Na szczycie najwyższego w Krakowie budynku Unity Tower (102,5 m) trwają intensywne prace związane z przystosowaniem przestrzeni do prowadzenia działalności gastronomicznej i udostępnienia punktów z widokiem na Kraków.
- Na najwyższym, 26. piętrze wieżowca powstaje duży, ogólnodostępny bar. Na tej kondygnacji zaplanowaliśmy także punkty widokowe. To będzie najwyżej położone miejsce wśród krakowskich budynków, z którego będzie można podziwiać widok na panoramę całego miasta. Poniżej, na 25. piętrze prowadzone są prace związane z utworzeniem tam restauracji wraz z tarasem widokowym - informuje Oliwia Dymko, menedżerka nowych lokali na szczycie Unity Tower.
Tak restauracja jak i bar na samej górze wieżowca będą funkcjonować pod nazwą Unity Eye. Inwestorem przedsięwzięcia jest firma AB Restaurants.
Odsłonią tajemnicę ostatnich pięter wieżowca
Przypomnijmy, że Unity Tower to najwyższy z kompleksów budynków Unity Center, których budowę zakończono we wrześniu 2020 roku. Do realizacji doszło dzięki inicjatywie krakowskiej firmy GD&K, jednego z udziałowców całego przedsięwzięcia.
Zagospodarowanie tego wielkiego centrum biurowo-hotelowo-apartamentowego mocno przystopowała pandemia. Po niej pomieszczenia w poszczególnych obiektach Unity Centre zaczęto adaptować i aranżować na różne funkcje. W wieżowcu powstają biura kolejnych firm, w jednym z mniejszych budynków otwarto hotel, w parterowych przestrzeniach otwarto restauracje i sklepy.
Przez lata powtarzano pytanie, jak zostanie wykorzystana część wieży z najbardziej atrakcyjnym widokiem, czyli dwa ostatnie piętra. Teraz z każdym tygodniem będą odsłaniane kolejne etapy spektakularnej inwestycji.
W niecałą minutę osobną windą na szczyt Unity Tower
Jako pierwsi zajrzeliśmy do środka i poznaliśmy kulisy niecodziennego przedsięwzięcia realizowanego na szczycie Unity Tower.
Jak będzie można się tam dostać? Do restauracji i baru Unity Eye nie będziemy wchodzić głównym wejściem Unity Tower, które jest przeznaczone dla pracowników firm, mających swoje siedziby na poszczególnych piętrach.
Do Unity Eye ma prowadzić osobne wejście, od strony wschodniej wieżowca (rejon ul. Beliny-Prażmowskiego). Po otwarciu drzwi droga poprowadzi do punktu recepcyjnego, gdzie będzie można kupić bilety na wyjazd do przestrzeni na 26 i 25 piętrze.
Bilety mają być sprzedawane na miejscu, ale też zostanie udostępniona funkcja rezerwacji internetowych. W punkcie recepcyjnym będzie można też zaopatrzyć się w pamiątki związane z Unity Center (np. małe figurki Unity Tower), a także z Krakowem.
Bilet ma upoważniać do skorzystania z punktów widokowych na 26. piętrze. Każdy posiadacz biletu będzie też mógł skorzystać z oferty baru i restauracji. Jeżeli się na to zdecyduje, to część kwoty, jaką zapłaci za bilet będzie stanowiła rabat do oferty gastronomicznej.
Do wyjazdu na dwie najwyższe kondygnacje przygotowano osobną windę, tak aby ruch związany z dotarciem do Unity Eye nie kolidował z transportem między parterem i pozostałymi piętrami, z których korzystają pracownicy biur Unity Tower. Na samą górę wieżowca będzie można wyjechać zaledwie w niecałą minutę.
Bar z różnorodną muzyką i restauracja z kuchniami świata
Jeżeli ktoś kupi bilet i nie będzie chciał skorzystać z oferty gastronomicznej, to po wyjeździe na 26. piętro zostanie skierowany do punktów, z których rozciąga się widok na panoramę Krakowa.
Na 26. piętrze będzie można pozostać dłużej, jeżeli ktoś zdecyduje się na skorzystanie z oferty baru. Ta część ma się składać z centralnego, imponującego, widowiskowego, okrągłego baru, wokół którego ma być sporo miejsc siedzących. Zaplanowano je zarówno przy barze, jak i przy niższych stolikach z fotelami.
Osoby chcące skorzystać z oferty restauracji, będą mogły zejść o jeden poziom niżej, na 25. piętro. Tam oprócz przestrzeni zamkniętych z widokiem przez szyby na Kraków ze wszystkich stron, dostępny będzie też taras widokowy. Na nim będzie więc można coś zjeść i wypić na świeżym powietrzu z widokiem na Kraków z wysokości prawie 100 metrów.
- Restauracja i bar będą miały wysoki standard. Założenie jest takie, że ceny mają być przystępne, ale adekwatne do tego standardu. W barze będzie można usłyszeć różne gatunki muzyki. Bierzemy pod uwagę, że będziemy mieć gości z całej Polski i wielu krajów, kontynentów. Restauracyjne menu ma być więc różnorodne, znajdą się w nim dania kuchni z różnych stron świata - mówi Oliwia Dymko.
Na terenie restauracji powstanie też wydzielona, intymna przestrzeń typu VIP room. Będzie można ją zarezerwować np. na rozmowy biznesowe, czy też inne spotkania.
Plan jest taki, by dla ruchu turystycznego punkty widokowe na szczycie wieżowca były dostępne w godz. 9-21. Restauracja i bar mają funkcjonować dużo dłużej. Można będzie je zarezerwować na spotkania rodzinne, bankiety, imprezy okolicznościowe.
- Planujemy również, by na 26. piętrze odbywały się cykliczne imprezy muzyczne: koncerty, recitale, imprezy taneczne - podkreśla Oliwia Dymko.
Niepowtarzalny widok na Kraków i Tatry
Kiedy nastąpi wielkie otwarcie Unity Eye?
- Planujemy wszystko otworzyć pod koniec czerwca 2025 roku. Postaramy się zdążyć w tym terminie. Proszę jednak wziąć pod uwagę, że prace odbywają się na kondygnacjach nad piętrami, w których są biura firm i w ciągu dnia przebywają tam pracownicy. Musimy więc mieć to na uwadze i tak prowadzić prace, by dla nikogo nie były uciążliwe - zaznacza Oliwia Dymko.
Roboty związane z zagospodarowaniem przestrzeni na szczycie wieżowca odbywają się więc też w godzinach wieczornych. Po zmroku można zauważyć oświetlone dwa ostatnie piętra Unity Tower. Już teraz nocą z dala najwyższy budynek w Krakowie wygląda jak latarnia morska. Po otwarciu baru nocny efekt świetlny ma być jeszcze bardziej widoczny.
Oliwia Dymko przyznaje: - Chcemy stworzyć miejsce tętniące życiem przez cały rok, każdego dnia tygodnia, zaoferować coś unikalnego. Już niebawem mieszkańcy oraz turyści będą mogli się o tym przekonać i podziwiać niepowtarzalne widoki z Unity Eye na Kraków, a przy dobrej pogodzie także na Tatry.
Miał być krakowski Manhattan, a przez lata straszył szkieletor
Przypomnijmy, że budowa wieżowca przy rondzie Mogilskim rozpoczęła się w 1975 roku. Miał być pierwszym wysokim budynkiem krakowskiego Manhattanu. Skończyło się na tym jednym obiekcie, który powstawał w sumie... 45 lat.
Po czterech latach inwestycja została bowiem zatrzymana ze względów ekonomicznych. Zmieniali się właściciele budynku, powstawały kolejne pomysły na jego zagospodarowanie, ale nie udawało się ich zrealizować, jakby wisiała nad nim klątwa, zaczął być nazywany "szkieletorem". Dokończenie budowy wieżowca rozpoczęto wiosną 2016 r., a prace zakończono pod koniec września 2020 r.
Wieżowiec wchodzi w skład Unity Centre. To największe wielofunkcyjne centrum biznesowe w Krakowie, składające się z pięciu budynków o charakterze metropolitalnym, które mają różne funkcje.
W bocznych, mniejszych budynkach sąsiadujących z główną wieżą działa już hotel Radisson RED wraz z restauracją. Jest też restauracja Salvia, są ogródki kawiarniane.