Bagry. W pobliżu plaż mieszkają ludzie
- Nie mówimy kategorycznie "nie" jakimkolwiek zmianom na Bagrach, ale chcielibyśmy wcześniej wiedzieć, co się tam planuje i opiniować wszelkie innowacje w uzgodnieniu z okolicznymi mieszkańcami - mówi Szymon Toboła, przewodniczący Rady Dzielnicy XIII Podgórze.
Doszło więc do sytuacji konfliktu interesów, w której zmiany na Bagrach, takie jak np. powiększenie piaszczystej plaży mogą być oczekiwane przez osoby przyjeżdżające tam w celach rekreacyjnych, ale dla osób mieszkających w tym rejonie obierane jest to jako zmiana, która może pogorszyć warunki życia.
- Mieszkańcy z rejonu Bagrów zwracają uwagę, że funkcjonowanie tam już istniejących plaż powoduje duże uciążliwości. Informacje o dodatkowych miejscach plażowania wywołują więc obawę, że przyjeżdżać tam będzie jeszcze więcej osób i problemy będą narastać - dodaje przewodniczący Szymon Toboła.
W uchwale w sprawie utrzymania Parku Miejskiego Bagry Wielkie i wprowadzanych zmian na jego terenie, radni z Podgórza zawnioskowali do prezydenta Krakowa o kierowanie do opiniowania przez Dzielnicę XIII zakresu utrzymania terenu Bagrów i wszelkich zmian wprowadzanych w tym parku.
Radni z "trzynastki" wskazali szczególnie na konieczność:
odstąpienia od tworzenia kolejnych terenów plaż na terenie parku;
ustalenia zakresu w jakim będzie usuwana i utrzymywana roślinność przybrzeżna;
podejmowania przemyślanych i konsultowanych decyzji odnośnie wprowadzania wszelkich nowych elementów na terenie parku.
Narzekają na problemy z parkowaniem, hałas i nocne imprezy
W uzasadnieniu uchwały radni z Dzielnicy XIII zaznaczyli: "Jednym z obserwowanych działań jest zwiększanie terenów plaż. Mieszkańcy okolic zbiornika już od dawna zgłaszają szereg problemów związanych z ich funkcjonowaniem. Nieprzejezdne ulice lokalne oraz brak możliwości opuszczenia własnych posesji z powodu nieprawidłowego parkowania przyjezdnych plażowiczów, hałas nocny, zanieczyszczenie terenu parku. Te wszystkie problemy pogłębią się wraz z powiększeniem obszaru plaż, której następstwem będzie zwiększenie liczby plażowiczów i zwiększeniem ich presji na społeczność lokalną".
"Zwiększanie terenów plaż odbywa się kosztem roślinności i stref przyrodniczych. Teren parku, wraz z nadbrzeżną roślinnością, stanowi naturalne siedlisko dla wielu gatunków zwierząt oraz miejsce lęgowe ptaków. Mieszkańcy także korzystają z terenu parku poszukując miejsc odpoczynku i wytchnienia, co tym bardziej wskazuje na konieczność wyważenie stref i funkcji na terenie parku" - dodali radni z "trzynastki".
Zwrócili też uwagę, że mieszkańcy i odwiedzający Park Miejski Bagry Wielkie w poprzednim sezonie wielokrotnie zgłaszali problemy w funkcjonowaniu toalet na terenie parku. Przypomnieli przy tym, że we wrześniu 2024 roku podjęli już uchwałę w sprawie funkcjonowania toalet. Teraz ponowili wniosek o "wprowadzenie zmian w zakresie funkcjonowania toalet w sposób zapewniający ich niezawodność".
Planują poszerzyć piaszczystą część Małej Chorwacji
W ZZM przyznają, że biorą pod uwagę rozszerzenie jednej z plaż, co jest spowodowane ogromną popularnością zalewu Bagry i zapotrzebowaniem na dodatkowe piaszczyste powierzchnie nad wodą.
- Chodzi o poszerzenie piaszczystej części wschodniej plaży. Nie wiązałoby się to z wycinką zieleni. Skoro jednak są w tej sprawie głosy sprzeciwu, to przeanalizujemy je. Będziemy rozmawiać na ten temat z przedstawicielami Rady Dzielnicy XIII - mówi Łukasz Pawlik, dyrektor ZZM.
Plaża z pomostem i Mała Chorwacja
Nad Bagrami są dwie miejskie plaże. Pierwsza z nich z pomostem, od strony ul. Kaczej. Dalej za nią są tereny żeglarskie i slip. Później zaczyna się wschodnia część parku z kolejną plażą z piaskiem, rozmieszczoną od strony kładki (prowadzi na Bagry nad torami kolejowymi od strony Prokocimia). Nowy fragment piaszczystej plaży miałby powstać na zielonym terenie pomiędzy istniejącą plażą a slipem.
Wschodnia część Bagrów nazywana jest Małą Chorwacją. Za plażą jest tam międzynarodowy zakątek z promenadą chorwacką z tabliczkami informacyjnymi odwzorowującymi położenie geograficzne największych miast chorwackich, takich jak Zagrzeb, Pula, Opatija, Rijeka, Zadar, Trogir, Split i Osijek. Powstała tam też Aleja Gwiazd Chorwackich, wzdłuż której odsłaniane są gwiazdy z nazwiskami słynnych Chorwatów lub Polaków mających chorwackie korzenie. Jest też tężnia solankowa, wykorzystująca sól adriatycką z wyspy Pag.
