Park Szymborskiej w Krakowie. Plany zabudowy
Przypomnijmy, że budynek przy ul. Karmelickiej zamierza wybudować Fundacja Wisławy Szymborskiej, która zwróciła się do miasta o powiększenie terenu pod zabudowę i wysokości obiektu (obecna dopuszczalna to 20 metrów).
W związku z tym w środę, 23 kwietnia, pod obrady Rady Miasta Krakowa trafił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Rejon parku im. Wisławy Szymborskiej”. Jego celem miałoby być wprowadzenie takich zapisów planistycznych, aby umożliwić Fundacji realizację inwestycji w proponowanej przez nią zakresie.
- Głównym powodem tego wniosku jest kwestia miejsc parkingowych, które są wymagane miejscowym planem zagospodarowania. Te korekty /.../ wysokości zabudowy są związane tylko i wyłącznie z projektem koncepcyjnym i wynikają z wymogów nawiązania tego pawilonu do pierzei ulicy Karmelickiej. Mamy pozytywną wstępną opinię konserwator zabytków - tłumaczył w TVP Kraków Marek Bukowski, członek zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Propozycja wywołała kontrowersje wśród mieszkańców, o czym świadczą ich wpisy w mediach społecznościowych oraz wśród krakowskich radnych, którzy ostateczną decyzję mają podjąć na kolejnej sesji RMK.
Budynek zasłoni mural "Nic dwa razy"
Przypomnijmy, że Fundacja im. Wisławy Szymborskiej wydzierżawiła działkę o powierzchni 718 mwk. Budynek miał powstać na tym terenie, tworząc spójną całość z parkiem. Wizualizacja pokazuje, że obiekt zasłoniłby dotychczasowy mural z utworem noblistki "Nic dwa razy".
Ten teren, od strony ul. Karmelickiej, był wcześniej przeznaczony pod powstanie budynku o przeznaczeniu kulturalnym, ale projekt nie został zrealizowany równocześnie z budową parku. Fundacja Wisławy Szymborskiej przejęła na siebie obowiązek realizacji planu zabudowy.
Jarmark cudów z kawiarnią i restauracją
W planowanym budynku ma się znaleźć wystawa poświęcona noblistce − „Jarmark cudów”, a także miejsce na wystawy czasowe prezentujące życie literackie miasta. Bezpośrednio połączona z parkiem będzie kawiarnio-księgarnio-czytelnia.
W pawilonie zaplanowano też wielofunkcyjną salę audiowizualną oraz sale warsztatowo-seminaryjne i biurowe. Na ostatnim piętrze ma się znaleźć „literacka” restauracja z widokiem na Kraków.
Pawilon ma mieć charakter otwarty i dostosowany do potrzeb zarówno mieszkańców Krakowa, jak i gości polskich oraz zagranicznych. Będą w nim mogły odbywać się spotkania i warsztaty, przede wszystkim w czasie licznych krakowskich festiwali literackich.
