów występujących w parku pozostawiono kłody martwego drewna, sterty gałęzi, gruzu i betonowe płyty. Takie mikrosiedliska zapewniają doskonałe miejsca schronienia dla przedstawicieli herpetofauny, jak zaskrońca zwyczajnego, jaszczurki zwinki, czy ropuchy szarej, a także innych małych zwierząt np. gryzoni oraz bezkręgowców – podają krakowscy urzędnicy.
Dzień Dziecka 2025 w leśnym parku w Bieżanowie-Prokocimiu
Otwarcie Parku Aleksandry Północ nastąpi w niedzielę 1 czerwca.
W godz. 10-13 w na zielonym obszarze przy ul. Jerzmanowskiego w Krakowie odbędzie się impreza z okazji Dnia Dziecka. W programie m.in.: spacer z przyrodnikiem, terapia lasem, występ muzyczny dzieci z Dworskiej Szkoły Estradowej Dwór Czeczów, spotkanie i zajęcia z autorką bajek dla dzieci Weroniką Szelęgiewicz, malowanie buzi, kolorowanka „Ogród z klasą”. Wstęp wolny.
