Przy Kopalni Soli Bochnia deweloper wybuduje pawilony handlowe i parking
Dwie działki ewidencyjne o łącznej powierzchni blisko 2,5 hektara przy szybie Campi zmieniły właściciela na początku 2022 roku. Wcześniej należały do spółki Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia, w której kopalnia jako spółka skarbu państwa jest mniejszościowym udziałowcem (ma zaledwie 24 procent udziałów).
Obecny właściciel tych terenów to spółka SIG z siedzibą w Krakowie przy ul. Bonarka 8. Już w 2022 roku uzyskała ona pozwolenie na rozbiórkę budynków pokopalnianych znajdujących się na terenie działki ewidencyjnej nr 5063/22 o powierzchni 1459 m2. Ale inwestor z rozpoczęciem prac czekał najwyraźniej na wydanie decyzji pozwolenia na budowę, którą uzyskał dopiero na początku 2025 roku.
Co powstanie na prywatnych terenach obok szybu Campi w Bochni?
Prace trwają już drugi tydzień. Dotychczas zostały rozebrane budynki tzw. nowej warzelni, a gruz przewożony jest do parowu od strony ulicy Witolda Pileckiego, gdzie trwa utwardzanie terenu pod nowy zjazd.
- Zjazd będzie odbywał się z drogi KN2, jako kopalnia pozwoliliśmy tylko na jednorazowy wjazd po naszym terenie maszyn budowlanych do burzenia, a cała budowa będzie prowadzona z wykorzystaniem zjazdu, jaki jest budowany do drogi KN2 - mówi Krzysztof Zięba, prezes Kopalni Soli Bochnia.
Co powstanie na działkach o łącznej powierzchni blisko dwóch i pół hektara? Udało nam się ustalić nieco szczegółów z pomocą prezesa Kopalni Soli Bochnia.
- Zwróciliśmy się z prośbą o przedstawienie projektu. Są to dwa duże pawilony handlowe jednokondygnacyjne, budynek magazynowy, który stoi bezpośrednio przy granicy z kopalnią, będzie adaptowany na lokal gastronomiczny, a pośrodku duży parking bodajże na ponad dwieście samochodów, czyli dwa razy większy niż nasz - przyznaje prezes Zięba.
Na ile sąsiedztwo obiektów handlowych i kopalni soli sprawdzi się? Krzysztof Zięba nie kryje swojego optymizmu.
- Prywatnie uważam, że jeśli to będą obiekty handlowe o architekturze nawiązującej do otoczenia, czyli o ceglanych elewacjach, niskiej zabudowie i z dachówką lub blachodachówką, to będzie to kolejny element, który zadziała na zasadzie synergii i tylko wzbogaci nasz region. Zawsze byłem przeciwnikiem budownictwa mieszkaniowego na tym terenie, bo kopalnia działająca na trzy zmiany natrafiłaby zapewne na ograniczenia związane z taką koegzystencją - uważa Krzysztof Zięba.
POLECANE
- Nowy Wiśnicz zyska nowoczesną salę widowiskową. Jest projekt i wizualizacje
- Szyb Campi w Bochni przed poważnym remontem, będzie wyłączony z użytku na 9 miesięcy
- Tak torturowano w średniowieczu. Na zamku w Wiśniczu są dawne narzędzia tortur
- Koło Bochni w lesie odkryto średniowieczny skarb! Może mieć 600 lat
- Utrudnienia na DW 967 w Łapczycy i Gierczycach, do jesieni będzie ona jednokierunkowa
