https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poranna kawa i impreza urodzinowa w Centrum Muzyki w Cichym Kąciku w Krakowie. Obiekt ma być wykorzystywany przez cały tydzień

Piotr Tymczak
Centrum Muzyki przy Cichym Kąciku w Krakowie
Centrum Muzyki przy Cichym Kąciku w Krakowie Anna Kaczmarz
Trwa budowa Krakowskiego Centrum Muzyki w Cichym Kąciku. Obecnie prace obejmują aranżację wnętrz. Są już plany, jak ten nowy obiekt na mapie Krakowa będzie wykorzystywany. To ma być nie tylko miejsce koncertów. Założenie jest takie, by nowoczesny gmach żył przez cały tydzień od rana do wieczora i służył mieszkańcom.

- Centrum Muzyki w Krakowie to miejsce wielopokoleniowe, gdzie doświadczeni muzycy, oprócz koncertowania, będą mogli przekazywać swoją wiedzę młodszym kolegom z branży. W Krakowie mamy znakomitych twórców, mnóstwo festiwali, które trwają przez cały rok i są rozproszone po całym mieście. Mam nadzieję, że dzięki powstaniu Centrum Muzyki znajdą w końcu swoje miejsce - podkreśla Magdalena Mazurkiewicz (Koalicja Obywatelska), przewodnicząca Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa.

Centrum tętniące życiem i muzyką przez cały dzień

Centrum Muzyki będzie siedzibą dwóch miejskich orkiestr – Capelli Cracoviensis i Sinfonietty Cracovii.

- Po raz pierwszy powstaje obiekt, który może być i będzie użytkowany przez cały dzień od porannej kawy do późnych godzin wieczornych - mówi Jan Tomasz Adamus, dyrektor Orkiestry Capella Cracoviensis.

Agata Grabowiecka, dyrektor Sinfonietty Cracovii, dodaje: - Obie orkiestry prowadzą działania na rzecz odhermetyzowania muzyki klasycznej. Można przyjść wieczorem na koncert, do czego będziemy bardzo serdecznie zachęcać, ale najbardziej będziemy się cieszyć, kiedy mieszkańcy Krakowa będą czuć, że to jest ich miejsce do spędzania wolnego czasu, również w ciągu dnia. Stąd pomysł na urodziny pociech w klimacie muzycznym, czy koncerty Espresso w południe, czyli krótkie koncerty, niezobowiązujące, na które można przyjść w dowolnym stroju i zasmakować muzyki klasycznej. Może się komuś spodoba i zostanie tutaj na dłużej?

Miejsce dla orkiestr i krakowskich artystów

Kraków jest ulubionym miastem muzyki filmowej. W Centrum Muzyki mają więc mieć odpowiednią infrastrukturę. Studio Sinfonietty (jest partnerem artystycznym Festiwalu Muzyki Filmowej) oprócz tego, że będzie salą kameralną, ma również spełniać funkcje studia nagrań.

Capella Cracoviensis jest partnerem Festiwalu Opera Rara. - Jestem przekonany, że Centrum Muzyki stanie się epicentrum tego wszystkiego - dodaje dyr. Jan Tomasz Adamus.

Centrum Muzyki ma być siedzibą dwóch krakowskich orkiestr, ale też przestrzenią do prezentowania artystów z całego Krakowa i nie tylko.

- Otwieramy nasze sale dla artystów, którzy będą chcieli zaprezentować swoją twórczość w cyklu jazzowym i ethno world music - zaznacza dyr. Agata Grabowiecka.

Sala koncertowa z restauracją, studiem nagrań i widokiem na Wawel

Centrum Muzyki powstaje na 3-hektarowej działce przy ul. Piastowskiej 16 w sąsiedztwie Błoń. Będzie obejmować główną salę koncertową na blisko 1000 miejsc z przestrzenią dla 120 muzyków oraz 80-osobowego chóru, a także aulę, restaurację i kawiarnię, przestronne foyer z widokiem na Wawel oraz wielofunkcyjne sale kameralne oraz studio nagrań.

Pierwszy etap budowy Centrum Muzyki objął realizację stanu surowego zamkniętego, elewacji, instalacji zewnętrznych oraz układu drogowego, a jego koszt wyniósł około 120 mln zł. Środki pochodziły z Funduszu Polski Ład (99 mln zł) oraz budżetu gminy Kraków. Wykonawcą tych prac był Mirbud SA.

Drugi etap budowy Centrum Muzyki za ponad 177 milionów złotych

Budowa Centrum Muzyki w Krakowie przy Cichym Kąciku weszła w kolejną fazę. W lutym 2025 roku odpowiedzialna za inwestycję miejska spółka Agencja Rozwoju Miasta Krakowa podpisała umowę na drugi etap zadania.

Jego realizacja, zaplanowana na 18 miesięcy, obejmie m.in. prace wykończeniowe, montaż urządzeń dźwigowych, instalacje sanitarne, elektryczne i niskoprądowe, technologię akustyczną i scenotechniczną, a także wyposażenie wnętrz, w tym fotele audytoryjne.

Prace obejmą również zagospodarowanie przestrzeni zielonych wokół budynku, które zostaną przekształcone w przestrzeń spotkań ze sztuką i odpoczynku. Zastosowane rozwiązania projektowe uwzględniają zasady zrównoważonego rozwoju – m.in. zostanie zainstalowana instalacja fotowoltaiczna.

Generalnym wykonawcą została firma Mirbud SA, której oferta wynosząca 177 981 000 zł brutto okazała się najkorzystniejsza spośród czterech zgłoszonych. Otwarcie Centrum Muzyki planowane jest na jesień 2026 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska