https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ranking najbardziej poważanych zawodów. Zaskakująca zmiana na podium

Małgorzata Mrowiec
Zobacz w galerii zdjęć, które profesje cieszą się największym uznaniem wśród Polaków
Zobacz w galerii zdjęć, które profesje cieszą się największym uznaniem wśród Polaków Piotr Krzyżanowski
Opublikowany został ranking najbardziej poważanych zawodów 2025. Które profesje są prestiżowe i szanowane w Polsce, a które nie cieszą się uznaniem? Sprawdza to systematycznie instytut badawczy SW Research. Jego rankingi zawodów mogą być podpowiedzią dla młodych ludzi, którzy właśnie zastanawiają się, kim zostać i w jakiej dziedzinie robić karierę. W poprzednich latach liderami w rankingu były osoby ratujące nasze życie i dobytek. W najnowszym zestawieniu nastąpiła tu pewna zaskakująca zmiana - na trzecim miejscu.

Agencja badawcza SW Research już po raz piąty zapytała Polaków, jakim poważaniem darzą przedstawicieli różnych zawodów. W tegorocznym zestawieniu pojawiło się 51 kategorii zawodowych, wśród których znalazło się 12 debiutantów. Jak podsumowują autorzy rankingu, wyniki wskazują na kontynuację pewnych trendów, ale ujawniły się również zaskakujące zmiany na podium.

Bezkonkurencyjni są strażacy

Pozycję lidera w rankingu 2025 po raz piąty obronił zawód strażaka. Jest on poważany przez 83 proc. Polaków. Drugie miejsce - również tak jak w poprzednich latach - zajął ratownik medyczny, z wynikiem 81,5 procent (w ubiegłorocznym rankingu - 83 proc.).

Niespodzianką jest natomiast pojawienie się na trzecim miejscu debiutanta - pilota samolotu pasażerskiego, który uzyskał 81 proc. społecznego poważania.

Wysoko oceniani są również przedstawiciele zawodów medycznych - pielęgniarki (73,2 proc., podczas gdy w 2024 r. - 75,2 proc.) i lekarze (72,8 proc., a w 2024 r. - 75,5 proc.), jednak różnica między podium a kolejnymi miejscami jest znacząca, wynosi średnio aż 8 punktów procentowych.

- Dominacja zawodów ratowniczych oraz wysoki debiut pilota samolotu wskazują, że Polacy cenią profesje wiążące się z realną odpowiedzialnością za bezpieczeństwo i życie innych. Jest to wyraz społecznego zaufania, szczególnie ważnego w czasach różnych kryzysów - ocenia Piotr Zimolzak, wiceprezes SW Research.

Politycy i influencerzy na samym końcu

Na przeciwnym biegunie zestawienia znaleźli się influencerzy oraz youtuberzy, zresztą od lat zamykający ranking społecznego poważania. W tym roku ich oceny wyniosły odpowiednio 13,6 proc. i 13,8 procent. Polacy nie mają dobrego zdania również o politykach - posłowie i deputowani do Europarlamentu uzyskali wyniki zaledwie nieco powyżej 20 procent.

- Niskie noty dla influencerów i polityków świadczą o głębokim kryzysie społecznego zaufania do tych profesji. Polacy coraz częściej postrzegają je jako oderwane od rzeczywistości, skoncentrowane na autopromocji i mało autentyczne - komentuje Piotr Zimolzak.

Kto zyskuje, a kto traci

Opracowujący ranking podali jeszcze, kto w oczach Polaków zyskał i zasługuje na większy szacunek, a które zawody odnotowują spadki dotyczące ich poważania.

Największe awanse:

  • rolnik indywidualny (+10 miejsc, aktualnie 11. miejsce)

  • księgowy (+3 miejsca, aktualnie 22. miejsce)

  • oficer w randze kapitana (+2 miejsca, aktualnie 12. miejsce)

Największe spadki:

  • przedsiębiorca, właściciel dużej firmy (-6 miejsc, aktualnie 28. miejsce)

  • sędzia (-4 miejsca, aktualnie 23. miejsce).

Debiutanci zróżnicowani pod względem społecznego uznania

Jeśli chodzi o zawody, które zadebiutowały w tegorocznym zestawieniu, SW Research zwraca uwagę na bardzo dobry wynik strażnika granicznego (6. miejsce), a także umiarkowane notowania stewardów i stewardess (16. miejsce) czy psychoterapeutów (20. miejsce). Mniej popularne okazały się zawody artystyczne takie jak tancerz baletowy (33. miejsce) czy aktor (34. miejsce).

"Tegoroczny ranking SW Research to nie tylko lista zawodów - to także barometr społecznych wartości i oczekiwań. Pokazuje, że Polacy doceniają zawody związane z realną pomocą i odpowiedzialnością, jednocześnie dystansując się od profesji postrzeganych jako oderwane od codziennych problemów obywateli" - podsumowuje agencja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska