https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zagrożenie na Zakrzówku w Krakowie. Jest ostrzeżenie dla mieszkańców

Piotr Tymczak
Na Zakrzówku ujawniono zagrożenie związane z osuwiskiem.
Na Zakrzówku ujawniono zagrożenie związane z osuwiskiem. Szymon Korta/ ZIS Kraków
W piątek, 18 kwietnia, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie poinformował, że w wyniku czynności przeprowadzonych na terenie Parku Zakrzówek potwierdzono występowanie aktywnej (świeżej) formy osuwiskowej, która rozwinęła się w obszarze skarpy byłego wyrobiska górniczego (w rejonie ul. Wyłom).

- Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie pozostaje w kontakcie z odpowiednimi służbami i prowadzi niezbędne czynności mające na celu trwałe zabezpieczenie terenu i usunięcie zagrożenia. Czasowo teren został zabezpieczony i oznakowany. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, w trakcie przebywania na terenie parku, apelujemy o stosowanie się do oznakowania i niezbliżanie się do osuwiska - informuje ZIS.

Park Zakrzówek w dawnym kamieniołomie

Przypomnijmy, że Park Zakrzówek powstał w dawnym kamieniołomie, przekształconym w zbiornik wodny.

Choć wyglądem przypomina chorwackie wybrzeże, to znajduje się w południowej części Krakowa. Zalew Zakrzówek powstał w 1990 roku po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. To jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych mieszkańców miasta. Woda ma tu turkusowy kolor, dzięki złożom wapienia, który tu kiedyś wydobywano. Maksymalna głębokość zbiornika to około 32 metry.

Park Zakrzówek liczy ponad 50 ha, a wraz z przyległymi terenem to około 100 ha terenu zielonego praktycznie w samym centrum miasta. Znajdują się tam urokliwe ścieżki spacerowe, punkty widokowe. Powstały tam ścieżki biegowe, specjalnie wymierzone i przygotowane tak, aby można było przeprowadzić profesjonalny trening biegowy, czy rozpocząć swoją przygodę z bieganiem. Pomagają w tym chociażby dostępne na trasie elementy do rozciągania czy pitniki.

Zakrzówek to również duże możliwości dla rowerzystów, czy wspinaczy, którzy wyjątkowo chętnie korzystają z tego terenu.

Baseny i pomosty do opalania oraz spacerów

Atrakcją Zakrzówka jest przygotowane dla krakowian, pierwsze tego rodzaju, ogólnodostępne kąpielisko. W jego skład wchodzi pięć basenów oddzielonych drewnianymi pomostami.

Baseny pływające w tzw. małym zbiorniku mogą pomieścić 600 osób. ZIS w połowie marca ogłosił przetarg na organizację i obsługę ratowniczą miejskiego strzeżonego kąpieliska.

Do zamówienia dołączono regulamin, zgodnie z którym Zakrzówek będzie kąpieliskiem strzeżonym przez ratowników w okresie od 19 czerwca do 7 września, w godz. 14-18 w poniedziałki oraz w godz. 8-18 od wtorku do niedzieli.

Pływające pomosty to również miejsce na spacer. Można się z nich dostać w różne rejony parku, a korzystanie z nich jest możliwe przez cały rok.

Przy dużym zbiorniku Zakrzówka powstało budynek Centrum Sportów Wodnych. Obok niego wyznaczono niestrzeżoną plażę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska