https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przepadł wniosek o to, by nie było zabudowy w parku im. Szymborskiej przy ulicy Karmelickiej w Krakowie

Piotr Tymczak
Park Szymborskiej przy ul. Karmelickiej w Krakowie
Park Szymborskiej przy ul. Karmelickiej w Krakowie Andrzej Banaś
Podczas sesji (21 maja) Rada Miasta Krakowa zajęła się projektem uchwały w sprawie wniosku do prezydenta miasta o podjęcie działań mających na celu zachowania zieleni pomiędzy ulicami Karmelicką i Dolnych Młynów, czyli w Parku im. Wisławy Szymborskiej, gdzie na części terenu jest możliwość zabudowy.

Projektodawcy przypomnieli w dokumencie, że otwarcie w 2023 roku parku im. Wisławy Szymborskiej przy ul. Karmelickiej było zwieńczeniem wieloletniej i dziś symbolicznej walki mieszkańców o zieleń w tym miejscu.

- Tylko dzięki ich staraniom zdegradowany teren parkingu w ścisłym centrum miasta zmienił się w zieloną enklawę, która bardzo szybko stała się jednym z najbardziej lubianych w Krakowie parków. To dzięki wyjątkowo silnym protestom nie doszły do skutku plany związane z tym terenem, gdzie władze miasta widziały różnego rodzaju inwestycje kubaturowe, poczynając od hotelu, a na siedzibie IPN kończąc - wyliczała radna Eliza Dydyńska-Czesak z klubu Kraków dla Mieszkańców, który przygotował projekt uchwały.

Podkreśliła, że ważnym krokiem było uchwalenie w kwietniu 2018 roku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Rejon ul. Rajskiej".

- Proces tworzenia planu był długi i bardzo burzliwy. Trzykrotnie wykładany do publicznego wglądu projekt stopniowo ewoluował w kierunku coraz bardziej zielonego, jednak finalnie wypracowany i uchwalony przez radę miasta kompromis nie był dla mieszkańców w pełni satysfakcjonujący, a przez wielu został nazwany wręcz zgniłym. Do samego końca wśród składanych do projektu planu uwag przeważały te, by cały teren pomiędzy ulicami Karmelicką i Dolnych Młynów stał się parkiem - mówiła radna Eliza Dydyńska-Czesak. - Co istotne, takie same postulaty zgłaszała również ówczesna Komisja Dialogu Obywatelskiego ds. Środowiska, Rada i Zarząd Dzielnicy I Stare Miasto, Towarzystwo Urbanistów. Nie udało się jednak wtedy przełamać oporu ówczesnego prezydenta Jacka Majchrowskiego, w efekcie fragment terenu od strony ul. Karmelickiej został przeznaczony pod zabudowę. Teraz ten błąd można wreszcie naprawić i zgodnie z wolą mieszkańców pozostawić go niezabudowanym i zielonym - dodała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Radny Grzegorz Stawowy, szef klubu Koalicji Obywatelskiej w RMK, zwrócił uwagę, że miasto ma obowiązującą umowę z Fundacją im. Wisławy Szymborskiej na dzierżawę części terenu parku od strony ul. Karmelickiej, na której może powstać zabudowa.

- To pociąga za sobą różnego rodzaju koszty. Wykonano analizę architektoniczną dotyczącą planowanego obiektu. Są też opłaty za teren, które Fundacja wnosi na rzecz gminy. Zerwanie umowy będzie miało skutki prawne i finansowe, będzie trzeba zapłacić odszkodowanie - mówił radny Grzegorz Stawowy. - Na terenie parku wyodrębniono część przeznaczoną na usługi kultury. To jest rezerwa terenu, która niekoniecznie musi być aktywowana. Dobrze jest jednak zostawiać w planach miejscowych rezerwy terenu na sytuacje nagłe, kiedy zaczyna brakować terenu pod konkretne funkcje. Taki zapis jest w przypadku parku przy ulicy Karmelickiej. Usuwanie go nic nie zmieni. Przypuszczam, że umowa dotycząca zabudowy przez Fundację nie będzie realizowana ze względu na opinię społeczną. Na wszelki wypadek, na potrzeby gminy warto jednak trzymać takie zaskórniaki nieruchomościowe - dodał.

Ostatecznie większość radnych (głosami przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej i Lewicy) była przeciw projektowi uchwały w sprawie rezygnacji z jakiejkolwiek zabudowy w parku. Za uchwałą głosowali radni z klubów: Kraków dla Mieszkańców oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Budynek z restauracją z widokiem na Kraków

Przypomnijmy, że budynek przy ul. Karmelickiej zamierza wybudować Fundacja Wisławy Szymborskiej, która zwróciła się do miasta o powiększenie terenu pod zabudowę i wysokości obiektu (obecna dopuszczalna to 20 metrów).

W związku z tym pod obrady RMK trafił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Rejon parku im. Wisławy Szymborskiej”. Jego celem miało być wprowadzenie takich zapisów planistycznych, aby umożliwić Fundacji realizację inwestycji w proponowanym przez nią zakresie.

W planowanym budynku miałaby się znaleźć wystawa poświęcona noblistce − „Jarmark cudów”, a także miejsce na wystawy czasowe prezentujące życie literackie miasta. Bezpośrednio połączona z parkiem miała być kawiarnio-księgarnio-czytelnia.

W pawilonie zaplanowano też wielofunkcyjną salę audiowizualną oraz sale warsztatowo-seminaryjne i biurowe. Na ostatnim piętrze zaprojektowano „literacką” restaurację z widokiem na Kraków.

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski zdecydował o wycofaniu projektu uchwały umożliwiającej powstanie kilkupiętrowego budynku w parku Wisławy Szymborskiej, a więc zabudowy w wersji proponowanej przez Fundację.

- Tam miała być mała kamieniczka. Zupełnie coś innego niż zostało przedstawione. Dlatego prezydent się z tego wycofał. Pierwotne założenia dotyczące tego obszaru były zupełnie inne, absolutnie nie ingerujące w przestrzeń - podkreślił radny Grzegorz Stawowy.

Radni z klubu Kraków dla Mieszkańców poszli dalej i przygotowali projekt uchwały, zakładający, że w parku im. Szymborskiej nie będzie żadnej zabudowy.

Działka przy ulicy Karmelickiej za niespełna 177 złotych miesięcznie

Fundacja Wisławy Szymborskiej pozyskała część parku przy ul. Karmelickiej o powierzchni 718 mkw na podstawie umowy dzierżawy zawartej 2 lipca 2024 r. Teren został oddany w dzierżawę na okres 30 lat, w celu realizacji inwestycji „Pawilon Wisławy Szymborskiej”.

- Wysokość czynszu dzierżawnego została określona dwuetapowo. W pierwszym etapie za okres od daty zawarcia tej  umowy do daty zakończenia inwestycji, tj. uzyskania ostatecznej decyzji na użytkowanie obiektu, ale nie dłużej niż do 31 grudnia 2028 r. dzierżawca zobowiązany jest płacić miesięcznie czynsz dzierżawny w wysokości brutto 176,95 zł. Przy ustaleniu wysokości czynszu w  etapie przygotowania inwestycji został uwzględniony fakt, że ten teren będzie wykorzystywany zgodnie z aktualnym stanem zagospodarowania i będzie stanowił ogólnie dostępną przestrzeń publiczną parku - wyjaśniają w krakowskim magistracie.

Natomiast w okresie od daty wydania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu, liczonego od miesiąca następującego po dacie wydania decyzji, ale nie później niż od 1 stycznia 2029 r., wysokość czynszu dzierżawnego miałaby ulec zmianie.

- Zostanie dostosowany do istniejącego sposobu zagospodarowania, przy uwzględnieniu wysokości stawki czynszu za dzierżawę nieruchomości zabudowanych wykorzystywanych na cel m.in. użyteczności publicznej, która wynosi rocznie nie mniej niż 1 procent wartości nieruchomości. Wówczas czynsz zostanie ustalony na podstawie zleconego przez Urząd Miasta Krakowa dla tego celu operatu szacunkowego sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego - dodają w urzędzie.

Zapytaliśmy w urzędzie, dlaczego nie było przetargu na dzierżawę części parku im. Szymborskiej od strony ul. Karmelickiej, gdzie mogłaby pojawić się zabudowa.

- Komisja Mienia i Rozwoju Gospodarczego Rady Miasta Krakowa VIII kadencji wydała pozytywną opinię w zakresie wydzierżawienia  gruntu w trybie bezprzetargowym na okres  30 lat na rzecz Fundacji - wyjaśniają w urzędzie. - Zgodnie z postanowieniami umowy wszelkie inwestycje poczynione przez dzierżawcę na przedmiocie dzierżawy po skończonym okresie dzierżawy staną się własnością miasta, a dzierżawcy nie będzie przysługiwać roszczenie o zwrot nakładów poniesionych na wydzierżawionej nieruchomości - dodają.

W magistracie informują, że żaden inny podmiot nie złożył wniosku o zagospodarowanie terenu w parku przy ul. Karmelickiej na cele kulturalne. - Wniosek o oddanie tego terenu w użytkowanie złożyła Fundacja Wisławy Szymborskiej. Obowiązujące w mieście przepisy prawa dopuszczały - po uzyskaniu pozytywnej opinii komisji RMK - możliwość zastosowania trybu bezprzetargowego wydzierżawienia gruntu - zaznaczają w urzędzie.

Wybrane dla Ciebie

Wzmocniona ochrona w UMK. Następne będą szkoły i szpitale?

Wzmocniona ochrona w UMK. Następne będą szkoły i szpitale?

Poważny wypadek w Czerwiennem. Ciężarówka zderzyła się z autem osobowym.

Poważny wypadek w Czerwiennem. Ciężarówka zderzyła się z autem osobowym.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska