https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bank szuka kupca na piękną kamienicę w centrum Krakowa. Znana jest już cena. Robi wrażenie!

Małgorzata Mrowiec
Przyszły gospodarz tego miejsca będzie miał do zagospodarowania 3 034,28 mkw.
Przyszły gospodarz tego miejsca będzie miał do zagospodarowania 3 034,28 mkw. materiały Banku Pekao S.A.
W marcu pisaliśmy, że Bank Pekao S.A. zamierza wystawić na sprzedaż swoją okazałą siedzibę parę kroków od Rynku Głównego w Krakowie - przy ul. Szpitalnej 15 i św. Marka 29. Ta wiadomość wywołała duże poruszenie wśród krakowian. Mieszkańcy z żalem konstatują, że w centrum miasta funkcjonują już niemal wyłącznie biznesy nastawione na turystów, czyli restauracje oraz hotele - i że pewnie również gmach przy Szpitalnej zamieni się w kolejny hotel. Teraz bank opublikował już swoją ofertę z ceną wywoławczą: 52 mln złotych.

"Bank Pekao S.A. oferuje do sprzedaży jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną nieruchomość położoną w samym sercu Krakowa przy ul. Szpitalnej 15/św. Marka 29 - zabytkowy budynek dawnej siedziby Kasy Oszczędności Miasta Krakowa wraz ze znajdującym się na tyłach budynku ogrodem oraz pomocniczą, mniejszą kamienicą" - opisano w ofercie.

Na sprzedawaną nieruchomość składają się dwie działki i dwa budynki.

Piękne wnętrza, olbrzymie secesyjne witraże

Przede wszystkim chodzi o działkę o powierzchni 2 237 mkw. - będąca przedmiotem użytkowania wieczystego - i stojący na niej okazały gmach banku. To zabytkowa kamienica z lat 1881-83. Budynek projektowali: wybitny architekt wiedeński Karol Borkowski oraz krakowski Karol Knaus. Rozbudowany został w latach 1929-1930 według projektu Stanisława Filipkiewicza i Juliusza Kolarzowskiego. Wzorowany był na reprezentacyjnych budowlach europejskich. Ma trzy kondygnacje nadziemne, jest całkowicie podpiwniczony, przykryty stromym dachem z facjatkami i lukarnami. Poddasze jest nieużytkowe.

Całkowita powierzchnia obiektu wynosi 2,6 tys. mkw., a jego powierzchnia zabudowy 896 mkw.

"Pomieszczenia zlokalizowane na pierwszym piętrze - sala obsługi klienta, gabinety dyrektorskie zachowały swój historyczny, bardzo reprezentacyjny wystrój, w tym oryginalne marmurowe okładziny ścian, zdobione stropy, parkiety, posadzki, tapety, stolarkę drzwiową, indywidualnie projektowane żyrandole. Główną klatkę schodową budynku zdobią dwa olbrzymie witraże o stylistyce secesyjnej według projektu Józefa Mehoffera - alegorie Oszczędności i Dobrobytu, z łacińską sentencją: Suae quisque fortunae faber (Każdy kowalem swego losu). Wykonano je w 1933 roku w Krakowskim Zakładzie Witrażów S.G. Żeleński" - czytamy w komunikacie Pekao S.A.

Dalej bank informuje, że w 1990 roku powstał projekt aranżacji dostosowującej zabytkowe wnętrza do wymogów nowoczesnej instytucji bankowej, opracowany przez Pracownie Konserwacji Zabytków w Krakowie. Prace renowacyjne prowadzone w latach 90. przywróciły pięknym wnętrzom ich dawną świetność.

W opublikowanej ofercie Pekao zaznacza, że wraz z nieruchomością sprzedaży podlegają elementy dekoracji i wyposażenia gmachu, integralnie związane z jego strukturą, w tym m.in. ogromne witraże projektu Mehoffera.

Budynek będący dotąd siedzibą banku wyposażony jest w instalacje: elektryczną, wodno-kanalizacyjną, gazową, teletechniczną, komputerową oraz klimatyzacyjną w większości pomieszczeń.

Na terenie tej większej z oferowanych przez bank działek znajduje się również budynek gospodarczy (garaż) o powierzchni zabudowy 38 mkw. i budynek techniczny o powierzchni 15 mkw., mieszczący rozdzielnię elektryczną i komorę trafo. Natomiast na niezabudowanych częściach gruntu urządzono ogród oraz parking zewnętrzny z 11 miejscami parkingowymi, do którego prowadzi droga przez bramę i sień w kamienicy przy ul. św. Marka 29.

W mniejszej kamienicy już działa hotel

Druga z działek, które sprzedaje bank, jest dużo mniejsza, ma powierzchnię 217 mkw. Stoi na niej budynek mieszkalny o powierzchni zabudowy 172 mkw.

Ta kamienica z roku 1883 roku również wpisana jest do rejestru zabytków. Budynek ma dwie kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Całkowita powierzchnia obiektu wynosi 408,85 mkw.

"Budynek jest przedmiotem najmu przez podmiot zewnętrzny i jest wykorzystywany jako hotel" - informuje bank.

Budynek wyposażony jest w instalacje: elektryczną, wodno-kanalizacyjną, centralnego ogrzewania (kotłowania gazowa jest wspólna dla obu budynków i zlokalizowana jest w budynku przy ul. Szpitalnej 15), wentylacyjna, oświetlenia ewakuacyjnego, odgromową.

Co tu można urządzić?

Oba budynki objęte są ochroną konserwatorską pełną i są wpisane do rejestru zabytków.

Pekao podaje jeszcze, że dla obszaru, na którym znajduje się jego nieruchomość, w planie miejscowym ustalono:

  • zakaz lokalizacji lokali mieszkalnych na pierwszej kondygnacji nadziemnej budynków frontowych i w kondygnacjach podziemnych,

  • możliwość lokalizacji lokali usługowych, na dwóch pierwszych kondygnacjach nadziemnych budynków, a także w kondygnacjach podziemnych, pod warunkiem zapewnienia dostępu do części mieszkalnej,

  • możliwość lokalizacji usług z zakresu: usług hotelarskich, obsługi bankowej, nauki, szkolnictwa wyższego lub kultury łącznie w całej zabudowie należącej do danej posesji.

Cena: 52 miliony

Cena wywoławcza tej nieruchomości to 52 mln zł, przy czym bank zaznacza, że jest ona ceną netto. Należy do niej doliczyć podatki i opłaty zgodne z przepisami prawa.

Pekao informuje w swoim komunikacie, że planuje krótkotrwały najem zwrotny części powierzchni budynku. Zastrzega też sobie prawo m.in. do swobodnego wyboru oferty chętnych na zakup oraz do prowadzenia rozmów z wybranymi oferentami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska