https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowscy ogrodnicy - to wasz czas! Na chętnych czeka 47 działek. Trwa rekrutacja do Społecznego Ogrodu Parcelowego Pod Gwiazdami

Aleksandra Łabędź
WOJCIECH MATUSIK / POLSKAPRESS
Własny kawałek zieleni, możliwość uprawy zdrowej żywności, rekreacja na świeżym powietrzu - o tym marzy wielu mieszkańców Krakowa. Być może właśnie teraz przyszedł czas na spełnienie marzenia. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie ogłosił nabór ogrodników do pilotażowego projektu ogrodu parcelowego "Pod Gwiazdami". - Wynajmij dla siebie jedno z poletek w ogrodzie społecznym przy ul. Orlej - zachęca ZZM. Zgłoszenia można wysyłać do 30 kwietnia br.

Czym jest Pilotażowy Społeczny Ogród Parcelowy Pod Gwiazdami?

- Ogród ma umożliwić ogrodniczkom i ogrodnikom – także tym, którzy dopiero zaczynają – zrównoważoną uprawę zdrowej żywności na własnym skrawku ziemi. Ważnym elementem projektu będzie partycypacja – oznacza to, że każdy użytkownik ogrodu będzie mógł współuczestniczyć w prowadzeniu wspólnej uprawy – od planowania po organizację. To część większego eksperymentu: budujemy razem prototyp modelu działania dla miejskich ogrodów przyszłości - wyjaśnia Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Jak to będzie działało?

Miejska jednostka tłumaczy, że 47 parceli uprawowych zostanie rozdysponowanych w ramach naboru (43 parcele dla ogrodników i nieformalnych grup ogrodniczych, 4 parcele dla organizacji).

Pojedyncza parcela to 25 m2 ziemi w dzierżawie na sezon, do własnych upraw.

W ręce przyszłych ogrodników zostaną oddane narzędzia, które będą ogólnodostępne.

- Ogrodnicy będą mogli włączyć się w produkcję i zarządzanie wspólnym terenem i decydować o tym. Społeczność ogrodu we współpracy z operatorem będzie organizować różne wydarzenia mające na celu promocję i popularyzację miejskiego ogrodnictwa - wyjaśnia ZZM.

Zasady działania ogrodu i jego społeczności zostaną szczegółowo opisane w Regulaminie. Regulamin będzie współtworzony ze społecznością.

Kto może starać się o parcelę?

Miejska jednostka wylicza, że ogród ma charakter eksperymentalny, dlatego kluczowe jest, by swoje zgłoszenia składały różne osoby: pojedynczy kandydaci, całe rodziny, grupy przyjaciół, koła naukowe, kolektywy.

- Podczas kwalifikacji zostaną uwzględnione różne kryteria, między innymi takie jak: miejsce zamieszkania, wiek, przynależność do grup wrażliwych czy kryteria dochodowe. Ogród jest inicjatywą eksperymentalną i jego przyszłość zależy od ogrodników i ogrodniczek, dlatego również motywacja i chęć współdziałania z innymi będą miały znaczenie. Kolejność zgłoszeń nie będzie miała znaczenia - podkreśla ZZM.

Po etapie kwalifikacji, wszystkie osoby, które zgłosiły chęć udziału, otrzymają informacje zwrotne za pośrednictwem maila. Informacje powinny pojawić się do dnia 5 maja 2025 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska