https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwór Bemów w Krakowie odzyska swój blask? Mieszkańcy zdecydują jakie funkcje będzie spełniał. Jak teraz wygląda to miejsce i jego otoczenie?

Aleksandra Łabędź
Dwór Bemów w Parku Duchackim w Krakowie
Dwór Bemów w Parku Duchackim w Krakowie Andrzej Banaś
"Jak zagospodarować Dwór Bemów" - to pytanie, które krakowscy urzędnicy zadali mieszkańcom miasta. Krakowianie nie będą mieli wpływu na to, jak ostatecznie będzie wyglądał budynek, lecz jakie funkcje będzie spełniał. Konsultacje społeczne potrwają do 23 maja br. Zobaczcie jak teraz wygląda Dwór Bemów i malowniczy park Duchacki, w którym on się znajduje.

Mieszkańcy Krakowa zdecydują

Jak informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, celem konsultacji społecznych pn. "Jak zagospodarować Dwór Bemów" jest pozyskanie informacji na temat pomysłów oraz oczekiwań mieszkańców miasta, dotyczących przyszłego zagospodarowania Dworu Bemów.

W ramach konsultacji zaplanowano:

  1. Otwarte spotkanie dla mieszkanek i mieszkańców – 15 maja (czwartek), w godz. 17:00 – 19:00 w Szkole Podstawowej im. bł. Celiny Borzęckiej, przy ul. Malborskiej 98.

  2. Stacjonarny dyżur eksperta – 20 maja (wtorek), w godz. 16:00 – 18:00 w godz. 17:00 – 19:00 w Szkole Podstawowej im. bł. Celiny Borzęckiej, przy ul. Malborskiej 98.

  3. Zbieranie formularzy konsultacyjnych w terminie do 23 maja 2025 r. w formie: formularza on–line, dostępnego przez cały okres trwania konsultacji oraz formularza w wersji papierowej, dostępnego w siedzibie Rady Dzielnicy XI – Podgórze Duchackie, przy ul. Wysłouchów 34 w godzinach otwarcia siedziby.

Wcześniejsze plany dotyczące dworu nie są już aktualne

- Podstawą do realizacji konsultacji jest dokumentacja projektowa "Rewitalizacji Parku Duchackiego" przygotowana w latach 2014-2016. Pierwotnie Dwór miał być zagospodarowany jako siedziba Stowarzyszenia Przyjaciół Woli Duchackiej oraz siedziba Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, planowano także urządzenie niewielkiej kawiarni w wozowni przylegającej do Dworu. Obecnie założenia te są nieaktualne, w związku z czym chcemy zapytać mieszkańców i mieszkanki, jakie funkcje powinien pełnić Dwór Bemów po modernizacji. Zależy nam na zebraniu pomysłów i propozycji, aby wspólnie wypracować projekty, które będą najlepiej odpowiadały na oczekiwania krakowian i krakowianek - podkreśla miejska jednostka.

Dalej ZZM tłumaczy też, że : - z uwagi na aktualne pozwolenia konserwatorskie oraz pozwolenia na budowę obowiązujące dla załączonej dokumentacji projektowej, forma architektoniczna w tym wygląd elewacji, przyjęte rozwiązania konstrukcyjne oraz kolorystyka muszą pozostać takie jak w dotychczasowym projekcie zaakceptowanym przez służby konserwatorskie.

Jaką historię ma to miejsce?

- Dwór Bemów powstał około 1850 r. w miejscu wcześniejszego folwarku klasztornego zakonu Duchaków. Znajduje się w zrewitalizowanym w ostatnich latach Parku Duchackim w Krakowie. Dwór od 1925 r. należał do rodziny Bemów, którzy zakupili go od rodziny Szarskich. Po II wojnie światowej obiekt został znacjonalizowany i pełnił różne funkcje. W 2012 r. został przejęty przez Miasto. Dwór jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków - przypomina ZZM.

Tak aktualnie wygląda Dwór Bemów w parku Duchackim.
Tak aktualnie wygląda Dwór Bemów w parku Duchackim.
Andrzej Banaś

W przeszłości dwór rodziny Bemów pełnił funkcję centrum kultury i historii dla całej okolicy. Tutaj odbywały się koncerty fortepianowe i plenery artystyczne, na które mogli przyjść mieszkańcy Woli Duchackiej. W czasie okupacji we dworze rodziny Bemów mieściła się skrytka Armii Krajowej. Bemowie ukrywali też u siebie ludzi, którym groziło zesłanie do niemieckich obozów pracy.

Dwór został zniszczony przez pożar

W kwietniu 2023 r. doszło do pożaru zabytkowego dworu, który pochłonął dach i część konstrukcji budynku. W maju minionego roku informowaliśmy, że policja umorzyła postępowanie w związku z niewykryciem sprawcy. Nie ustalono przyczyny pożaru. Miasto wystąpiło o wypłatę odszkodowania w ramach zawartego ubezpieczenia. Zakład ubezpieczeń wypłacił odszkodowanie w kwocie: 243 tys. zł.

Tak dwór wyglądał na następny dzień po ugaszonym pożarze.
Tak dwór wyglądał na następny dzień po ugaszonym pożarze.
Anna Kaczmarz

- Budynek został zabezpieczony. Wykonano stosowną ekspertyzę stanu technicznego a także projekt budowlany, który został uzgodniony i zatwierdzony przez biuro konserwatora zabytków oraz PINB. Odbudowano dach wraz z jego pokryciem. Budynek jest zabezpieczony - wyjaśniał wówczas krakowski magistrat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska